20 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Bennala, Australia, 17.01 - 1.02.1987 r.

W mistrzostwach wystartowało 108 pilotów oraz 3 pasażerów w szybowcach dwumiejscowych z 28 państw. Po raz pierwszy w klasie otwartej mogły uczestniczyć szybowce dwumiejscowe z dwoma osobami na pokładzie. 111 zawodników to rekordowa liczba zawodników w dotychczasowych mistrzostwach. Jedenasta konkurencja również okazała się rekordowa. W klasie otwartej wyznaczono trójkąt 839,8 km czyli najdłuższą z dotychczas wyznaczanych konkurencji, trase przeleciało 16 szybowców. Polska załoga J. Centka - H. Muszczyński przeleciała trasę ustanawiając przy okazji rekordy krajowe szybowców dwumiejscowych;


- Maksymalny trójkąt - 839,8 km
- Prędkość na trójkącie 750 km - 110,2 km/h

Plakat mistrzostw

Wspomnienie imprezy na youtube

Rozegrane konkurencje

Klasa standard

1) trójkąt 437,8 km, wygrał; Leonardo BRIGLIADORI, Włochy, 1000 pkt.
2) trójkąt 250,3 km, wygrał; C. GARTON, Wielka Brytania, 1000 pkt.

3) konkurencja, wygrał; E. SOMMER, RFN, 1000 pkt.

4) konkurencja, wygrał; A. PYBUS, Australia, 385 pkt.

5) konkurencja, wygrał; Leonardo BRIGLIADORI. Włochy, 1000 pkt.
6) trójkąt 344,1 km, wygrał; M. KUITTINEN, Filnalndia, 1000 pkt.

7) konkurencja, wygrał; C. GARTON, Wielka Brytania, 1000 pkt.
8) trójkąt 367,2 km, wygrał; M. OPITZ, USA, 1000 pkt.
9) trójkąt 501,2 km, wygrał; J. ABOULIN, Francja, 1000 pkt.
10) trójkąt 518,9 km, wygrał; J. BYRD, USA, 1000 pkt.
11) trójkąt 695,4 km, wygrał; C OTTOSSON, Szwecja, 1000 pkt.

12) konkurencja, wygrał; Leonardo BRIGLIADORI, Włochy, 1000 pkt.

klasa 15 metrowa

1) wielokąt 448,8 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 1000 pkt.
2) trójkąt 249,4 km, wygrał; A PETTERSSON, szwecja, 1000 pkt.

3) konkurencja, wygrał; B SPRECKLEY, Wielka Brytania, 1000 pkt.

4) konkurencja, W. MEUSER, RFN, 529 pkt

5) konkurencja; O' DONNELL, Australia, 1000 pkt.
6) trójkąt 405 km, wygrał; B SPRECKLEY, Wielka Brytania, 1000 pkt.
7) trójkąt 385 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 1000 pkt.
8) trójkąt 339 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 1000 pkt.
9) trójkąt 536,1 km, wygrał; I. DEINBERG, Dania, 1000 pkt.
10) trójkąt 508,9 km, wygrał; Holger BACK, RFN, 1000 pkt.
11) trójkąt 754,8 km, wygrał; D. PARE, Holandia, 1000 pkt.
12) wielokąt 569,9 km, wygrał; Holger BACK, RFN, 1000 pkt.

klasa otwarta

1) wielokąt 556,4 km, wygrał; Ingo RENNER, Australia, 999 pkt.
2) trójkąt 259,8 km, wygrał; R. GIMMEY, USA, 884 pkt.

3) konkurencja, wygrał; Bruno GANTENBRINK, RFN, 1000 pkt.

4) konkurencja, wygrał; Ray LYNSKEY, Nowa Zelandia, 747 pkt.

5) konkurencja, wygrał; M. SCHROEDER, RFN, 1000 pkt.
6) trójkąt 444,6 km, wygrał; M. GAVAZZI, Włochy, 1000 pkt.
7) trójkąt 350,7 km, wygrał; Bruno GANTENBRINK, RFN, 1000 pkt.
8) trójkąt 430,5 km, wygrał; Ingo RENNER, Australia, 1000 pkt.
9) trójkąt 621,8 km, wygrał; M. SCHROEDER, RFN, 1000 pkt.
10) trójkąt 512,1 km, wygrał; R GIMMEY, USA, 1000 pkt.
11) trójkąt 839,8 km, wygrał; I. Renner, Australia, 116,3 km/h, 1000 pkt.
12) wielokąt 571,5 km wygrał; M. SCHROEDER, RFN, 1000 pkt.

Wyniki końcowe - klasa standard - 44 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Markku KUITTINENFinlandiaDiscus A10536
2Mike OPITZUSADiscus B10393
3Jacques ABOULINFrancjaDiscus10281
4A. DELYLLEFrancjaDiscus10163
5A. PYBUSAustraliaDiscus B9863
6Curt Olle OTTOSSONSzwecjaDiscus B9827
7Baer SELENHolandiaDG 3009740
8Jan Walter ANDERSENDaniaDG 3009431
9Justin WILLSWielka BrytaniaDiscus9355
10J. WIDMERBrazyliaLS-4A9352
17Stanisław WITEKPolskaDiscus A9043
27Stanisław ZIENTEKPolskaDG 3008288
32Janusz TRZECIAKPolskaDG 3007784

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 43 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Brian SPRECKLEYWielka BrytaniaLS 610341
2Holger BACKRFNLS 6A10254
3Douglas JACOBSUSALS 6B10077
4Kees MUSTERSHolandiaVentus A9996
5Gilles S. NAVASFrancjaLS 69986
6David WATTWielka BrytaniaASW 20B9912
7Werner MEUSERRFNVentus B9851
8T. HAGNEUDERSzwecjaLS 69844
9Martyun WELLSWielka BrytaniaLS 6A9833
10O. PAREHolandiaVentus B9446

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 21 zawodników i 3 pasażerów

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Ingo RENNERAustraliaASW 22B11019
2Marc SCHROEDERFrancjaASW 22B10859
3Bruno GANTENBRINKRFNNimbus 310770
4Gabriel GENEVOYpasażerFrancjaASH 2510332
5Mario GAVAZZIWłochyNimbus 39870
6Janusz CENTKAHenryk MUSZCZYŃSKIPolskaASH 259833
7Raymond LYNSKEYNowa ZelandiaNimbus 3T9441
8E. PETERRFNNimbus 3T9347
9George LEEHongkongASW 229278
10Gerrit KURSTJENSHolandiaNimbus 39247