17 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

Vinon sur Verdon, Francja, 8 - 21.06.2013 r.

Pierwszą część 17 Mistrzostw Europy rozegrano we Francji w Vinon sur Verdon w klasach; 15 metrowej, 18 metrowej i otwartej. Do rywalizacji stanęło 63 zawodników z 18 państw.

Miesiąc później w Ostrowie Wielkopolskim rozegrano część drugą w klasach; standard, club i dwumiejscowej. Tym razem rywalizowało 90 zawodników z 22 państw.

Łącznie w 17 Mistrzostwach Europy o medale rywalizowało 153 pilotów z 25 państw w sześciu klasach w tym czwórka poza konkursem z Argentyny, Australii, Japonii i USA

Logo pierwszej części mistrzostw

Podczas siódmej konkurencji wydarzył się nieszczęśliwy wypadek, Hiszpański pilot Aleksander Nielles Sanchez rozbił szybowiec o zbocze góry ginąc na miejscu

Rozegrane konkurencje

Klasa 15 metrowa

1) 10.06 - wielobok 260,0 km, Wygrał; Christophe Ruch, Francja, 117,3 km/h,, 632 pkt.
2) 11.06 - wielobok 289,0 km, Wygrał; Louis Bouderlique, Francja, 107,7 km/h, 788 pkt.
3) 12.06 - wielobok 339,0 km, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 124,2 km/h, 892 pkt.
4) 13.06 - wielobok 293,8 km, Wygrał; Christophe Ruch, Francja, 114,6 km/h, 826 pkt.
5) 14.06 - obszarówka 208,6/443,8 km, wygrał; Petr Tichy, Czechy, 268,4 km, 99,5 km/h, 879 pkt.
6) 15.06 - obszarówka 213,8/507,1 km, wygrali ex aequo; Christophe Ruch, Francja i Louis Bouderlique, Francja, obaj 292,7 km, 97,6 km/h, 1000 pkt.
7) 16.06 - wielobok 367,1 km, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 104,3 km/h, 1000 pkt.
8) 19.06 - wielobok 143,6/335,6 km, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 210,6 km, 105,3 km/h, 562 pkt.
9) 21.06 - wielobok 347,1 km, wygrał; Louis Bouderlique, Francja, 114,7 km/h, 1000 pkt.

klasa 18 metrowa

1) 10.06 - wielobok 389,1 km, wygrał; Russell Cheetham, Wielka Brytania, 112,2 km/h, 1000 pkt
2) 11.06 - obszarówka 197,6/481,2 km, Wygrał; Didier Hauss, Francja, 366,7 km, 122,2 km/h, 1000 pkt.
3) 12.06 - wielobok 383,2 km, Wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 136,2 km/h, 926 pkt.
4) 13.06 - wielobok 361,1 km, Wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 125,0 km/h, 955 pkt.
5) 14.06 - obszarówka 241,1/525,5 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 314,5 km, 113,4 km/h
6) 15.06 - obszarówka 223,5/529,6 km, wygrał; Jarosłav Tomana, Czechy, 335,5 km, 110,6 km/h, 875 pkt.
7) 16.06 - wielobok 396,1 km, wygrał; Didier Hauss, Francja, 112,3 km/h, 1000 pkt.
8) 20.06 - obszarówka 102,5/334,0 km, wygrał; Christophe Cousseau, Francja, 225,8 km, 113,3 km/h, 598 pkt.
9) 21.06 - wielobok 406,4 km, wygrał; Christophe Cousseau, Francja, 119,7 km/h, 1000 pkt.

klasa otwarta

1) 10.06 - obszarówka 302,1/490,7 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 370,4 km, 120,0 km/h, 1000 pkt.
2) 11.06 - wielobok 305,5 km, Wygrał; Killian Walbrou, Francja, 120,8 km/h, 812 pkt.
3) 12.06 - wielobok 398,3 km, Wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 138,4 km/h, 951 pkt.
4) 13.06 - wielobok 366,4 km, Wygrał; Ronald Termaat, Holandia, 122,9 km/h, 992 pkt.
5) 14.06 - obszarówka 293,2/623,5 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 414,6 km, 103,0 km/h, 1000 pkt.
6) 15.06 - obszarówka 217,1/539,9 km, wygrał, Michael Sommer, Niemcy, 346,0 km, 122,8 km/h, 896 pkt
7) 16.06 - wielobok 328,7 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 125,3 km/h, 849 pkt.
8) 18.06 - wielobok 205,1 km, wygrał; Erik Borgmann, Holandia, 146,3 km/h, 361 pkt.
9) 21.06 - wielobok 371,4 km, wygrał; Peter Hartmann, Niemcy, 130,5 km/h, 939 pkt.

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 19 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Louis BOUDERLIQUEFrancjaVentus 2a7499
2Christophe RUCHFrancjaVentus 2ax7476
3Jean Denis BARROISFrancjaASW 276944
4Philip JONESWielka BrytaniaVentus 2c6384
5Henrik BREIDAHLDaniaVentus 2a6311
6Steffen SHWARZERNiemcyASW 275840
7Martin BUETTNEYNiemcyVentus 2a5546
8Petr TICHYCzechyVentus 2ax5150
9Gintautas ZUBELitwaVentus 2ax5055
10Francisco ORTEGAHiszpaniaASW 27B4977

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 21 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaASG 297788
2Christophe COUSSEAUFrancjaJS 17563
3Roman MRACEKCzechyASG 29E7072
4Felix LOTHNiemcyASG 297030
5Didier HAUSSFrancjaVentus 27016
6Uli GMELINNiemcyJS 17008
7Jaroslav TOMANACzechyVentus 2cx/186644
8Werner AMANNAustriaVentus 2c6162
9Russell A. CHEETHAMWielka BrytaniaJS 15741
10Dmitriy TIMOSHENKORosjaVentus 2c/185392
16Christoph MATKOWSKIPolskaASG 29E4103

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 23 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Michael SOMMERNiemcyEB 297494
2Killian WALBROUFrancjaJS 1C6991
3Markus FRANKNiemcyQuintus M6807
4Ronald TERMAATHolandiaJS 16735
5Stephen JONESWielka BrytaniaNimbus 4T6657
6Bostjan PRISTAVECSłoweniaEB 286572
7Daniel ROSSIERSzwajcariaASH 31Mi6551
8Peter HARTMANNAustriaASH 31M6493
9Stephen BECKNiemcyASW 22BLE6462
10Eric BORGMANNHolandiaQuintus6455