15 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Räyskälä, Finlandia, 13-27.06.1976 r.

W zawodach wystartowało 85 zawodników z 26 państw.
Z Polski dotarli; kierownik ekipy Tadeusz Reiniak, trener Józef Dankowski, szef techniczny Janusz Becker oraz czterech zawodników

Rozegrane konkurencje

1) 16.06


- klasa otwarta - trójkąt 199,1 km, wygrał; MAZALERAT, Holandia, 64,2 km/h,
- klasa standard, trójkąt 120,9 km, zwycięzca; M. Kuittinen, Finlandia,


2) 17.06


- klasa otwarta - przelot docelowo powrotny 181 km, zwycięzca; G. Lee, Wielka Brytania, 97,1 km/h,
- klasa standard - przelot docelowo powrotny 152 km zwycięża; I. Renner, Australia, 98,1 km/h,


3) 22.06


- klasa otwarta - skaczący kot*, wygrał; B. Fitchet, Wielka Brytania, 408 km,
- klasa standard - skaczący kot - uznana za nie rozegraną


4) 23.06


- klasa otwarta - trójkąt 526 km, wygrał ; G. Lee, Wielka Brytania, 112,0 km/h,
- klasa standard - skaczący kot, wygrał; G. Burton, Wielka Brytania, 731 km,


5) 24.06

- klasa otwarta - trójkąt 481 km, wygrał; M. Jinks, Australia, 459 km
- klasa standard - trójkąt 393,1 km, wygrał; G. Karlsson, Szwecja, 297 km,


6) 25.06

- klasa otwarta - trójkąt 349 km, wygrał; G. Lee, Wielka Brytania, 100,3 km/h,
- klasa standard - trójkąt 300 km, wygrał; G. Burton, Wielka Brytania, 94,6 km/h,


7) 26.06


- klasa otwarta - trójkąt 235 km, wygrał; F. Matousek, Czechosłowacja, 219 km,
- klasa standard - przelot docelowo powrotny 203,6 km - konkurencja uznana za nie rozegraną

* konkurencja skaczący kot (późniejszy POST od Pilot Selected Course Speed Task) polega na wykonaniu najdłuższego przelotu między wybranymi punktami zwrotnymi w określonym miejscu i czasie

Film z zasobów youtuba

Wyniki końcowe - klasa standard - 46 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Ingo RENNERAustraliaPIK 20B4056
2Gunnar KARLSONSzwecjaPIK 20B4048
3George BURTONWielka BrytaniaPIK 20B3924
4Henryk POŹNIAKPolskaJantar Std.3802
5Tom BELTZUSAPIK 20B3735
6Gyoergy PETROCZYWęgryJantar Std.3697
7Leonardo BRIGLIADORIWłochyCirrus Std.3642
8Helmut REICHMANRFNLS-1F3640
9Stig OYEDaniaCirrus Std.3634
10Henri STOUFFSBelgiaLS-1F3503
18Franciszek KĘPKAPolskaJantar Std.3271

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 39 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1George LEEWielka BrytaniaASW 174594
2Julian ZIOBROPolskaJantar 24535
3Henryk MUSZCZYŃSKIPolskaJantar 24491
4Klaus HOLIGHAUSRFNNimbus 24471
5Richard BUTLERUSAGlasflügel 6044445
6Bert ZEGELSBelgiaASW 174357
7Richard JOHNSONUSAJantar 24269
8H. FRECHNERSzwajcariaNimbus 24233
9Göran AxSzwecjaASW 174209
10Frantiśek MATOUŚEKCzechosłowacjaNimbus 24193