16 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Chateauroux, Francja 11-29.07.1978 r.

W zawodach startuje 79 pilotów z 23 państw. Po raz pierwszy do programu mistrzostw wprowadzono klasę 15 metrową nieograniczoną. Ze względu na udział w zawodach reprezentacji RPA, kraju popierającego apartheid. (W marcu 1978 r w ONZ zawarto rezolucje dotyczącą walki z apartheidem) Ekipa Polska wraz z reprezentacjami innych państw socjalistycznych i Finlandii wycofała się z mistrzostw

Rozegrane konkurencje

1)


- klasa otwarta - trójkąt 336 km, wygrał; Fitchet, Wielka Brytania, 67,58 km/h
- klasa standard - trójkąt 272 km, wygrał; Mozer, USA, 56,40 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 309 km, wygrał; Reichmann, RFN, 61,63 km/h


2)


- klasa otwarta - trójkąt 238 km, wygrał; Schubert, 57,6 km/h
- klasa standard - trójkąt 178 km, wygrał; Maelum, Norwegia, 57,28 km/h
- klasa standard - trójkąt 202 km, wygrał; Reichman, RFN, 73,70 km/h


3)


- klasa otwarta - trójkąt 343 km, wygrał Lee, Wielka Brytania, 66,12 km/h
- klasa standard - przelot otwarty, wygrał; Andersson, 255 km
- klasa 15 m - trójkąt 311 km, wygrał; Pare, Holandia, przelot 302 km


4)


- klasa otwarta - trójkąt 333 km, wygrał; Zegels, Belgia, 98,67 km/h
- klasa standard - trójkąt 260 km, wygrał; Selen, Holandia, 79,22 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 287 km, wygrał; Ax, Szwecja, 96,53 km/h


5)


- klasa otwarta - trójkąt 570 km, wygrał; Fitchett, Wielka Brytania, 93,26 km/h
- klasa standard - trójkąt 475 km, wygrał; Selen, Holandia, 81,2 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 524 km, wygrał; Ax, Szwecja, 94,22 km/h


6)


- klasa otwarta - trójkąt 505 km, wygrał; Müeller, RFN, 99,65 km/h
- klasa standard - trójkąt 402 km, wygrał; Mozer, USA, 88,7 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 446 km, wygrał; Peter, RFN, 96,65 km/h


7)


- klasa otwarta - trójkąt 469 km, wygrał; Fitchett, Wielka Brytania, 97,3 km/h
- klasa standard - trójkąt 395 km, wygrał; Petterson, 81,25 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 430 km, wygrał; Musters, Holandia, 89,64 km/h


8)


- klasa otwarta - trójkąt 503 km, wygrał; Jinks, Australia, 84,72 km/h
- klasa standard - trójkąt 407 km, wygrał; Petterson, 82,63 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 458 km, wygrał; Striedeck, USA, 85,64 km/h


9)


- klasa otwarta - trójkąt 536 km, wygrał; Henry, Francja, przelot 491 km
- klasa standard - trójkąt 457 km, wygrał; Selen, Holandia, przelot 402 km
- klasa 15 m - trójkąt 488 km, wygrał; Peter, RFN, przelot 411 km


10)


- klasa otwarta - trójkąt 332 km, wygrał; Fitchett, Wielka Brytania, 115,06 km/h
- klasa standard - trójkąt 273 km, wygrał; Pettersson, Szwecja, 94,41 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 304 km, wygrał; Renner, Australia, 107,09 km/h


11)


- klasa otwarta - trójkąt 329 km, wygrał; Gantenbrink, RFN, 105,14 km/h
- klasa standard - trójkąt 268 km, wygrał; Lund, 93,05 km/h
- klasa 15 m - trójkąt 292 km, wygrał; Roennestad, 96,16 km/h

Wyniki końcowe - klasa standard - 23 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Baer SELENHolandiaASW 1910681
2Leonardo BRIGLIADORIWłochyCirrus Std.10321
3Michel REUTEFrancjaCirrus Std.10185
4J.PIERAArgentynaCirrus Std.10001
5H. MAEHMNorwegiaLS-1F9884
6CARPENTERKanadaCirrus Std.9869
7Hans NIETLISPACHSzwajcariaHornet Std.9812
8H. MOZERUSAASW 199790
9Michel MERCIERFrancjaCirrus 789474
10R. RIZZIArgentynaCirrus Std.9329

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 32 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Helmut REICHMANRFNSB-1110544
2Karl Hainz STRIEDECKUSAASW 2010500
3Göran AxSzwecjaASW 2010142
4J. WIDMERBrazyliaASW 2010110
5Kees MUSTERSHolandiaLS-310082
6E. PETERRFNASW 2010026
7M. BUEKENSBelgiaASW 209934
8Walter GORDONNowa ZelandiaLS-3A9658
9P. TENNISSEHolandiaMini Nimbus9654
10Daniel M. PAREHolandiaMini Nimbus9589

Wyniki końcowe - klasa otarta - 24 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1George LEEWielka BrytaniaASW 1710163
2Bruno GANTENBRINKRFNNimbus 210018
3Francois HENRYFrancjaNimbus 29910
4Bernard FITCHETTWielka BrytaniaASW 179623
5E. MÜELLERRFNASW 179534
6Richard JOHNSONUSAJantar 2B9340
7L. FINLAYSONNowa ZelandiaASW 179256
8J. RANTETFrancjaNimbus 29238
9M. JINKSAustraliaNimbus 28947
10Bert ZEGELSBelgiaJantar 2B8802