2 IGRZYSKA LOTNICZE

Andaluzja, Hiszpania, 23.06 - 1.07.2001 r.

Drugie Igrzyska zorganizowane w Hiszpanii skupiły ponad 1600 zawodników z 47 państw. Formuła zmagań analogiczna do wcześniejszej edycji, Większość konkurencji połączono z mistrzostwami świata

Akrobacja, w trakcie Igrzysk rozegrano;

- 21 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w Burgos (59 zawodników z 13 państw)

- 9 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w Palma del Rio (55 zawodników z 11 państw)

Balony, w tym

- 10 Mistrzostwa Świata Balonów Gazowych w Sewilli (8 załóg z 6 państw)

- Balony Cieplne (98 zawodników z 31 państw)

Lotnie, w tym;

- 13 Mistrzostwa Świata Lotni Class 1 w Algodonales (147 zawodników z 31 państw)

- 6 Mistrzostwa Świata Lotni Class 2 w Algodonales (30 zawodników z 9 państw)

Mikroloty podczas Igrzysk rozegrano Mistrzostwa Świata Mikrolotów; rywalizowało 131 zawodników z 21 państw

- Mikroloty, rywalizowano w Beas de Segura w klasach jednomiejscowejm dwumiejscowei i drużynowo wraz z motolotniami

- Motolotnie, rywalizowano w Beas de Segura w klasach jednomiejscowej, dwumiejscowej i drużynowo wraz z mikrolotami

- Motoparolotnie, rywalizowano w Beas de Segura indywidualnie i druzynowo

Paralotnie

- Paralotniowe Mistrzostwa Świata w Sierra Nevada, Wystartowało 172 zawodników z 36 państw

Spadochrony, rywalizowało 629 zawodników, w tym;

- Canopy formation (9 Mistrzostwa Świata w formacjach canopy)

- Freestyle kobiet i mężczyzn (3 Mistrrzostwa Świata Freestyle i Skysurfing)

- Skysurf kobiet i mężczyzn

- Freefly (1 Mistrzostwa Świata Erttflying)

- Zespoły 4 osobowe (14 Mistrzostwa Świata w Formacjach)

- Zespoły 8 osobowe

Sport Samolotowy, w tym rozegrano;

- 12 Rajdowo Nawigacyjne Mistrzostwa Świata w Kordobie rywalizowało 60 załóg

- 10 Mistrzostwa Europy w Lataniu Precyzyjnym w Kordobie rywalizowało 47 pilotów

Szybowce, rywalizowało 61 zawodników w klasach;

- 1 Mistrzostwa Świata Szybowców w klasie 18 metrowej w Lillo

- 3 Mistrzostwa Świata Szybowców w klasie Światowej w Lillo

Logo Igrzysk

Klasyfikacja medalowa 2 Igrzysk

Rank Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1 Rosja 11 05 06 22
2 Francja 06 11 10 27
3 USA 05 05 03 13
4 Polska 04 04 02 10
5 Włochy 04 03 01 08
6 Hiszpania 03 03 03 09
7 Austria 02 03 02 07
8 Słowenia 02 03 01 06
9 Niemcy 02 02 03 07
10 Czechy 02 02 01 05
11 Wielka Brytania 02 01 -- 03
12 Dania 02 -- -- 02
13 Szwajcaria 01 01 02 04
14 Chiny 01 01 -- 02
15 Japonia 01 -- 04 05
16 Węgry 01 -- 01 02
17 Białoruś -- 01 01 02
17 Kanada -- 01 01 02
17 Norwegia -- 01 01 02
20 Brazylia -- 01 -- 01
20 Holandia -- 01 -- 01
22 RPA -- -- 02 02
23 Szwecja -- -- 01 01
23 Ukraina -- -- 01 01

Poniewaz niektóre konkurencje spacochronowe w Polsce są dużo mniej popularne nie powstały nawet polskie odpowiedniki nazewnictwa. Dlatego w stosownych tabelach anglojęzyczne nazwy.

Wyniki w tabelach

Akrobacja samolotowa - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Mikhail MAMISTOVRosjaSu 3111059.16
2Robert B. ARMSTRONGUSACAP 23110883.92
3Eddy DUSSAUFrancjaCAP 23210815.97
4Oleg SHPOLIANSKIRosjaSu 31 M410771.74
5Jean Michel DELORMEFrancjaCAP 23210714.16
6Dawid MARTINUSACAP 23210636
7Alexander KROTOVRosjaSu 31 M410607.46
8Nicolas IVANOFFFrancjaCAP 23210600.35
9Sergey RAKHMANINRosjaSu 31 M410570.58
10Alejandro MACLEANHiszpaniaSu 3110006.2
34Robert KOWALIKPolskaExtra 300 S5352.39
37Ireneusz JESIONEKPolskaExtra 300 S4879.86

Akrobacja szybowcowa - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Alexandre PANFEROVRosjab. d.10097.7364
2Jerzy MAKULAPolskaSolo Fox9965.8723
3Adam MICHAŁOWSKIPolskab. d.9766.8723
4Ferenc TOTHWęgryb. d.9739.3497
5Małgorzata MARGAŃSKAPolskab. d.9646.4661
6Valentin BARABANOVRosjab. d.9641.4615
7Lucjan FIZIAPolskab. d.9640.2307
8Georgy KAMINSKIYRosjab. d.9596.0179
9Detlef EILERSNiemcyb. d.9553.1865
10Daniel SERRESFrancjab. d.9519.1864
20Krzysztof BRZĄKALIKPolskab. d.7010.6085
31Stanisław MAKULAPolskab. d.6821.0864

Balony Cieplne

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Masahiko FUJITAJaponiab. d.14732
2Joseph maria LLADOHiszpaniab. d.13379
3Mamoru ENDOJaponiab. d.13098
4David BAREFORDWielka Brytaniab. d.12992
5Olivier BLEIKERTZNiemcyb. d.12930
6Uwe SCHNEIDERNiemcyb. d.12776
7Joe HEARSTILLUSAb. d.12775
8Javier TARNOHiszpaniab. d.12704
9Johnny PETREHNUSAb. d.12639
10Peter HAUSMANNiemcyb. d.12382
39Bogdan PRAWICKIPolskab. d.10664
57Witold FILUSPolskab. d.9701
70Jerzy CZERNIAWSKIPolskab. d.8457

Balony gazowe

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1WEISGARBERAstrid GERHARDNiemcyb. d.6096
2Rien JURGRon van HOUTENHolandiab. d.5407
3HALEHEORSDRENDUSAb. d.5150
4Thomas FINKSCHMÖHLNiemcyb. d.4551
5Christian STOLLFRÖLINSzwajcariab. d.4104
6Enzo CISAROGiovanni AIMOWłochyb. d.2388
7Walter BEERMANNCZYCHNiemcyb. d.2088
8Stefan MAKNEDariusz ZARZYCKIPolskab. d.1788

Latanie Rajdowo Nawigacyjne - Indywidualnie

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Janusz DAROCHAZbigniew CHRZĄSZCZPolskab. d.218
2Wacław WIECZOREKKrzysztof WIECZOREKPolskab. d.363
3Joel TREMBLETJose BERTANIERFrancjab. d.428
4Nigel HOPKINSDale de KLERKRPAb. d.495
5Marek KACHANIAKAndrzej FIGIELPolskab. d.614
6František CIHLAŘMiloš FIALACzechyb. d.655
7Natalie STRUBEPatrick SICARDFrancjab. d.670
8Hubert HUBERAustriab. d.932
9Ryszard MICHALSKIAndrzej FIGIELPolskab. d.1141
10Paul SZEMEITATSiegfried SCHREIBMAYRAustriab. d.1184
50Jerzy MARKIEWICZWojciech GUCAPolskab. d.5102

Lotnie Class 1 - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Manfred RUHMERAustriaIcaro5191
2Gerolf HEINRICHSAustriaMoyes4932
3Robert REISINGERAustriaIcaro4779
4Rohan HOLTKAMPAustraliaAirborne4490
5Bob BAIERNiemcyMoyes4388
6Luiz NIEMEYERBrazyliaIcaro4185
7Antoine BOISSELIERFrancjaMoyes4157
8Attila BERTOKWęgryMoyes4136
9Guido GEHRMANNNiemcyLa Mouette4128
10Paris WILLIAMSUSAIcaro4096
108Zbigniew HANDEREKPolskaLa Mouette1597
121Jan ŻAKPolskaAeros1250
127Jacek PAWLUSPolskaAeros890
127Roman ROCŁAWSKIPolskaLa Mouette799

Lotnie Class 2 - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Alessandro PLONER,WłochyAir Atos5240
2Cristian CIECHWłochyAir Atos4984
3Manfred TRIMMELAustriaAir Atos4464
4Diego BUSSINGERSzwajcariaAir Atos4199
5Naoki ITAGAKIJaponiaAir Atos4184
6David CHAUMETFrancjaLa Mouette4174
7Johan POSCHAustriaAir Atos4086
8Ralf MIEDERHOFFNiemcyAir Atos3842
9Michael HUPPERTSzwajcariaAir Atos3723
10Anton RAUMAUFAustriaAir Atos3608

Mikroloty dwumiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Pholippe ZENThomas KNOWLESFrancjab. d.6643
2Petr BEZDEKPetr VLASCzechyb. d.5447
3Yuri YAKOVLEVIgor PUGACHUkrainab. d.5304
4Pavel KAPUSNIKPetr KAPUSNIKCzechyb. d.5281
5Paul DEWHURSTDavn DEWHURSTWielka Brytaniab. d.5138
6Heinz KORELLAJan ALTENKIRCHNiemcyb. d.4885
7Pedro NOGUEROLESJulio REVERTHiszpaniab. d.4659
8Laurent PLASSARTYves BEAUXFrancjab. d.4146
9Yuri BUSHUEVViktor KHRIBKOVRosjab. d.3395
10Paulo LEMOSFernando RODRIGUESPortugaliab. d.2850

Mikroloty jednomiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Antonio MARCHESIHiszpaniab. d.5915
2Francisco DÍAZ GARRIDOHiszpaniab. d.5895
3Denis CHEVILLETFrancjab. d.5792
4Wolfram WALTERNiemcyb, d.5098
5Nigel BEALEWielka Brytaniab. d.4682
6Fernando DEL RÍOHiszpaniab. d.4059
7Jack MCCORNACKUSAb. d.1546
8Arthur LOMBASUSAb. d.654
9John JACOBSUSAb. d.b.d
9Thomas HILLUSAb. d.b.d

Mistrzostwa Szybowców klasy 18 metrowej - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Stephen JONESWielka BrytaniaVentus 25831
2Leonardo BRIGLIADORIWłochyASH 265570
3Werner DANZSzwajcariaDG 800S5422
4Stefano GHIORZOWłochyVentus 2/185394
5Claus TRIEBELNiemcyDG 800/185368
6Ronald TERMAATHolandiaDG 800/185354
7David WATTWielka BrytaniaVentus 25335
8Vytautas SOBECKISLitwaLAK 17/185323
9Esko LEHTONENFinlandiaVentus 2/185273
10Stanisław WUJCZAKPolskaLS 6/185265
19Janusz CENTKAPolskaLS 6/184966

Mistrzostwa Szybowców klasy Światowej - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Olivier DARROZEFrancjaPW 55524
2Sebastian DEBREUILFrancjaPW 55500
3Sebastian KAWAPolskaPW 55468
4Zbigniew NIERADKAPolskaPW 55455
5Sarah STEINBERGWielka BrytaniaPW 55406
6Claudio BLOIS DUARTEBrazyliaPW 55142
7Axel REICHNiemcyPW 55140
8Thomas WARTHANiemcyPW 55087
9Alexandrer SILVANOVICHRosjaPW 55073
10Patrick TUCKEYUSAPW 55033

Motolotnie dwumiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Samir ELARICathy AMALRICFrancjab. d.5747
2Simon BAKERAnita HOLMESWielka Brytaniab. d.5267
3Tomaz GAJSERJoze GAJSERSłoweniab. d.4973
4Pierre FAUCHERVincent MESTRIEFrancjab. d.4850
5Keith INGHAMSteve ROSSERWielka Brytaniab. d.4712
6Didier CROZETManuel DEUNEULINFrancjab. d.4556
7Alexander BORODINAlexei KAZAKOVRosjab. d.4556
8Sylvain SOYERJulien PHAMFrancjab. d.4366
9Tomasz KRÓLIKOWSKIJoanna KRÓLIKOWSKAPolskab. d.4316
10Antonio GARCÍAManuel TORNÉHiszpaniab. d.4304
15Karol KUBITJanusz SZYSZKAPolskab. d.4081
18Krzysztof JURKIEWICZPrzemysław JURKIEWICZPolskab. d.3906

Motolotnie jednomiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Endre THUROCZYWęgryb. d.5850
2Aloizy DERNBACHPolskab. d.5650
3Manuel REY CORDEIROHiszpaniab. d.5419
4Antonio CALATRAVA TORRESHiszpaniab. d.5115
5Eduardo SÁNCHEZ MARTINHiszpaniab. d.5110
6Richard RAWESWielka Brytaniab. d.4842
7Joaquin ORTS PAREDESHiszpaniab. d.4834
8David HADLEYWielka Brytaniab. d.4676
9Patrick NICHOLLSWielka Brytaniab. d.4615
10Viktor WYKLICKYNiemcyb. d.4565
12Henryk ORWATPolskab. d.4421
26Jerzy GRABOWSKIPolskab. d.850

Motoparalotnie - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Ramon MORILLASHiszpaniab. d.4252
2Cesar MALDONADOHiszpaniab. d.4222
3Nino MUELASHiszpaniab. d.3891
4Francesco ESCOLARHiszpaniab. d.3657
5Pavel BREZINACzechyb. d.3471
6Thomas KELLERNiemcyb. d.3418
7Frank RADIMCzechyb. d.3375
8Igor POTAPKINEHiszpaniab. d.3358
9Arnon LUFIIzraelb. d.3321
10Francesco RENEDOHiszpaniab. d.3255
13Krzysztof KACZYŃSKIPolskab. d.3094
18Ryszard ZYGADŁOPolskab. d.2592
46Leszek MANKOWSKIPolskab. d.1381

Paralotnie - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Luca DONINIWłochyGradient5927
2Christian TEMEGGEREAustriaGin Glider5915
3Oliwer RÖSSELNiemcyUP Gambit5702
4Steve COXSzwajcariaAdvance5531
5Arnold MARCO-ANTOINEFrancjaGin Glider5461
6Jean Marc CARONFrancjaGin Gliders5403
7Seyong JUNGKoreaGin Glider5325
8Petrer BRINKEBYSzwecjaUP Gambit5282
9Achim JOOS,NiemcyGin Glider5273
10Angus TAPPERNowa ZelandiaGradient5260
70Marcin TOBISZEWSKIPolskaGradient3494
87Roman WITKOWSKIPolskaNova2904
93Wojciech MALISZEWSKIPolskaDudek2832
96Krzysztof ZIÓŁKOWSKIPolskaNova2776

Paralotnie kobiet - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Louise CRANDALDaniaGin Glider4405
2Nicole NUSSBAUMSzwajcariaAdvance3443
3Myuki TANAKAJaponiaGin Glider3178
4Petra KRAUSOVACzechyMAC - Magus3143
5Caroline BRILLEFrancjaApco2882
6Sandie COCHEPAINFrancjaGin Glider2871
7Noriko MIZUNUMAJaponiaGin Glider2871
8Gabi BEIHAMMERAustriaGin Glider2781
9Anette GARDHAGENSzwecjaApco2460
10Andrea JOUBERTRPAWindtech2451

Akrobacja samolotowa - drużynowo

miejscekrajwynik
1Rosja32541.26
2Francja32130.47
3USA31475.13
4Hiszpania28575.18
5Szwajcaria28181.17
6Ukraina27265.07
7Wielka Brytania26488.85
8Włochy22703.17
9Litwa22319.07

Akrobacja szybowcowa - drużynowo

miejscekrajwynik
1Polska29379.21
2Rosja29335.22
3Czechy28157.88
4Niemcy25919.05
5Węgry25757.65
6Szwajcaria22963.85
7Francja22787.77
8Włochy20163.82
9Holandia19636.36
10USA19389.08

Formation Skydyving - 4 way mężczyzn - 34 zespoły

miejscekrajwynik
1USA214
2Francja212
3Norwegia206
4Wielka Brytania199
5Szwajcaria161
6Włochy159
7Niemcy132
8Belgia129
9Rosja129
10Japonia126

Formation Skydywing - 4 way - kobiet

miejscekrajwynik
1USA147
2Norwegia144
3Szwecja143
4Wielka Brytania141
5Rosja115
6RPA113
7Włochy87
8Niemcy75
9Hiszpania53
10Austria46

Freeflying - startowały 22 zespoły

miejscekrajwynik
1USA61.5
2USA60.7
3Francja58.6
4Włochy53.3
5Norwegia51.9
6Austria50.6
7Australia50
8Finlandia49.3
9Szwecja26
10Brazylia25.8

Freestyle - kobiet - 18 ekip

miejscekrajwynik
1Włochy62.8
2Francja62.7
3Japonia61
4Włochy56.4
5USA53.4
6Francja47.5
7RPA45.4
8Finlandia43.4
9Finlandia24.8
10Niemcy24.5

Freestyle - mężczyzn - 13 ekip

miejscekrajwynik
1Dania64.9
2USA62.2
3Francja61.6
4Izrael59.2
5Francja46.7
6Holandia45.7
7Szwecja42.5
8Szwecja42.3
9Szwecja21.4
10Brazylia18.9

Latanie rajdowo nawigacyjne - drużynowo

miejscekrajwynik
1Polska581
2Francja1098
3Czechy1946
4RPA2003
5Austria2116
6Hiszpana3046
7Wielka Brytania4307
8Słowenia4671
9Rosja4694
10Włochy4754

Lotnie Class 1 - drużynowo

miejscekrajwynik
1Austria19421
2Brazylia16998
3Francja16563
4Wielka Brytania16025
5Niemcy15119
6Australia14846
7Szwajcaria14739
8USA13958
9Hiszpania13348
10Ukraina11827
24Polska4536

Lotnie Class 2 - drużynowo

miejscekrajwynik
1Włochy10401
2Austria9239
3Szwajcaria8946
4Japonia8202
5Niemcy7919
6Francja6999
7Hiszpania6375
8USA6198
9Wielka Brytania4999

Mikroloty - drużynowo

miejscekrajwynik
1Wielka Brytania19880
2Francja17628
3Hiszpania17038
4Polska8818
5Czechy7147
6Niemcy6013
7Węgry4200
8Rosja4185
9Słowenia2216
10USA1752

Motoparalotnie - drużynowo

miejscekrajwynik
1Hiszpania13739
2Czechy10377
3Rosja9885
4Jaoponia9735
5Francja9391
6Wielka Brytania7676
7Włochy7323
8Polska7067
8Niemcy6221
10Ukraina4926

Paralotnie - drużynowo

miejscekrajwynik
1Szwajcaria17286
2Niemcy17170
3Włochy16848
4Austria16738
5Francja16733
6Japonia15280
7Wielka Brytania15138
8Dania14817
9Korea14617
10Hiszpania14454
21Polska10596

Skysurfing - kobiet

miejscekrajwynik
1USA59.7
2Niemcy42.9
3Japonia40.1
4Rosja35
5Australia29.6
6Niemcy29.6
7Izraelb.d

Skysurfing - mężczyzn - 16 ekip

miejscekrajwynik
1Francja58.9
2Rosja58
3Niemcy51.2
4RPA47.4
5USA43.3
6Austria43.1
7Brazylia41.3
8Portugaia38.5
9Australia19.7
10Wielka Brytania18.9

Spadochrony - canopy 4 way sequential

miejscekrajwynik
1USA71
2Francja71
3Kanada64
4Rosja50
5Niemcy49
6Holandia28
7Czechy20
8Wielka Brytania17
9Belgia14

Spadochrony - canopy 4 way rotation

miejscekrajwynik
1Rosja143
2Francja132
3USA117
4Holandia107
5Szwecja104
6Australia102
7Kanada78
8Wielka Brytania45
9Belgia44
10Czechy33

Spadochrony - canopy 8 way speed

miejscekrajwynik
1Francja207.62
2USA247.33
3Rosja277.11
4Niemcy332.09
5Belgia538.17
6Czechy672.47

Spadochrony Skydywing - 8 way mężczyzn - 1 ekip

miejscekrajwynik
1Rosja193
2USA192
3Francja179
4Australia130
5Holandia126
6Niemcy117
7Wielka Brytania98
8Hiszpania96
9Brazylia67
10Kanada52