10 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Sout Corney, Wielka Brytania. 29.05 - 13.06.1965 r.

W mistrzostwach wystartowała rekordowa liczba 86 zawodników z 28 państw. część ekip przybywa już tydzień przed mistrzostwami, loty treningowe odbywały się od 24 maja. Ekipa Polska w składzie;
- kierownik Tadeusz Rejniak,
- trener Józef Dankowski,
- szef techniczny Janusz Becker
- czterech zawodników.
Do holowania szybowców używano samoloty Chimpuk

Rozegrane konkurencje

1) 1.06 przelot docelowy 108,5 km, zwycięzcy;
- klasa standard Kępka, Polska i Denne-Drummond, Wielka Brytania po 65 km, po 378 pkt.
- klasa otwarta Spanig, RFN, 44,9 km/h, 750 pkt.
2) 2.06 trójkąt 171 km, zwycięzcy;
- klasa standard Ritzi, Szwajcaria, 62,5 km/h, 1000 pkt.
- klasa otwarta Kuntz, RFN, 66,7 km/h, 1000 pkt.
3) 3.06 trójkąt 173,5 km, zwycięzcy;
- klasa standard Henry, Francja, 69,6 km/h, 1000 pkt.
- klasa otwarta Wróblewski, Polska, 69,6 km/h, 1000 pkt
4) 4.06 przelot otwarty, zwycięzcy;
- klasa standard Scott, USA, 329,5 km, 1000 pkt.
- klasa otwarta Kuznar, Jugosławia, 336 km, 1000 pkt.
5) 7.06 przelot docelowy 161,8 km, zwycięzcy;
- klasa standard Henry, Francja, 77,66 km/h, 1000 pkt.
- klasa otwarta Spänig, RFN, 90,73 km/h, 1000 pkt.
6) przelot docelowy po łamanej trasie 450 km, zwycięzcy;
- klasa standard Kępka, Polska, 271 km, 1000 pkt.
- klasa otwarta Spänig, RFN, 278 km, 1000 pkt.

Zwycięzca w klasie otwartej Jan WRÓBLEWSKI

Zwycięzca w klasie Standard Francois-Louis HENRY

Film zrealizowany przez Aeroklub Polski

Wyniki końcowe - klasa standard - 45 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Francois-Louis HENRYFrancjaSiren EDELWEISS4945
2Markus L. RITZISzwajcariaElfe Std4798
3Franciszek KĘPKAPolskaFoka 44627
4Jerzy POPIELPolskaFoka 44587
5George BURTONWielka BrytaniaDART 154518
6Wally SCOTTUSAKa-64375
7Jacki LACHENYFrancjaEDELWEISS4263
8Rudolf LINDNERRFNPHÖEBUS4249
9Deane T. DRUMMONDWielka BrytaniaOLYMPIA 4654179
10Eduard von BREEHolandiaOLYMPIA 4654179

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 45 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Jan WRÓBLEWSKIPolskaFoka 45269
2Rolf SPÄNIGRFND-365164
3Rolf KUNTZRFNSHK-14990
4Edward MAKULAPolskaFoka 44971
5Ciril KUŹNARJugosławiaMeteor4756
6John WILLIAMSONWielka BrytaniaOLYMPIA 4194637
7Nicholas GOODHARTWielka BrytaniaDART 174617
8Jean Pierre CARTYFrancjaEDELWEISS4496
9Charles YATESKanadaSKYLARK 44321
10Jean Cloud PENENDFrancjaEDELWEISS4257

Nieoficjalna klasyfikacja druzynowa

miejscekrajwynik
1Polskab.d
2RFNb.d
3Wielka Brytaniab.d
4Francjab.d
5USAb.d