15 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

Nitra, Słowacja, 27.06 - 11.07.2009 r.

15 Mistrzostwa Europy podzielono na dwie części. Pierwsza część zorganizowana na Słowacji w Nitra w klasach 15 metrowej, 18 metrowej i otwartej. Wystartowało 84 szybowników z 24 państw. Dokończenie rozegrano w Puciunai na Litwie w klasach; światowej, club, standard i dwumiejscowej.

Rozegrane konkurencje

KLASA 15 METROWA

1) 29.06 - konkurencja obszarowa 107,0 / 276,6 km, wygrał; Hirvola Harri, Finlandia, 208,3 km, 98,2 km/h
2) 30.06 - konkurencja obszarowa 124,4 / 293,0 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska, 208,8 km, 96,2 km/h
3) 1.07 - konkurencja trasa 295,7 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska 122,4 km/h
4) 2.07 - konkurencja obszarowa 200,9 / 463,5 km, wygrał; Węgier, Gulyas György, 298,6 km, 97,9 km/h
5) 3.07 - konkurencja trasa 342,3 km, wygrał; Pavel Loužecky, Czechy, 342,3 km, 104,7 km/h
6) 4.07 - konkurencja trasa 502,1 km, wygrał: Henryk Briedehal, Dania, 97,4 km/h
7) 5.07 - konkurencja trasa 232,0 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska, 100,4 km/h
8) 6.07 - konkurencja obszarowa - 204,8 - 472,7 km, wygrał, Łukasz Wójcik, Polska, 344,9 km, 114,4 km/h
9) 8.07 - konkurencja nie rozegrana
9) 9.07 -konkurencja trasa 359,2 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska, 85,0 km/h

KLASA 18 METROWA

1) 29.06 - konkurencja obszarowa 112,1 / 375,8 km, wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 237,5 km, 118,8 km/h
2) 30.06 konkurencja obszarowa - 103,0 / 300,4 km, wygrał; Arne Boye-Moller Dania, 229,9 km, 111,1 km/h
3) 1.07 - konkurencja trasa 323,9 km, wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 115,2 km/h
4) 2.07 - konkurencja obszarowa 203,7 / 514,3 km, wygrał; Arne Boye-Moller, Dania, 320,2 km, 104,5 km/h
5) 3.07 - konkurencja trasa 351,9 km, wygrał; Erkki Heinonen, Finlandia, 115,5 km/h
6) 4.07 - konkurencja trasa 523,9 km, wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 107,5 km/h
7) 5.07 - konkurencja trasa 354,8 km, wygrał; Russell Cheetham, Wielka Brytania, 115,4 km/h
8) 6.07 - konkurencja obszarowa 217,2 - 483,0 km, wygrał; Marc Seretti, Francja, 366,9 km, 121,1 km/h
9) 8.07 - konkurencja nie rozegrana
9) 9.07 - konkurencja trasa 385,6 km, wygrał Mike Young, Wielka Brytania, 91,7 km/h

KLASA OTWARTA

1) 29.06 - konkurencja obszarowa 112,8/329,5 km, wygrał; Sylvain Gerbaud, Francja, 216,3 km, 82,8 km/h
2) 30.06 - konkurencja obszarowa 124,5/388,5 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 243,9 km, 118,8 km/h
3) 1.07- konkurencja trasa 328,0 km, wygrał; Peter Harley, Wielka Brytania, 120,3 km/h
4) 2.07 - konkurencja obszarowa 248,4/505,1 km, wygrał; Francis Jeremiasse, Holandia, 311,1 km, 91,6 km/h
5) 3.07 - konkurencja trasa 367,5 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 116,4 km/h
6) 4.07 - konkurencja trasa 605,5 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja 109,9 km/h
7) 5.07 - konkurencja trasa 360,3 km, wygrał; Tomas Rendla, Czechy 127,5 km/h
8) 6.07 - konkurencja obszarowa 227,1/519,5 km, wygrał; Francis Jeremiasse, Holandia, 390,8 km, 129,3 km/h
9) 8.07 - konkurencja nie rozegrana
9) 9.07 - konkurencja trasa 377,9 km, wygrał; Tomas Rendla, Czech 108,1 km/h

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 29 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Louis BOUDERLIQUEFrancjaVentus 2a7121
2Łukasz WÓJCIKPolskaDiana 26794
3Christophe RUCHFrancjaVentus 2a6771
4Leigh WILLSWielka BrytaniaASG 296668
5Peter HARTMANNAustriaVentus 2cxa6514
6Petr TICHYCzechyVentus 2a6225
7György GULYASWęgryVentus 2a6185
8Henrik BREIDAHLDaniaVentrus 2a6046
9Timothy John SCOTTWielka BrytaniaASW 276022
10Harri HIRVOLAFinlandiaVentus 2a5942
13Sebastian KAWAPolskaASG 295735

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 31 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Russell A. CHEETHAMWielka BrytaniaASG 29/187283
2Mike YOUNGWielka BrytaniaASG 29/187217
3Karol STARYSZAKPolskaASG 29/187141
4Ronald TERMAATHolandiaVentus 2cxt/186820
5Wolfgang JANOWITSCHAustriaVentus 2cxa/186778
6Erkki HEINONENFinlandiaASG 29/186671
7Rien BASTIAANSEHolandiaASG 29/186615
8Mathias SCHUNKNiemcyLS 10/186518
9Jerzy KOLASINSKIPolskaVentus 2c/186493
10Ivan NOVAKCzechyVentus 2c/186370

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 24 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Peter HARVEYWielka BrytaniaNimbus 46945
2Laurent ABOULINFrancjaASW 22BL6943
3Stephen JONESWielka BrytaniaNimbus 46924
4Holger KAROWNiemcyNimbus 46820
5Ed JOHNSTONWielka BrytaniaNimbus 46475
6Francois Cornelius JEREMIASSEHolandiaNimbus 46465
7Sylvain GERBAUDFrancjaNimbus 46417
8Reinhard SPATHNiemcyASW 22BL6120
9Marcus GÄUMANNSzwajcariaNimbus 46066
10Thomas RENDLACzechyASW 22BL5940
17Christoph MATKOWSKIPolskaASG 29/185194

Wyniki końcowe - druzynowo - klasyfinacja nieoficjalna

miejscekrajwynik
1Wielka Brytania7823
2Francja7437
3Polska7241
4Niemcy7201
5Austria6862
6Czechy6789
7Dania6617
8Słowacja6469
9Holandia6344
10Włochy6233