17 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

Ostrów Wielkopolski, Polska, 5 - 21.07.2013 r.

Pierwszą część 16 Mistrzostw Europy rozegrano we Francji w Vinon sur Verdon w klasach; 15 metrowej, 18 metrowej i otwartej. Do rywalizacji stanęło 63 zawodników z 18 państw.

Miesiąc później w Ostrowie Wielkopolskim rozegrano część drugą w klasach; standard, club, i dwumiejscowej. Tym razem rywalizowało 90 zawodników z 22 państw.

Łącznie w 17 Mistrzostwach Europy o medale walczyło 153 pilotów z 25 państw w sześciu klasach w tym czwórka poza konkursem z Argentyny, Australii, Japonii i USA

Logo

Rozegrane konkurencje

klasa standard

1) 6.07 - wielobok 383,2 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 99,9 km/h, 1000 pkt.
2) 7.07 - obszarówka 289,0/546,4 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 458,2 km, 111,8 km/h 1000 pkt.
3) 8.07 - wielobok 394,2 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 115,6 km/h, 1000 pkt.
4) 9.07 - wielobok 438,1 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska, 107,5 km/h, 1000 pkt.
5) 10.07 - obszarówka 176,4/375,1 km, Wygrał; Radek Krejcirik, Czechy, 296,0 km, 106,8 km/h, 909 pkt.
6) 16.07 - obszarówka 273,1/498,7 km, Wygrał; Peter Millenaar, Holandia, 390,2 km, 108,3 km/h, 1000 pkt.
7) 17.07 - obszarówka 275,7/420,0 km, wygrał; Sebastian Kawa, 387,2 km, 127,3 km/h, 1000 pkt.
8) 18.07 - wielobok 541,4 km, wygrał; Łukasz Wójcik, 109,9 km/h, 1000 pkt.
9) 19.07 - wielobok 366,4 km, Wygrał; Peter Millenaar, Holandia, 85,1 km/h, 1000 pkt.
10) 20.07 - obszarówka 211,8/394,1 km, Peter Millenaar, Holandia, 366,3 km, 131,7 km/h, 913 pkt.

klasa club

1) 6.07 - wielobok 330,1 km, wygrał; Gerrit Feige, Niemcy, 85,1 km/h, 1000 pkt.
2) 7.07 - obszarówka 216,7/495,5 km, wygrał; Roman Mracek, Czechy, 390,4 km, 101,4 km/h, 1000 pkt.
3) 8.07 - wielobok 329,1 km, wygrał; Roman Mracek, Czechy, 98,4 km/h, 1000 pkt.
4) 9.07 - wielobok 355,4 km, Wygrał; Zoltan Hamar, Węgry, 90,1 km/h, 1000 pkt.
5) 10.07 - obszarówka 178,4/396,6 km, Jakub Barszcz, Polska 283,0 km, 92,9 km/h, 1000 pkt
6) 16.07 - obszarówka 211,4/395,5 km. Wygrał; Sergiey Klyuev, Rosja, 280,7 km, 85,8 km/h, 1000 pkt.
7) 17.07 - obszrówka 225,1/363,1 km, Wygrał; Rasmus Orskov, Dania, 302,2 km, 100,0 km/h, 1000 pkt.
8) 18.07 - wielobok 408,1 km, Wygrał; Roman Mracek, Czechy, 100,5 km/h, 1000 pkt.
9) 19.07 - wielobok 316,4 km. Wygrał; Sergey Klyuev, Rosja 75,2 km/h, 1000 pkt.
10) 20.07 - obszarówka 157,4/350,7 km, Wygrał; Łukasz Błaszczyk, Polska, 321,2 km, 106,0 km/h, 1000 pkt.

klasa dwumiejscowa

1) 6.07 - wielobok 396,5 km, wygrali; Wolfgang Janowitsch/Andreas Lutz, Austria, 103,1 km/h, 1000 pkt.
2) 7.07 - obszarówka 293,4/568,0 km, wygrałi; Florian Theisinger/Thomas Starck, Niemcy, 419,8 km, 109,3 km/h, 1000 pkt.
3) 8.08 - wielobok 359,7 km, wygrali; Wolfgang Janowitsch/Andreas Lutz, Austria, 110,5 km/h, 1000 pkt.
4) 9.10 - wielobok 423,5 km, Wygrali; Tomas Rendla/Ludek Kluger, Czechy, 108,8 km/h, 1000 pkt.
5) 10.07 - obszarówka 184,3/392,2 km, wygrali; Florian Theisinger/Thomas Starck, Niemcy, 286,7 km, 114,7 km/h,. 800 pkt.
6) 16.07 - obszarówka 333,6/588,1 km, Wygrała załoga; Adam Czeladzki, Krzysztof Trzewik, Polska, 398,9 km, 96,1 km/h, 1000 pkt
7) 17.07 - obszarówka 267,4/413,1 km, Wygrali; Wolfgang Janowitsch/Andreas Lutz, Austria, 381,5 km, 124,5 km/h, 1000 pkt.
8) 18.07 - wielobok 479,1 km, Wygrali; Janusz Centka/Łukasz Grabowski, Polska, 107,6 km/h, 1000 pkt.
9) 19.07 - wielobok 353,4 km, Wygrali; Jeremie Badaroux/Marc Seretti, Francja, 87,5 km/h, 1000 pkt.
10) 20.07 - obszarówka 181,5/361,5 km Wygrali; Wolfgang Janowitsch/Andreas Lutz Austria, 333,3 km, 129,0 km/h, 834 pkt.

Pełna lista wyników pod linkiem

Garść zdjęć z mistrzostw jaką udało mi ię zrobić podczas jednego dnia lotnego

01 przygotowania do drugiej konkurencji

02 Przed startem
03 Sebastian Kawa przed drugą konkurencją. Tego dnia wygrał 04 Robbie Setton i Jelmer Wassenaar
05 Centka i Grabowski przed startem 06 Litwini
07 Janowitsch i Lutz, podczas siódmej wygranej przez nich konkurencji 08 Belgowie
09 Czesi 10 Denis Guerin
11 Luca Monti 12
13 Akkermans i Hujbreck 14 Michael Rass
15 Jakub Barszcz na dolocie po siódmej konkurencji 16
17 18
19 Discus 2a 20 Markku Kuusisto
21 Discus 2ax 22 Bert Schmeltzer
23 Denis Guerin 24 Walka o ułamki sekund
25 26 Radek Krejcirik
27 Radek Krejcirik 28
29 30
31 Jakub Barszcz oczekiwanie na start. Po tej konkurencji spadł na czwarte miejsce w generalce 32 Holowniki

Wyniki końcowe - klasa standard - 33 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaDiscus 2A9353
2Łukasz WÓJCIKPolskaDiscus 2ax9217
3Paweł WOJCIECHOWSKIPolskaLS 89200
4Peter MILLENAARHolandiaDiscus 2a8621
5Felipe LEVINNiemcyDiscus 2a8466
6Michael BUCHTHALNiemcyDiscus 2ax8403
7Michael RASSAustriaDiscus 2a8283
8Bert SCHMELZERBelgiaDiscus 2ax8176
9Christophe COUSSEAUFrancjaD iscus 2a8154
10Maros DIVOKSłowacjaLS 88019

Wyniki końcowe - klasa club - 31 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Roman MRACEKCzechyCirrus Std.9415
2Jakub BARSZCZPolskaBrawo9065
3Łukasz BŁASZCZYKPolskaJantar Std. 38897
4Sergey KLYUEVRosjaJantar Std.8633
5Petr SVOBODACzechyCirrus Std.8627
6Tim KUIJPERSHolandiaCirrus Std.8578
7Rasmus ØRSKOVDaniaLS 1f8566
8Antti KOSKINIEMIFinlandiaCirrus Std.8514
9Josef KOŽARSłowacjaLS 1f8484
10Jeroen VERKUIJLHolandiaCirrus Std.8461

Wyniki końcowe - szybowce dwumiejscowe - 23 załogi

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Wolfgang JANOWITSCHAndreas LUTZAustriaArcus M9250
2Florian THEISINGERThomas STARCKNiemcyDuo Discus xlt8877
3Pierre de BROQUEVILLEArnoud de BROQUEVILLEBelgiaArcus T8710
4Jeremie BADAROUXMarc SERETTIFrancjaArcus S8532
5Harri HIRVOLAVisa Matti LEINIKKIFinlandiaArcus T8506
6Janusz CENTKAŁukasz GRABOWSKIPolskaArcus M8486
7Thomas RENDLALudek KLUGERCzechyDuo Discus xlt8314
8Adam CZELADZKIKrzysztof TRZEWIKPolskaDuo Discus xlt8295
9Vitautas SABECKISViktoras KUKCIKAITISLitwaLAK 12R8226
10Branislav JASENSKYTibor FRATRIKSłowacjaDuo Discus8219