23 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Borlänge, Szwecja, 7 - 27.06.1993 r.

W mistrzostwach wystartowało 116 pilotów (rekord) z 25 państw, zawody rozegrano w słabych warunkach atmosferycznych, najdłuższy przelot mistrzostw to 470 km. W klasie 15 metrowej dwaj zawodnicy uzyskali jednakowy wynik punktowy w związku z tym przyznano dwa medale złote i jeden brązowy

Rozegrane konkurencje

Klasa standard

1) 287,8 km wygrał; L. Briagliadori, Włochy, 112,56 km/h, 823 pkt.
2) 217,7 km wygrał; B. Selen, Holandia, 88,74 km/h, 781 pkt.
3) 328,1 km wygrał; A Davis, Wielka Brytania, 66,60 km/h, 1000 pkt.
4) 240,6 km wygrał; S Oye, Dania, 107,14 km/h, 698 pkt.
5) 415,3 J C wygrał; Lopitaux, Francja, 116,15 km/h, 1000 pkt.
6) 312,7 km wygrał; A Davis, Wielka Brytania, 127,24 km/h, 783 pkt.
7) 302,6 km wygrał; A. Davis, Wielka Brytania, 110,82 km/h, 892 pkt.
8) 297,6 km wygrał; J. Kozar, Słowacja, 101,19 km/h, 976 pkt.
9) 361,3 km wygrał; E. Ziegler, Niemcy, 88,61 km/h, 1000 pkt

Klasa 15 metrowa

1) 332,8 km wygrał; D Jansen, Australia, 114,02 km/h, 968 pkt.
2) 295,1 km wygrał; M. Theisinger, Niemcy, 96,39 km/h, 1000 pkt.
3) 330,3 km wygrał; P. Cerny, Słowacja, 61,74 km/h, 1000 pkt.
4) 275,7 km wygrał; B. Bulukin, Norwegia, 94,88 km/h, 962 pkt.
5) 388,9 km wygrał; B. Edwards, Australia, 113,30 km/h, 1000 pkt.
6) 343,2 km/h wygrał; B Bulukin, Norwegia, 133,77 km/h, 826 pkt.
7) 337,7 km/h wygrał; G Galetto, Włochy, 113,45 km/h, 991 pkt.
8) 384,3 km wygrał; S. Giorzo, Włochy, 97,36 km/h, 1000 pkt.
9) 311 km wygrał; M Wells, Wielka Brytania, 105,03 km, 984 pkt.
10) 400,5 km wygrał J. Wills, Wielka Brytania, 86,14 km/h, 1000 pkt.

klasa otwarta

1) 347,8 km wygrał; G. Ax, Szwecja, 123,52 km/h, 926 pkt.
2) 304,1 km wygrał; J. Andersen, Dania, 103,66 km, 973 pkt
3) 366,7 km wygrał; S. Wujczak, Polska, 71,13 km/h, 1000 pkt.
4) 316,6 km wygrał; I. Renner, Australia, 118,50 km, 895 pkt.
5) 454,2 km wygrał; J. Andersen, Dania, 126,11 km/h, 1000 pkt.
6) 376,1 km wygrał; K. Holighaus, Niemcy, 130,54 km/h, 952 pkt.
7) 353,9 km wygrał; J. Andersen, Dania, 124,87 km/h, 934 pkt.
8) 364 km wygrał; J. Andersen, Dania, 98,64 km/h, 1000 pkt.
9) 368,8 km wygrał; S. Wujczak, Polska 107,77 km/h, 1000 pkt.
10) 402,1 km wygrał; Janusz Centka, Polska, 1000 pkt.
11) wygrali; ex aequo S. Wujczak, Polska, G. Lherm i G. Rimmer, USA po 97,37 km/h, po 1000 pkt.

Po raz pierwszy w mistrzostwach świata nie udało się wyłonić zwycięzcy. W klasie 15 metrowej dwóch zawodników z francji uzyskało identyczny wynik punktowy zajmują ex aequo pierwsze miejsce. W efekcie przyznano dwa medale złote i jeden brązowy

Wyniki końcowe - klasa standard - 49 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Andrev John DAVISWielka BrytaniaDiscus B7285
2Eric BORGMANNHolandiaDiscus BT7059
3Tomasz RUBAJPolskaSZD 55-17002
4Jiri STEPANEKCzechyDiscus B6813
5Juha SARRIFinlandiaLS 76802
6Jean Claude LOPITEAUXFrancjaCrystal6739
7Peter FISCHERNiemcyDiscus6694
8Erwin ZIEGLERNiemcyDiscus6613
9Baer SELENHolandiaASW 246556
10Josef KOŽARSłowacjaDiscus6534
17Adam KRASNODĘBSKIPolskaSZD 55-16392
18Mariusz POŹNIAKPolskaSZD 55-16374

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 40 zawodników

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1ex aequoGilbert GERBAUDFrancjaLS 6B8220
1ex aequoEric NAPOLEONFrancjaLS 6B8220
3Wolfgang JANOWITSCHAustriaVentus B8216
4Statys SKALSKISLitwaLS 6B8120
5Martin THEISINGERNiemcyLS 6A8062
6Justin WILLSWielka BrytaniaLS 68049
7Janusz TRZECIAKPolskaSZD 56 Diana8024
8Hans OBERMEYERNiemcyVentus7957
9Patrick DRIESENNowa ZelandiaVentus7918
10Simo KUUSISTOFinlandiaVentus C7887
24Franciszek KĘPKAPolskaSZD 56 Diana7072

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 27 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Janusz CENTKAPolskaASW 22B9897
2Göran AxSzwecjaASW 22BL9525
3Brian SPRECKLEYWielka BrytaniaASH 259391
4Gerard LHERMFrancjaNimbus 49292
5Stanisław WUJCZAKPolskaASW 22B9050
6Alister KAYWielka BrytaniaASH 259040
7Holger BACKNiemcyNimbus 48978
8Jan Walter ANDERSENDaniaNimbus 48873
9Uli SCHWENKNiemcyASW 22BL8787
10Klaus HOLIGHAUSNiemcyNimbus 4M8765