30 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Rieti, Wochy, 6 - 20.07.2008 r.

W 2008 roku do programu szybowcowych mistrzostw świata dołaczono dwie nowe klasy; clubowa oraz klasę światową. Tak duża liczba zawodników uniemożliwiała bezpieczne rozegranie zawodów na jednym lotnisku. Poczawszy od trzydziestych mistrzostw zawody podzielone są na dwie części, każda rozgrywana na innym lotnisku, Technicznie było by bardzo utrudnione zosraniozowanie zawodów gdzie startuje przeszło 200 zawodników

Pierwszą część rozegrano w Rieti (Włochy) w klasach; światowej, club i standard. Po dwóch tygodniach w Lüsse pod Berlinem (Niemcy) rywalizowali zawodnicy w klasach 15 metrowej,18 metrowej i otwartej

W Rieti wystartowało 101 zawodników z 23 państw a łacznie w obu częściach zmagało się 231 zawodników z 32 państw

Rozegrane konkurencje

Klasa światowa

1) 7.07. konkurencja - trasa 216,1 km, wygrał; Laurent COUTURE, Francja, 87,1 km/h
2) 8.07, konkurencja - trasa 153,2 km, wygrał; Milos DEDERA, Czechy, 90,0 km/h
3) 9.07. konkurencja - trasa 281,0 km, wygrał; Mario SCHUPFER, Austria, 62,0 km/h
4) 10.07. konkurencja - obszarówka 141,2 - 310,8 km, wygrał; Luciano AVANZINI, Włochy, 287,4 km 82,1 km/h
5) 11.07. konkurencja - obszarówka 150,9 - 342,0 km, wygrał; Gelles NAVAS, Francja, 277,9 km, 84,5 km/h
6) 12.07. konkurencja - trasa 305,0 km, wygrał; Mario SCHUPFER, Austria, 84,8 km/h
7) 14.07. konkurencja - obszarówka 183,3 - 460,9 km, wygrał; Herbert ZIEGERHOFFER, Austria, 268,3 km, 82,2 km/h
8) 15.07. konkurencja - trasa 295,4 km, wygrał; Francis PIN, USA, 69,3 km/h
9) 16.07. konkurencja - trasa 214,1 km wygrał; Luciano AVANZINI, Włochy, 78,0 km/h
10) 17.07. konkurencja - obszarówka 105,1 - 229,0 km, wygrał; Mario SCHUPFER, Austria, 203,6 km, 81,5 km/h
11) 19.07. konkurencja - trasa 260,8 km, wygrał; Gelles NAVAS, Francja, 80,3 km/h

klasa clubowa

1) 07.07. konkurencja - trasa 286,2 km, wygrał; Gee DALE, Wielka Brytania, 114,2 km/h
2) 08.07. konkurencja - trasa 189,4 km, wygrał; Vittorio PINNI, Włochy, 109,5 km/h
3) 09.07. konkurencja - trasa 342,9 km, wygrał; Kilian WALBROU, Francja, 94,2 km/h
4) 10.07. konkurencja - obszarówka 189,6 - 411,3 km, wygrał; Mathias STURM, Niemcy, 347,0 km, 113,8 km/h
5) 11.07. konkurencja - trasa 315,4 km, wygrał; Werner DANZ, Szwajcaria, 99,5 km/h
6) 12.07. konkurencja - obszarówka 262,5 - 470,2 km, wygrał; Rasmus ORSKOV, Dania, 362,1 km, 119,9 km/h
7) 14.07. konkurencja - obszarówka 182,6 - 446,5 km, wygrał; Gee DALE, Wielka Brytania, 345,6 km, 115,2 km/h
8) 15.07. konkurencja - trasa 368,1 km, wygrał Roman MRACEK, Czechy, 91,3 km/h
9) 16.07. konkurencja - trasa 277,9 km, wygrał; Roman MRAZEK, Czechy, 95,9 km/h
10) 17.07. konkurencja - obszarówka 131,4 - 289,2 km, wygrał; Werner DANZ, Szwajcaria, 255,3 km, 102,1 km/h

11) 19.07. konkurencja - trasa 335,6 km, wygrał; Tomasz KROK, Polska, 112,0 km/h

klasa standard

1) 7.07. konkurencja - trasa 353,9 km, wygrał; Georgio GALETTO, Włochy 140,9 km/h
2) 8.07. konkurencja - trasa 239,5 km, wygrał; Mark ZEGLER, USA 126 km/h
3) 9.07. konkurencja - trasa 403,9 km, wygrał; Jaroslav TOMANA, Czechy 104,1 km/h
4) 10.07. konkurencja - obszarówka 262,7 - 472,0 km, wygrał Bas SEIJFFERT, Holandia 409,2 km, 131,5 km/h
5) 11.07. konkurencja - trasa 377,4 km, wygrał; Sebastian KAWA, Polska 116,3 km/h
6) 12.07. konkurencja - trasa 419,8 km, wygrał; Laurent LEJEUNE, Francja 132,7 km/h
7) 14.07. konkurencja - obszarówka 268,0 - 489,5 km, wygrał; Michael BUCHTHAL, Niemcy 397,6 km, 121,3 km/h
8) 15.07. konkurencja - trasa 475,8 km, wygrał; Juha SORRI, Finlandia 109,7 km/h
9) 16.07. konkurencja - trasa 317,2 km, wygrał; Mario KIESSLING, Niemcy 111,6 km/h
10) 17.07. konkurencja - obszarówka 179,5 - 327,9 km, wygrał; Laurent LEJEUNE, Francja 305,8 km, 115,0 km/h
11) 19.07. konkurencja - trasa 395,7 km, wygrał; Peter SZABO, Węgry 115,6 km/h

Logo zawodów

Wyniki końcowe - klasa światowa - 16 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Laurent COUTUREFrancjaPW 59038
2Mario SCHUPFERTAustriaPW 59021
3Gilles S. NAVASFrancjaPW 58948
4Jędrzej SKŁODOWSKIPolskaPW 58816
5Luciano AVANZINIWłochyPW 58530
6Milos DEDERACzechyPW 58493
7Francois G. PINUSAPW 58200
8Luca URBANIWłochyPW 58186
9Herbert ZIEGERHOFFERAustriaPW 57304
10Przemysław BARTCZAKPolskaPW 57289

Wyniki końcowe - klasa club - 40 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Matthias STURMNiemcyHornet8852
2Killian WALBROUFrancjaCirrus Std.8817
3Peter TEMPLEAustriaCirrus Std.8671
4Didier HAUSSFrancjaCirrus Std.8664
5Josef KOŽARSłowacjaLS 1f8549
6Tomasz KROKPolskaBrawo8473
7Aurel HALLBRUCKERAustriaLS 1f8408
8Roman MRACEKCzechyCirrus Std.8402
9Tomasz RUBAJPolskaBrawo8300
10Gerard G. DALEWielka BrytaniaASW 248298

Wyniki końcowe - klasa standard - 45 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Michael BUCHTHALNiemcyDiscus 2a9367
2Mario KIESSLINGNiemcyDiscus 2ax9200
3Peter HARTMANNAustriaDiscus 29183
4Giorgio GALETTOWłochyDiscus 2a9046
5Laurent LEJEUNEFrancjaDiscus 2a9023
6Corrado COSTAWłochyDiscus 2a8957
7Sebastian KAWAPolskaLS 88859
8Marc SERETTIFrancjaLS 88737
9Patrick GAINiemcyLS 88593
10Leigh WELLSWielka BrytaniaLS 88550
34Krzysztof HERCZYŃSKIPolskaLS 8 18/156307