28 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Leszno, Polska, 26.07 - 10.08.2003 r.

W mistrzostwach wystartowało 128 zawodników z 31 państw. Po raz pierwszy zawody rozegrano w czterech klasach. Do programu dołaczono klasę 18 metrową. Mogą startować tu dowolne szybowce jedynym ograniczeniem jest rozpiętość skrzydeł 18 metrów. Mistrzostwa pod znakiem doskonałej organizacji i kilku rekordów

- Po raz pierwszy zawodnicy zmagają się w czterech klasach szybowców

- Wystartowało rekordowo 128 zawodników

- Wykonano przeszło 1500 lotów

- Zwycięzcy w każdej z klas uzyskali pszeszło 10 000 pkt

- W klasie otwartej latały dwa największe szybowce zawodnicze na świecie (Szybowiec ETA rozpietość 30,9 m/ 101 stóp)

Rozegrane konkurencje

1) konkurencja - niedziela 27.07

- klasa standard trasa 286,1 km - wygrał; Tomas Rendla, Czechy, 117,5 km/h
- klasa 15 metrowa - trasa 285,0 km - wygrał; Gyorgy Gulyas, Węgry, 120,3 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 297,6 km - wygrał; Ralf Fischer, Niemcy 124,4 km/h
- klasa otwarta - trasa 295,4 km - wygrał; Jan W Andersen, Dania, 122,5 km/h

2) konkurencja, wtorek 29.07

- klasa standard - wielobok 129,4/249,9 km - wygrał; Lindley Stormats, Szwecja, 211,9 km, 77,0 km/h
- klasa 15 metrowa - wielobok 140,6/326,5 km - wygrał; Hannu Nurmiranta, Finlandia 230,8 km, 80.9 km/h
- klasa 18 metrowa - wielobok 165,4/297,9 km - wygrał; Stephen Jones, Wielka Brytania 223,3 km, 88,3 km/h
- klasa otwarta - wielobok 128,8/335,8 km - wygrał; Goudrian Laurens, RPA 268,6 km, 100,9 km/h

3) konkurencja, środa 30.07

- klasa standard - trasa 432,6 km - wygrał; Laurent Abulin, Francja 106,1 km/h
- klasa 15 metrowa - trasa 449,5 km - wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia 109,9 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 419,8 km - wygrał; Stephen Jones, Wielka Brytania 110,7 km/h
- klasa otwarta - trasa 501,5 km - wygrał; Holger Karow, Niemcy 122,3 km/h

4) konkurencja, piątek 1.08

- klasa standard - trasa 284,6/614,7 km - wygrał; Hubert Weiss, Niemcy 507,8 km, 123,2 km/h
- klasa 15 metrowa - obszarówka 347,4/714,4 km - wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia 516,4 km, 118,2 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 537,2 km - wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria 109,9 km/h
- klasa otwarta - trasa 607,9 km - wygrał; Gerard Lherm, Francja 120,1 km/h

5) konkurencja, sobota 2.08

- klasa standard - obszarówka 295,7/727,9 km - wygrał; Tomasz Rubaj, Polska, 183,8 km
- klasa 15 metrowa - obszarówka 310,0/559,3 km - wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia, 134,2 km
- klasa 18 metrowa - trasa 428,3 km - wygrał; Vytautas Sobeckis, Litwa 203,1 km
- klasa otwarta - trasa 454,8 km - wygrał; Janusz Centka, Polska 280,2 km

6) konkurencja, niedziela 3.08

- klasa standard - obszarówka 205,7/450,6 km - wygrał; Olivier Darroze, Francja, 333,6 km, 96,9 km/h
- klasa 15 metrowa - obszarówka 206,5/436,0 km - wygrał; ex aequo Karl Striedeck, USA (375,4 km,111,9 km/h) i Werner Meuser, Niemcy, (373,1 km, 111,9 km/h)
- klasa 18 metrowa - obszarówka 176,1/476,4 km - wygrał; Ronald Termaat, Holandia, 386,1 km, 114,4 km/h
- klasa otwarta - obszarówka 202,3/484,6 km - wygrał; Holger Karow, Niemcy, 420,3 km, 124,3 km/h

7) konkurencja, poniedziałek 4.08

- klasa standard - trasa 482,4 km - wygrał; Olivier Darrroze, Francja, 103,9 km/h
- klasa 15 metrowa - trasa 489,3 km - wygrał; David Watt, Wielka Brytania, 99,0 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 535,4 km - wygrał; Ralf Fischer, Niemcy, 101,5 km/h
- klasa otwarta - trasa 618,8 km - wygrał; Janusz Centka, Polska, 96,4 km/h

8) konkurencja, wtorek 5.08

- klasa standard - obszarówka 283,0/585,2 km - wygrał; Mario Kiessling, Niemcy, 512,5 km, 115,0 km/h
- klasa 15 metrowa - obszarówka 260,7/648,0 km - wygrał; Abdreas Allespach, Szwajcaria, 550,4 km, 121,1 km/h
- klasa 18 metrowa -obszarówka 283,3/659,1 km - wygrał; Petr Krejcirik, Czechy, 532,8 km, 118,8 km/h
- klasa otwarta - trasa 495,5 km - wygrał; Holger Karow, Niemcy, 123,8 km/h

9) konkurencja, środa 6.08

- klasa standard - trasa 505,0 km - wygrał; Andrew Davis, Wielka Brytania, 118,8 km/h
- klasa 15 metrowa - trasa 526,5 km - wygrał John Coutts, Nowa Zelandia, 130,8 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 610,5 km - wygrał; Philipe Jones, Wielka Brytania, 124,1 km/h
- klasa otwarta - trasa 725,6 km - wygrał; Laurens Goudriaan, RPA, 119,7 km/h

10) konkurencja, czwartek 7.08

- klasa standard - obszarówka 367,0/874,0 km - wygrał; Peter Szabo, Wegry, 488,3 km 97,7 km/h
- klasa 15 metrowa - obszarówka 449,7/870,4 km - wygrał; Steven Raimond, Holandia, 478,3 km 94,6 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 560,5 km - wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 93,4 km/h
- klasa otwarta - obszarówka 462,5/781,9 km - wygrał; Janusz Centka, Polska, 626,9 km 113,9 kmh

11) konkurencja, piątek 8.08

- klasa standard - obszarówka 282,0/631,1 km - wygrał; Peter Hartmann, Austria, 470,3 km, 117,6 km/h
- klasa 15 metrowa - obszarówka 317,1/674,6 km - wygrał; Andreas Allespach, Szwajcaria, 510,3 km, 127,2 km/h
- klasa 18 metrowa - obszarówka 314,2/629,0 km - wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 508,9 km, 126,7 km/h
- klasa otwarta - obszarówka 364,9/729,9 km - wygrał; Stafano Ghiorzo, Włochy, 556,4 km, 123,1 km/h

12) konkurencja, sobota 9.08

- klasa standard - trasa 431,6 km - wygrał; Kimmo Pulkki, Finlandia, 128,2 km/h
- klasa 15 metrowa - trasa 456,3 km - wygrał; Andreas Allenspach, Szwajcaria, 120 km/h
- klasa 18 metrowa - trasa 472,6 km - wygrał; Henrik Breidahl, Dania, 121,1 km/h
- klasa otwarta trasa 522,8 km - wygrał; Janusz Centka, Polska, 136,2 km

Na krótko udało mi się trafić do Leszna podczas pierwszej niedzieli zawodów

Start do konkurencji

Turbo Ćmelak

Szybowiec klasy otwartej ASW 28/18 w nowej klasie

ASW 28/18

Logo zawodów

Wyniki końcowe - klasa standard - 44 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Andrev John DAVISWielka BrytaniaDiscus 2a10421
2Olivier DARROZEFrancjaDiscus 2a10057
3Laurent ABOULINFrancjaDiscus 2a10014
4Tomas SUCHANEKCzechyLS 8B9842
5Makoto ICHIKAWAJaponiaLS 89769
6Mario KIESSLINGNiemcyDiscus 2a9757
7Ben FLEWETTNowa ZelandiaDiscus 29687
8Peter HARTMANNAustriaLS 89656
9Tom BELTZUSAASW 289649
10Tomasz RUBAJPolskaLS 89619
11Mariusz POŹNIAKPolskaLS 89586

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 41 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1John R. P. COUTTSNowa ZelandiaASW 27B10347
2Andreas ALLENSPACHSzwajcariaASW 2710199
3György GULYASWęgryVentus 2a10044
4David WATTWielka BrytaniaVentus 2b9940
5Michael GRUNDNiemcyVentus 2b9825
6Adriaan JONKERRPAASW 279825
7Börje ERIKSSONSzwecjaVentus 2a9812
8Werner MEUSERNiemcyVentus 2ax9778
9Jan S. PEDERSENDaniaASW 27B9753
10Luciano AVANZINIWłochyVentus 2ax9655
13Zbigniew NIERADKAPolskaASW 279561
23Dariusz ZAWIRSKIPolskaVentus 28997

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 23 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Wolfgang JANOWITSCHAustriaVentus 2cx10594
2Stephen JONESWielka BrytaniaVentus 2cxt10135
3Philip JONESWielka BrytaniaVentus 2cxt9978
4Francois-Louis HENRYFrancjaVentus 29873
5Riccardo BRIGLIADORIWłochyLAK 179818
6Gabriel ROSSIERSzwajcariaDG 8009794
7Ronald TERMAATHolandiaVentus9740
8Henrik BREIDAHLDaniaLAK 179655
9Petr KREJCIRIKCzechyVentus9625
10Stanisław WUJCZAKPolskaLS 6/189588

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 20 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Holger KAROWNiemcyNimbus 4T11323
2Janusz CENTKAPolskaETA10891
3Gerard LHERMFrancjaNimbus 4T10775
4Peter HARVEYWielka BrytaniaNimbus 4T10653
5Ronald S. TABERYUSANimbus 4T10365
6Josef KOŽARSłowacjaNimbus 4DM9976
7Jan Walter ANDERSENDaniaNimbus 4T9966
8Stefano GHIORZOWłochyETA9899
9Laursen Jan GOUDRIAANRPAASW 229794
10Oscar GOUDRIAANRPAASW 229607

Wyniki końcowe drużynowo - nieoficjalne

miejscekrajwynik
1Nowa Zelandiab.d
2Francjab.d
3Niemcyb.d
4Japoniab.d
5Wielka Brytaniab.d
6Polskab.d
7USAb.d
8Daniab.d
9Szwajcariab.d
10RPAb.d