16 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

Nitra, Słowacja, 16 - 30.07.2011 r.

Rozgrywkę 16 Mistrzostw Europy ponownie podzielono na dwa lotniska, Pierwszą część rozegrano na Słowacji w Nitra w lipcu 2011. W czterech klasach; światowej, standard, club i dwumiejscowej wystartowało 91 zawodników z 18 państw. Podczas zawodów pogoda maksymalnie utrudniała rywalizacje, w klasie światowej udało się rozegrać jedynie trzy konkurencje co jest minimalną liczbą by uznać mistrzostwa za rozegrane. Zwycięzca zdobył jedynie 24,4 % punktów możliwych do zdobycia. W pozostałych klasach rozegrano po cztery konkurencje

Na początku sierpnia na Litwie w Puciunai rozegrano drugą część mistrzostw w klasach 15 metrowej,18 metrowej i otwartej.

Łącznie w siedmiu klasach wystartowało 166 zawodników z 21 państw

Logo

Rozegrane konkurencje

KLASA ŚWIATOWA


1) 18.07 - konkurencja obszarowa 102,0/220,2 km, czas 2 godz. wygrał; Roman Petro, Słowacja 125,7 km 59,7 km/h
2) 26.07 - trasa 104,3 km, wygrał; Jakub BARSZCZ, Polska 55,7 km/h
3) 27.07 - trasa 104,9 km, wygrał; Luca Urbani, Włochy, 42,9 km/h

KLASA CLUB


1) 18.07 - konkurencja obszarowa 112,2/231,0 km, czas 2 godz. wygrał; Christian Lang, Niemcy, 169,1 km, 66,5 km/h
2) 19.07 - konkurencja obszarowa 107,0/223,9 km 1,30 godz. wygrał; Boris Žorž, Słowenia, 121,8 km, 70,7 km/h
3) 26.07 - przelot 119,3 km, wygrał; Roman Mracek, Czechy, 79,1 km/h
4) 27.07 - przelot 122,1 km, wygrał; Olivier Darroze, Francja, 68,7 km/h

KLASA STANDARD


1) 18.07 - konkurencja obszarowa 130,4/287,3 km, 2 godz. wygrał; Mario Kiessling, Niemcy, 143,7 km, 55,3 km/h
2) 19.07 - konkurencja obszarowa 118,2/282,8 km 1,30 godz. wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 184,7 km, 91,7 km/h
3) 26.07 - przelot 120,5 km, wygrał; Franz Poch, Niemcy, 78,1 km/h
6) 27.07 - przelot 127,7 km, wygrał; Christophe Crousseau, Francja, 91,0 km/h

KLASA DWUMIEJSCOWA, 20 METROWA


1) 18.07 - konkurencja obszarowa 132,3/282,6 km, wygrali; Ilia Ershov/Dmitriy Timoshenko, Rosja, 186,4 km, 79,4 km/h
2) 19.07 - konkurencja obszarowa 122,4/280,3 km 1,30 godz. Wygrali; Piotr Pawłowski/Michał Lewczuk Polska 148,5 km, 85,2 km/h
3) 26.07 - przelot 126,5 km, wygrała załoga; Michał Lewczuk/Piotr Pawłowski, Polska, 79,8 km/h
4) 27.07 - przelot 135,9 km, wygrała załoga; Pavel Loużecky/Lubor Zeleny, Czechy, 76,3 km/h

Wyniki końcowe - klasa światowa - 11 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Jakub BARSZCZPolskaPW 5731
2Jeremie BADAROUXFrancjaPW 5681
3Richard MONTIGNYFrancjaPW 5665
4Roman PETROSłowacjaPW 5624
5Luca URBANIWłochyPW 5607
6Petr SVOBODACzechyPW 5597
7Paweł WOJCIECHOWSKIPolskaPW 5540
8Bohumil VAŠEKSłowacjaPW 5360
9Mark Bernard ENGLISHAustriaPW 5278
10Jindrich ŠVORICCzechyPW 5228

Wyniki końcowe - klasa club - 33 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Roman MRACEKCzechyCirrus Std.1495
2Josef KOŽARSłowacjaLS 1f1446
3Tomasz KROKPolskaBrawo1400
4Christian LANGNiemcyLibelle Std.1384
5Mario SCHUPFERTAustriaASW 151282
6Tim KUIJPERSHolandiaCirrus Std.1253
7Vittorio PINIWłochyBrawo1233
8Miroslav CINKCzechyCirrus1212
8Mikołaj ZDUNPolskaBrawo1212
10Boris ŽORŽSłoweniaCirrus Std.1208

Wyniki końcowe - klasa standard - 31 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaDiscus 2A1466
2Franz POCHNiemcyDiscus 2B1386
3Mario KIESSLINGNiemcyDiscus 2A1382
4Baptiste INNOCENTFrancjaDiscus 2C1273
5Viliam KUBOVCIKSłowacjaLS 81269
6Leszek DUDAPolskaLS 81262
7Darius LIAUGAUDASLitwaLS 81191
8Michael RASSAustriaDiscus 2A1185
9Branislav JASENSKYSłowacjaDiscus 2B1133
10Ronny LINDELLSzwecjaDiscus 2T1128

Wyniki końcowe - klasa dwumiejscowa - 16 załóg

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Harri HIRVOLAVisa Matti LEINIKKIFinlandiaArcus1440
2Dmitriy TIMOSHENKOIlya ERSTOVRosjaDuo Discus1391
3Viktoras KUKCIKAITISMarius PLUSCAUSKASLitwaLAK 121350
4Michael LEŠINGERDaneš GRULACzechyDuo Discus1332
5Michał LEWCZUKPiotr PAWŁOWSKIPolskaArcus1290
6Bart BERENDSENPatrick van BREMEN SCHNEIDERHolandiaArcus1274
7Vittorio SQUARCIAFICOLuciano AVANZINIWłochyArcus1256
8Alberto SIRONIMichael CHIARELLIWłochyArcus1253
9Pavel LOUŽECKYLubor ZELENYCzechyDuo Discus1244
10Tomas BOBOKJosef ŠNIRICSłowacjaDuo Discus1188