5 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

Leszno, Polska, 26.05 - 10.06.1990 r.

W mistrzostwach wystartowało 84 pilotów z 17 państw

Przed mistrzostwami kadrowicze korzystając z dobrej pogody intensywnie latali treningowo, 26 maja wyznaczono do pokonania trasę wieloboku 1006 km i pokonało ją trzech zawodników; Janusz Centka (złota odznaka z liczbą 1000 o numerze 155) Stanisław Zientek (złota odznaka z liczbą 1000 o numerze 156) oraz Janusz Trzeciak. Były to pierwsze wyznaczone i pokonane przeloty tysiąckilometrowe w Polsce. W dniu otwarcia mistrzostw organizatorzy zorganizowali niewielkie pokazy lotnicze. Można było obejrzeć na ziemi i w powietrzu; miedzy innymi siódmy prototyp Orlika, Wilgę w nowej wersji czyli PZL 105 Flaming, Pokaz dynamiczny na Zlinie 50. Choć dla wielu zawodników zza żelaznej kurtyny hitem był poczwórny hol wykonany przez samolot Jak 12

Co udało mi się wyłapać na zdjęciu, szkoda iż tak marnej jakości

Rozegrane konkurencje

klasa standard

1) trójkąt 346,8 km, wygrali; ex aequo Trzeciak Polska i Poźniak Polska po 113,6 km/h
2) Wielobok 452,4 km, wygrał; Kolanić, Jugosławia - przelot 241,9 km
3) 349,8 km, wygrał; Kępka, Polska 129,8 km
4) 248,1 km, wygrał; Watt, Wielka Brytania
5) POST, wygrali; eq aequo Poźniak i Trzeciak Polska
6) trójkąt 369,8 km, wygrał; G. Andersson, Szwecja 89 km/h

Klasa 15 metrowa

1) trójkąt 421,9 km, wygrał; Gerbaurd 104,6 km
2) wielobok 520,7 km, wygrał; A. Sylwanowicz, ZSRR 502 km
3) 381,7 km, wygrał; B. Ericksson, Szwecja 124,7 km/h
4) wielobok 278,1 km, wygrał; Andersen, Dania 97 km/h
5) POST, wygrał; Cerny, CSRS 386,1 km
6) wielobok 402,5 km, wygrał; Looisen, Holandia 93,3 km/h

Klasa otwarta

1) trójkąt 421,4 km, wygrał; Lopitaux 111,2 km/h
2) podwójny oblot trójkąta 279,4 km, wygrał; J. Bally, Wielka Brytania, przelot 341,1 km
3) 413,6 km, wygrali; ex aequo Francuzi - Lopitaux i Lherm po 131,3 km/h
4) przelot docelowo powrotny 311,2 km, wygrał; Holighaus, Niemcy 121,3 km/h
5) POST wygrał; Laur, Francja 503,1 km
6) wielobok 448,7 km, wygrali; ex aequo Francuzi - Lopitaux i Lherm po 104,9 km/h
7) POST wygrali; ex aequo Laur i Eisle z RFN po 199,9 km

Wyniki końcowe - klasa standard - 39 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Janusz TRZECIAKPolskaASW 245451
2Franciszek KĘPKAPolskaASW 245407
3Henryk LENCKERRFNASW 245229
4Jacques ABOULINFrancjaASW 245224
5Mariusz POŹNIAKPolskaDiscus B5159
6Igor KOLARICJugosławiaDG 3005122
7Tomasz RUBAJPolskaSZD 555038
8Bostjan PRISTAVECJugosławiaDG 3005023
9Goran ANDERSSONSzwecjaDiscus B5002
10David WATTWielka BrytaniaASW 244989

Wtniki końcowe - klasa 15 metrowa - 31 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Gabriel CHENEVOYFrancjaLS 6B5623
2Gilbert GERBAUDFrancjaLS 6B5383
3Alexandrer SILVANOVICHZSRRLS 65175
4Laino RAINERSzwecjaLS 65142
5Patrick STOUFFSBelgiaLS 65084
6Jari JULINSzwajcariaLS 6B5048
7Pavel CERNYCzechosłowacjaVentus B4962
8Reinhard SCHRAMMERFNVentus C4941
9Waldemar JAWORSKIPolskaDG 6004880
10Herman HAIERRFNASW 20C4887
11Stanisław ZIENTEKPolskaDG 6004845

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 14 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Eberhard LAURRFNNimbus 3T6427
2Klaus HOLIGHAUSRFNNimbus 46272
3Gerard LHERMFrancjaASW 22BS6266
4Jean Claude LOPITEAUXFrancjaASW 22B6232
5Walter EISELERFNASW 22BE5926
6Paul BOMGARDBelgiaNimbus 35682
7John BALLYWielka BrytaniaNimbus 35594
8Eric NAPOLEONFrancjaASH 255502
9Roberto MONTIWłochyASH 255436
10Janusz CENTKAPolskaASH 255265