23 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA PAŃSTW SOCJALISTYCZNYCH

Leszno, Polska, 21.07 - 3.08.1989 r.

W 1989 roku rozpadł się blok państw socjalistycznych, Przygotowane ze sporym wyprzedzeniem zawody rozegrano jako ostatnie, zupełnie przypadkowo pierwsze i oststanie zawody rozegrano w Lesznie. Tym razem w zawodach wystartowało 36 zawodników z 5 państw.

29 lipca podczas piątej konkurencji wyznaczono trasę trójkąta 501 km, konkurencje wygrała Hana Zejdova z Czechosłowacji a Bożena Demczenko-Grzelak i Anna Chrząszcz uzyskały prędkość 104,02 km/h ustanawiając rekord Polski obowiązujący do dziś (1.01.2015)

Rozegrane konkurencje

klasa standard

1) 21.07 - wielobok 332 km, wygrał; Centka, Polska 107,4 km/h
2) 22.07 - trójkąt 508 km, wygrał; Centka, Polska 111,89 km/h
3) 23.07 - trójkąt 442 km, wygrał; Centka, Polska 97,79 km/h
4) 25.07 - trójkąt 436 km, wygrał; Cerny, Czechosłowacja 118,71 km/h
5) 27.07 - wielobok 670 km, wygrał; Dedera, Czechosłowacja 121,95 km/h
6) 30.07 - trójkąt 356 km, wygrał; Centka, Polska 98,89 km/h
7) 31.07 - trójkąt 287 km, wygrał; Rachwał, Polska 104,55 km/h

klasa otwarta

1) 21.07 - wygrał; Kępka, Polska 105,64 km/h
2) 22.07 - wygrał; Rukas, ZSRR 118,8 km/h
3) 23.07 - wygrał; Dedera, Czechosłowacja 104,99 km/h
4) 25.07 - trójkąt 478 km, wygrał; Kępka, Polska 123,83 km/h
5) ???
6) 30.07 - trójkąt 412 km, wygrał; Kępka, Polska 100,22 km/h
7) 31.07 - trójkąt 355 km, wygrał; Trzeciak, Polska 100,9 km/h

kategoria kobiet

1) 21.07 - trójkąt 262 km, wygrała; Grzelak, Polska 92,27 km/h
2) 22.07 - trójkąt 508 km, wygrała; Kucerowa, Czechosłowacja 106,8 km/h
3) - trójkąt 364 km
4) - wielobok 436 km, wygrała; Zejdova, Czechoslowacja 116,47 km/h
5) - 27.07 - trójkąt 501 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 112,85 km/h
6) - wielobok 308 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 97,43 km/h
7) - trójkąt 250 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 98,86 km/h

Milos DEDERA ostatni zwyciezca w klasie otwartej

Wyniki końcowe - klasa standard - 15 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Janusz CENTKAPolskaSZD 55 Promyk6978
2Stanisław ZIENTEKPolskaBrawo6835
3Pavel CERNYCzechosłowacjaASW 19B6575
4Mariusz RACHWAŁPolska 2b. d.6545
5Paweł FRĄCKOWIAKPolskab. d.6406
6Tomasz KROKPolska 2b. d.6238
7Jiri STEPANEKCzechosłowacjab. d.5890
8Vitas MACHULISZSRRb.d.5865
9Vladymir SHEVCHENKOZSRRb. d.5479
10Kurt KRIESENRDb. d.5422

Myniki końcowe - klasa otwarta - 10 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Milos DEDERACzechosłowacjaVentus6861
2Franciszek KĘPKAPolskaJantar 2B6796
3Janusz TRZECIAKPolskaJantar 2B6786
4Stanisław STACHURSKIPolska 2b. d.6465
5Antonas RUKASZSRRb. d.6432
6Mariusz POŹNIAKPolska 2b. d.6377
7Viliam KUBOVCIKCzechosłowacjab. d. 6345
8Alexandrer SILVANOVICHZSRRb. d.5795
9Joachim OELSCHLAGERNRDb. d.5566
10Eberhard WOETZELNRDb. d.5505

Wyniki końcowe - kategoria kobiet - 11 zawodniczek

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Bożena DEMCZENKO-GRZELAKPolska 2b. d.6329
2Anna CHRZĄSZCZPolskab. d.6319
3Daina VILNEZSRRb. d.6228
4Hana ZEJDOVACzechosłowacjab. d.6087
5Lenka KUCEROVACzechosłowacjab. d.5984
6Urszula BOCHEŃSKA-WOJDAPolska 2b. d.5884
7Jolanta KOPICKAPolskab. d.5883
8ValentynaTOPOROVAZSRRb. d.5646
9Maksymiliana CZMIEL-PASZYCPolskab. d.5615
10Anette ARNDTNRDb. d.4568

Wyniki końcowe - druzynowo

miejscekrajwynik
1Polska38893
2Polska37838
3Czechosłowacja37737
4ZSRR35445
5NRD28915
6Korea7872