12 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Marfa/Texas, USA, 20.06 - 4.07.1970 r.

Pierwsze mistrzostwa zorganizowane w Ameryce Półmocnej. Rywalizowało 79 zawodników z 25 państw. Po raz pierwszy w mistrzostwach świata wprowadzono obowiązkową dokumentację fotograficzną. Dokumentowane są; start, punkty zwrotne i meta lub miejsce przymusowego lądowania

Z Polski przylecieli;
- kierownik Tadeusz Reiniak,
- trener Józef Dankowski,
-
delegat na kongres OSTIV Wiesław Stafiej,
- szef techniczny Janusz Becker.

- trzech zawodników


Na zakończenie mistrzostw wykorzystując dobre warunki atmosferyczne panujące w rejonie lotniska ustanowiono dwa rekordy świata na trasie trójkącie 100 km;

- Klaus Holighaus, RFN, 3 lipca, przeleciał trasę z prędkością 150 km/h

- Neubert, RFN, 6 lipca, pokonał trasę z prędkością 155,06 km/h

Rozegrane konkurencje

1) 22.06 przelot po wyznaczonej trasie, zwycięzcy;


- klasa otwarta E. Makula, Polska, 507 km,
- klasa standard J. Wróblewski, Polska, 491 km


2) 23.06


- klasa standard przelot docelowo powrotny 250 km, wygrał; H. Reichmann, RFN, 104,3 km/h,
- klasa otwarta przelot docelowo powrotny 263 km, wygrał; M. Witanen, Finlandia, 79,1 km/h


3) 24.06 trójkąt 355 km, zwycięzcy;


- klasa standard G. Waibel, RFN, 96,9 km/h,
- klasa otwarta G. Moffat, USA, 106,4 km/h


4) 25.06 trójkąt 355 km, zwycięzcy;


- klasa standard H. Reichmann, RFN, 118,6 km/h,
- klasa otwarta G. Moffat, USA, 127,8 km/h


5) 26.06


- klasa standard przelot docelowo powrotny 262 km, zwyciężył; H. Reichman, RFN, 113,9 km/h,
- klasa otwarta przelot docelowo powrotny 391 km, zwyciężył; G. Moffat, USA, 102,6 km/h


6) 27.06 przelot odległościowy w wyznaczonym rejonie, zwycięzcy;


- klasa standard H. Reichman, RFN, 743,5 km,
- klasa otwarta W. Neubert, RFN, 804,5 km (najdłuższy przelot uzyskany w dotychczasowej historii mistrzostw świata)


7) 1.07 przelot docelowo powrotny 263 km, zwycięzcy;


- klasa standard D. Reparon, Holandia, 94,8 km/h,
- klasa otwarta W. Neubert, RFN, 102,2 km/h


8) 2.07


- klasa standard trójkąt 466 km, wygrał; H. Reichmann, RFN,
- klasa otwarta trójkąt 527,5 km wygrał; G. Moffat, USA ,104,5 km/h


9) 3.07


- klasa standard trójkąt 384 km, wygrał; J. Johannessen, Norwegia, 92,4 km/h,
- klasa otwarta trójkąt 450 km wygrał; G. Moffat, USA, 107,8 km/

Po raz pierwszy udało się rozegrać dziewięć konkurencji

Wyniki końcowe - klasa standard - 40 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Helmut REICHMANRFNLS-18663
2Jan WRÓBLEWSKIPolskaCobra 158228
3Franciszek KĘPKAPolskaCobra 158084
4Wolfram MIXKanadaCirrus Std.7934
5Allan CAMERONNowa ZelandiaLibelle Std.7912
6G. WAIBELRFNASW 157815
7Andrew SMITHUSALS-17808
8T. JOHANNESSENNorwegiaCirrus Std.7768
9Gyoergy PETROCZYWęgrySH-17729
10D. PEPARONHolandiaASW 157700

wyniki końcowe - klasa otwarta - 39 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1George MOFFAT jr.USANimbus8323
2Hans Werner GROSSERFNASW 128036
3Michel MERCIERFrancjaASW 127811
4George BURTONWielka BrytaniaKestrel 197746
5Edward MAKULAPolskaCobra 177687
6Walter NEUBERTRFNKestrel7682
7J. DELAFIELDWielka BrytaniaASW 127672
8Camille LABARFrancjaASW 127612
9Wally SCOTTUSAASW 127352
10Matias VITTANENFinlandiaPhoebus C7332