31 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Previdza, Słowacja, 3 - 18.07.2010 r.

Część pierwsza 31 Szybowcowych Mistrzostw Świata rzogrywana była na Słowacji w dniach 3-18 lipca. Rywalizowano w klasach standard, światowej i club. W trzech klasach zmagało się 106 zawodników z 27 państw.

Podczas zawodów wydarzył się nieszczęśliwy wypadek, 8 sierpnia gdy zawodnicy wystartowali do trzeciej konkurencji w godzinę po otwarciu startu rosyjski zawodnik Aleksander Martynov latajacy na szybowcu LAK-19 rozbił się o zbocze góry i zginął. Prawdopodobną przyczyną wypadku było przeciągnięcie szybowca obciążonego balastem wodnym tuż nad zboczem. Tego dnia w klasie standard uznano konkurencję za nierozegraną, po naradzie w następnych dniach kontynuowano mistrzostwa.

Następnego dnia powołano komisję do zbadania przyczyn wypadku.

Rozegrane konkurencje

klasa standard

1) 4.07. konkurencja obszarowa - wygrał; Mario KIESSLING, Niemcy, 282,0 km 109,6 km/h, 829 pkt.
2) 5.07. konkurencja obszarowa - wygrał; Dane DICKINSON, Nowa Zelandia, 175,5 km, 87,8 km/h, 550 pkt.
3) 7.07. konkurencja obszarowa - wygrał; Roman MRACEK, Czechy, 219,2 km 106,3 km/h, 451 pkt.
4) 8.07. tego dnia wyznaczono konkurencje, na skutek śmiertelnego wypadku wyniki dnia anulowano
5) 10.07. trasa - 310,4 km, wygrał; Edoardo TARCHINI, Włochy, 88,0 km/h, 972 pkt.
6) 11.07. trasa - 368,7 km, wygrał; Peter HARTMANN, Austria, 116,5 km/h, 1000 pkt.
7) 12.07. trasa - 369,8 km, wygrał; Roman MRACEK, Czechy, 118,3 km/h, 1000 pkt.
8) 13.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Christophe COUSSEAU, FRANCJA, 364,8 km, 116,6 km/h, 1000 pkt.
9) 14.07. trasa - 317,7 km, wygrał; Peter HARTMANN Austria, 105,2 km/h, 1000 pkt.
10) 15.07. trasa - 347,6 km, wygrał; Erazm POLUTNIK, Słowacja, 109,6 km/h, 1000 pkt.
11) 16.07 konkurencja obszarowa, wygrał; Michael BUCHTHAL Niemcy, 210,9 km, 84,4 km/h, 576 pkt.
12) 17.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Mario KIESSLING, Niemcy, 250,2 km, 125,1 km/h, 600 pkt.

klasa club

1) 4.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Tim KUIJPERS, Holandia, 245,8 km, 96,2 km/h, 823 pkt.
2) 5.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Matthias STURM, Niemcy, 193,4 km, 76,1 km/h, 697 pkt.
3) 7.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Gerard G. DALE, Wielka Brytania, 193,2 km, 96,1 km/h, 604 pkt.
4) 8.07. trasa - 309,5 km wygrał; Matthias STURM, Niemc,y 86,7 km/h, 1000 pkt.
5) 10.07. trasa - 263,7 km, wygrał; Mario SCHUPFER, Austria, 84,4 km/h, 1000 pkt.
6) 11.07. trasa - 306,1 km, wygrał; Jeremi BADAROUX, Francja, 95,2 km/h, 1000 pkt.
7) 12.07. trasa - 302,2 km, wygrał; Matthias STURM, Niemcy, 96,8 km/h, 1000 pkt.
8) 13.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Gerard G. DALE, Wielka Brytania, 312,8 km, 104,3 km/h, 1000 pkt.
9) 14.07. trasa - 302,0 km, wygrał; Karol BENEDIKOVIC, Słowacja, 104,1 km/h, 960 pkt.
10) 15.07. trasa - 310,9 km, wygrał; Matthias STURM, Niemcy, 95,9 km/h, 1000 pkt.
11) 16.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Vytautas RASIMAVICIUS, Litwa, 218,3 km, 800 pkt.
12) 17.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Oleg BONDARCHUK, Ukraina, 220,3 km, 107,3 km/h, 621 pkt.

Klasa światowa

1) 4.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Laurent COUTURE, FRANCJA, 180,6 km, 76,3 km/h, 692 pkt.
2) 5.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Martin HRIVNA, CZECHY, 178,7 km, 52,9 km/h, 619 pkt.
3) 8.07. trasa - 257,2 km, wygrał; Martin HRIVNA, CZECHY, 62,6 km/h, 1000 pkt.
4) 10.07. trasa - 202,5 km, wygrał; Denis GUERIN, FRANCJA, 62,8 km/h, 587 pkt.
5) 11.07. trasa - 245,2 km, wygrał; Richard MONTIGNY, FRANCJA, 84,8 km/h, 957 pkt.
6) 12.07 trasa - 250,5 km, wygrał; Martin HRIVNA CZECHY, 76,2 km/h, 1000 pkt.
7) 13.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Laurent COUTURE, FRANCJA, 214,1 km, 70,3 km/h, 885 pkt.
8) 14.07. trasa - 219,7 km, wygrał; Francis PIN USA, 77,8 km/h, 848 pkt.
9) 15.07. trasa - 248,1 km, wygrał; Luca URBANI, WŁOCHY, 86,3 km/h, 950 pkt.
10) 16.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Richard MONTIGNY, FRANCJA, 155,0 km, 492 pkt.
11) 17.07. konkurencja obszarowa, wygrał; Radek KREJCIRIK, CZECHY, 166,0 km, 83,0 km/h, 600 pkt.

Logo zawodów

Wyniki końcowe - klasa standard - 46 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaDiscus 2a8547
2Mario KIESSLINGNiemcyDiscus 2a8466
3Michael BUCHTHALNiemcyDiscus 2ax8417
4Christophe COUSSEAUFrancjaDiscus 2a8210
5Felipe LEVINNiemcyDiscus 2b7952
6Bert SCHMELZERBelgiaDiscus 2ax7885
7Peter HARTMANNAustriaDiscus 2ax7877
8Piotr JARYSZPolskaLS 87370
9Marc SERETTIFrancjaDiscus 2a7170
10Jay REBBECKWielka BrytaniaLS 87064

Wyniki końcowe - klasa club - 47 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Arndt HOVESTADTNiemcyLibelle Std.9315
2Volker SAILERNiemcyLibelle Std.9264
3Mario SCHUPFERTAustriaASW 15b9243
4Matthias STURMNiemcyHornet WL9136
5Tomasz KROKPolskaBrawo9077
6Gerard G. DALEWielka BrytaniaASW 249075
7Jens BECKERNiemcyLibelle Std.8843
8Sean FRANKEUSACirrus Std.8776
9Vytautas RASIMAVICIUSLitwaJantar Std. 38767
10Miroslav CINKCzechyCirrus Std.8706
12Leszek DUDAPolskaBrawo8614

Wyniki końcowe - klasa światowa - 13 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Laurent COUTUREFrancjaPW 57747
2Martin HRVINACzechyPW 57462
3Denis GUERINFrancjaPW 57434
4Martin MONTIGNYFrancjaPW 57257
5Francois G. PINUSAPW 57082
6Mikołaj ZDUNPolskaPW 56799
7Viktoras KUKCIKAITISLitwaPW 56495
8Luca URBANIWłochyPW 56292
9Jędrzej SKŁODOWSKIPolskaPW 55878
10Radek KREJCIRIKCzechyPW 55744