8 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Betzweiller koło Kolonii, RFN 4 - 18.06.1960 r.

W zawodach wystartowało 62 zawodników (rekordowa liczba) z 24 państw.. Do holownia szybowców używano samoloty Do-27.

Adam WITEK wygrał cztery z sześciu konkurencji słabszy start w piątej konkurencji sprawił że zajął tylko trzecie miejsce

Odszukany niemy film kręcony podczas mistrzostw

Rozegrane konkurencje

1) 4.06 przelot docelowo powrotny 172,2 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta - Makula, Polska i Popiel, Polska po 75,05 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard Fritz, Austria 73,4 km/h, 1000 pkt.


2) 5.06 trójkąt 102 km;


- wszyscy piloci lądują na pierwszym boku trójkąta konkurencje uznano za nie rozegraną


2) 6.06 przelot docelowy po kursie 31°, zwycięzcy;


- klasa otwarta - Makula, Polska 380,79 km, 1000 pkt.
- klasa standard - Witek, Polska 380,79 km, 1000 pkt.


3) 8.06 przelot otwarty, zwycięzcy;


- klasa otwarta - 8 pilotów uzyskało wynik 491,4 km, po 1000 pkt.
- klasa standard - 9 pilotów uzyskało wynik 491,4 km, po 1000 pkt.


4) 11.06 przelot po wyznaczonej trasie;


- Z powodu złych warunków atmosferycznych wszyscy lądują blisko startu i konkurencje uznano za nie rozegraną


4) 14.06 przelot docelowy 161,9 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta - Jerzy POPIEL, Polska 126,4 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard - Adam WITEK, Polska, 128,7 km/h, 1000 pkt.


5) 15.06 trójkąt 317,5 km, konkurencja zamieniona na przelot po wyznaczonej trasie, zwycięzcy;


- klasa otwarta Goodhard, Wielka Brytania, 317,5 km, 1000 pkt.
- klasa standard Huth, RFN, 317,5 km, 1000 pkt.


6) 16.06 trójkąt 201,2 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta Muller, Szwajcaria, 192,3 km,
- klasa standard Witek, Polska, 201,2 km


7) 17.06 dwukrotny oblot trójkąta 108,1 km;


- z powodu złej pogody konkurencję uznano za nie rozegraną

Srebrny medal Edwarda Makuli

Wyniki końcowe - klasa standard - 35 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Heinrich HUTHRFNKa-6BR5619.1001
2George MÜNCHBrazyliaKa-6BR5237.7998
3Adam WITEKPolskaFoka5201.8999
4Nielsen S. SEJSTRUPDaniaKa-6BR5001.7998
5Luiz JUEZHiszpaniaKa-64843.7002
6Villem TUTENHOFDHolandiaKa-64474.2002
7Hans RESCHAustriaAustria Std3998.1001
8Giancarlo SILVAWłochyM-100S3989.3
9Johann FRITZAustriaAustria Std3907.6001
10James E. HARROLDRodezjaKa-63869.8999

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 20 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Rolf HESSINGERArgentynaSKYLARK III5102.8999
2Edward MAKULAPolskaZefir 25079.1001
3Jerzy POPIELPolskaZefir 25020.7002
4Nicholas GOODHARTWielka BrytaniaOLYMPIA 4194856.5
5Sven I. JONSSONSzwecjaZUGVOGEL IV4443.6001
6Jose ORNTNERArgentynaSKYLARK III4399.3999
7Harald W JENSENDaniaKa-64141.3999
8Bernhard MÜLLERSzwajcariaWEIHE4016.3999
9Ernst-Gunter HASSERFNPHÖNIX4001.8999
10Michel MARCHANDFrancjaBREGUET 9013774.7