14 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Waikerie, Australia, styczeń,1974

W mistrzostwach startuje 67 pilotów z 22 państw. Po raz pierwszy mistrzostwa trafiły do Australii. Aura pozwoliła rozegrać 11 konkurencji, rekord w dotychczasowych zmaganiach., Szósta konkurencja w klasie otwartej okazała się rekordowa, wyznaczono najdłuższą konkurencje z dotychczas wyznaczanych, był to trójkąt 707 km, trasę pokonało 10 zawodników

Rozegrane konkurencje

1) trójkąt 269 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta Cortry, Francja, 219 km,
- klasa standard Penand, Francja, 206 km


2)


- klasa otwarta - trójkąt 223 km wygrał; Zegels Belgia, 95,1 km/h
- klasa standard - trójkąt 192 km wygrał; Gordon, Nowa Zelandia, 72,0 km/h


3)


- klasa otwarta - trójkąt 333 km, wygrał; G. Moffat USA, 72 km/h
- klasa standard - trójkąt 294 km, wygrał; Mercier, Francja, 63,8 km/h


4)


- klasa otwarta - trójkąt 285 km, wygrał; H. W. Grosse RFN, 919,9 km/h
- klasa standard - trójkąt 255 km, wygrał; I. Renner Australia, 87,5 km/h


5)


- klasa otwarta - trójkąt 451 km, wygrał; G. Moffat USA, 108,7 km/h
- klasa standard - trójkąt 426 km, wygrał; Petterson, Szwecja, 91,6 km/h


6)


- klasa otwarta - trójkąt 707 km, wygrał; Regat, Francja, 104,5 km/h
- klasa standard - trójkąt 308 km, wygrał; Dennisse, Holandia, 101 km/h


7)


- klasa otwarta - trójkąt 242 km, wygrał; G. Moffat USA, 77,5 km/h
- klasa standard - trójkąt 242 km, wygrał; Dennisse, Holandia, 77,5 km/h


8)


- klasa otwarta - przelot po trasie łamanej 531 km, wygrał; G. Ax Szwecja, 96,4 km/h,
- klasa standard - przelot po trasie łamanej 462 km, wygrał; Reichman, RFN, 458 km


9) 24.01 trójkąt 513 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta G. Ax Szwecja, 140,2 km/h,
- klasa standard F. Kępka Polska, 125,1 km/h


10) 25.01 trójkąt 509 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta Ragot, Francja, 110,2 km/h,
- klasa standard Reichman, RFN, 96,8 km/h


11)


- klasa otwarta - trójkąt 294 km, wygrał; Zegels Belgia, 118,8 km/h,
- klasa standard - trójkąt 247 km, wygrał; F. Kępka Polska, 111 km/h

Film zrealizowany przez Aeroklub Polski zdigitalizowany przez Wojtka Dudka

Wyniki końcowe - klasa standard - 28 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Helmut REICHMANRFNLS-29325
2Ingo RENNERAustraliaCirrus Std.9296
3Franciszek KĘPKAPolskaJantar Std.9266
4Bernard FITCHETTWielka BrytaniaCirrus Std.9138
5Walter GORDONNowa ZelandiaLibelle H-301B9056
6Michel MERCIERFrancjaLS-1D9000
7Allan. CAMERONNowa ZelandiaLibelle Std.8887
8Stanisław WUJCZAKPolskaJantar Std.8820
9Ben GREENUSACirrus8418
10K. AHRENSRFNCirrus8390

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 39 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1George MOFFAT jr.USANimbus 210635
2Bert ZEGELSBelgiaKestrel 60410227
3Hans Werner GROSSERFNASW 1710059
4Jean Pierre CARTYFrancjaNimbus 29955
5Klaus HOLIGHAUSRFNNimbus 29744
6Francois RAGOTFrancjaASW 179389
7Göran AxSzwecjaNimbus 29245
8Richard JOHNSONUSAASW 179212
9A. HAMMERLEAustraliaKestrel 6049179
10J. DELAFIELDWielka BrytaniaNimbus 29121
16Henryk POŹNIAKPolskaJantar8537
18Stanisław KLUKPolskaJantar8080