20 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

11 - 25. 05. 2019 Turbia, POLSKA

Pierwsza część Mistrzostwa Europy to zmagania w klasach; 18 metrowa, Open, Dwumiejscowa 20 metrowa. W mistrzostwach wystartowało 59 zawodników z 20 państw

- Niedziela 19 maja, pogoda na wiele nie pozwoliła, w każdej z klas wyznaczono konkurencje przelotowe po prasie wieloboku, klas jednomiejscowych nie wypuszczono w powietrze spodziewając się iż zasieją pola w okolicy. Na konkurencję poleciały dwumiejscowe i najlepszy zawodnik nie doleciał do 150 km stąd też słabe zdobycze punktowe

- Poniedziałek 20 maja pogoda zamknęła szansę na wyłożenie konkurencji, co gorsze tak może być przez najbliższe kilka dni. W sobotę zamknięcie mistrzostw

- Środa 22 maja dzień bez konkurencji zapowiedzi pogodowe na najblizsze dni dają niewielkie szanę na rozegranie konkurencji. W sobote zamkniecie mistrzostw a szczęśliwie udało się rozegrać po cztery konkurencje czyli mistrzostwa będa mogły zostac zaliczone jako rozegrane

- Ostatnie mistrzostwa w tak niekorzystnych warunkach to 5 Mistrzostwa Świata w Camphill Wielka Brytania w 1954 roku wtedy zmagania zakończyły sie po czterech rozegranych konkurencjach a najdłuższy przelot mistrzostw to 153 km

- W dniu zamknięcia poprawa pogody w związku z czym wyznaczono jeszcze jedną konkurencję w każdej z klas

Logo mistrzostw

Aktywna jest strona mistrzostw

Bieżące informacje dotyczące mitrzostw będą trfiały także na forum vratislaviaspotters.pl

Rozegrane konkurencje

KLASA OTWARTA

1) 12.05. konkurencja obszarowa 281.27 km / 461.24 km - wygrał Łukasz WÓJCIK. Polska, 375,53 km, 136,12 km/h, 904 pkt.

2) 16,05 konkurencja obszarowa 202.88 km/352.77 km - wygrał; Riccardo BRIGLIADORI Włochy, 256,21 km, 381 pkt.

3) 17.05 konkurencja obszarowa 191.55 km / 366.11 km - wygrał; Laszlo HALASZ Węgry, 119,21 km/h, 247,00 km, 629 pkt.

4) 18 05 konkurencja obszarowa 273.45 km / 387.81 km - wygrał Petr TICHY Czechy 380,81 km, 122,86 km/h 1000 pkt.

5) 19.05 konkurencja wielobok 302.76 km - konkurencja nie rozegrana

6) 25,905 konkurencja wielobok 396.75 km - Wygrał Petr TICHY Czechy 123.59 km/h, 1000 pkt.

KLASA 18 METROWA

1) 12.05 konkurencja obszarowa 264.96 km / 418.90 km - wygrał; Philip JONES, Wielka Brytania, 400,38 km, 130,39 km/h 1000 pkt.

2) 16.05 konkurencja obszarowa 182.38 km/307.32 km - wygrał; Sebastian KAWA, Polska, 229,60 km, 229 pkt.

3) 17. 05 konkurencja obsarowa 180.25 km / 344.16 km - wygrał;Sebastian KAWA, Polska, 117,14 km/h, 245,38 km, 638 pkt.

4) 18. 05 konkurencja obszarowa 222.44 km / 342.86 km - wygrał; Christophe ABADIE, Francja 124,86, km/h, 315,75 km 816 pkt

5) 19.05 konkurencja wielobok 239.95 km - konkurencja nie rozegrana

6) 25.05 konkurencja wielobok 343.52 km - wygrał; Wolfgang JANOWITZ Austria 134.93 km/h, 818 pkt.

KLASA DWUMIEJSCOWA

1) 12.05 konkurencja obszarowa 252.07 km / 433.81 km - wygrali Tomasz RUBAJ/Christoph MATKOWSKI Polska, 348,43 km, 126,70 km/h, 900 pkt.

2) 16.05 konkurencja obszarowa 179.04 km / 278.96 km - Konkurencja uznana za nierozegraną

3) 17.05 konkurencja obszarowa 186.44 km / 333.91 km - wygrali; LEHTO / SORRI Finlandia, 116,58 km/h, 216,57 km, 543 pkt.

4) 18.05 konkurencja obszarowa 250.89 km / 427.90 km - wygrali RUBAJ / MATKOWSKI Polska 118,14 km/h, 390,97 km, 1000 pkt.

5) 19.05 konkurencja wielobok 302.89 km - wygrali; Steve JONNES / Garry COPPIN Wielka Brytania, 148,03 km, 199 pkt.

6) 25.05 konkurencja wielobok 353.29 km - wygrali; LEHTO / SORRI Finlandia 127.03 km/h, 912 pkt

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 17 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Petr TICHYCzechyEB29 R3748
2Riccardo BRIGLIADORIWłochyJS1C-213720
3Markus FRANKNiemcyEB293629
4Philippe De PECHYFrancjaJS1C-213490
5Eric BERNARDFrancjaJS1C-213487
6Łukasz WÓJCIKPolskaJS1C-213472
7Russell A. CHEETHAMWielka BrytaniaEB29 DR3470
8Pierre de BROQUEVILLEBelgiaEB29 DR3379
9Petr KREJCIRIKCzechyJS1C-213250
10Oliver BINDERNiemcyEB29 DR3238
11Zdzisław BEDNARCZUKPolskaJS1C-213173

Wyniki koncowe - klasa 18 metrowa - 28 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaDiana 33359
2Karol STARYSZAKPolskaASG 29E3327
3Wolfgang JANOWITSCHAustriaVentus 3T3285
4Roman MRACEKCzechyJS3-183279
5Peter HARVEYWielka BrytaniaVentus 3T3275
6Christophe ABADIEFrancjaJS3-183204
7Jean Denis BARROISFrancjaJS3-183183
8Philip JONESWielka BrytaniaVentus 3T3179
9Peter MILLENAARHolandiaVentus 3T3029
10Claus TRIEBELNiemcyJS3-182825

Wyniki końcowe - szybowce wielomiejscowe - 14 załóg

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Tomasz RUBAJChristoph MATKOWSKIPolskaASG 32 Mi3443
2Stephen JONESGarry COPPINWielka BrytaniaArkus T3399
3Uli GMELINChristine GROTENiemcyArcus T3357
4Stefano GHIORZOYuri PRODORUTTIWłochyArcus M3355
5Antti LEHTOJuha SORRIFinlandiaArcus M3310
6Meric MORELFlorian LABATUTFrancjaArcus T3301
7Michael RASSGuido ACHLEITNERAustriaASG 32 Mi3095
8Andreas KESSLERNorbert Alin SCARLATRumuniaArcus M3039
9Vladas MOTÜZAIgor VOLKOVLitwaASG 31 Mi2881
10Michal LEŠINGERMACHCzechyTwin SHARK2714

Wyniki drużynowo - punktowano 14 reprezentacji

miejscekrajwynik
1Francja940.7
2Polska938.78
3Wielka Brytania925.84
4Niemcy908.79
5Czechy904.3
6Włochy899.32
7Holandia874.8
8Austria871.17
9Litwa857.92
10Rumunia845.17