21 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Wiener Neustadt, Austra/Węgry, 13 - 28.05.1989 r.

Wystartowało 108 pilotów z 26 państw. (Ekipa RPA startowała pod flagą "drużyny międzynarodowej") Po raz pierwszy mistrzostwa rozegrane na terenie dwóch państw. Tytularnie organizatorem byli Austriacy, otwarta przestrzeń powietrzna Węgier pozwalała na wyznaczanie konkurencji czy swobodne przeloty nad terytorium obu państw. Dzięki wcześniejszej umowie Austrii i Węgier zezwolono na swobodny przejazd przez granice ekip naziemnych po szybowce lądujące w terenie. Dziś rzecz normalna, jestesmy w strefie Schengen, wtedy wymagało to szczególnych ustaleń na wyższych szczeblach

Ciekawostka - lotnisko na którym rozegrano mistrzostwa obecnie jest największym naturalnym lotniskiem trawiastym w Europie o powierzchni ponad 5 km2 (wymiary po około 2,5 na 2,5 km)

Rozegrane konkurencje

Klasa standard

1) przelot docelowo powrotny 204,6 km
2) trójkąt 278,2 km
3) przelot docelowo powrotny 204,6 km
4) przelot docelowo powrotny 187,4 km
5) trójkąt 393,1 km
6) trójkąt 393,1 km
7) trójkąt 508,5 km
8) odległość w zamkniętym obszarze
9) trójkąt 322,5 km
10) trójkąt 308 km

Klasa 15 metrowa

1) trójkąt 276,1 km
2) przelot docelowo powrotny 342,4 km
3) trójkąt 208 km
4) przelot docelowo powrotny 242,3 km
5) trójkąt 327,3 km
6) odległość w zamkniętym obszarze
7) trójkąt 565,7 km
8) trójkąt 497 km
9) przelot docelowo powrotny 344,5 km
10) trójkąt 394,7 km

Klasa otwarta

1) trójkąt 205,9 km
2) trójkąt 325,3 km
3) przelot docelowo powrotny 196,9 km
4) przelot docelowo powrotny 233 km
5) trójkąt 305,5 km
6) przelot docelowo powrotny 515,5 km
7) odległość w zamkniętym obszarze
8) trójkąt 464,6 km
9) trójkąt 563,1 km
10) przelot 323,3 km

Wyniki końcowe - klasa standard - 43 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Jacques ABOULINFrancjaDiscus8854
2Andrev John DAVISWielka BrytaniaDiscus8819
3Markku KUITTINENFinlandiaDiscus A8671
4Leopold FALBERMAYRAustriaLS 78190
5Heinz HÄMMERLEAustriaLS 78089
6Curt Olle OTTOSSONSzwecjaLS 78029
7Leonardo BRIGLIADORIWłochyDiscus A7926
8Baer SELENHolandiaDG 3007911
9Basil OBRISTSzwajcariaDG 3007691
10Janusz TRZECIAKPolskaASW 247683
12Franciszek KĘPKAPolskaASW 247389

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 40 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Bruno GANTENBRINKRFNVentus C9041
2Justin WILLSWielka BrytaniaLS 68761
3Christopher GARTONWielka BrytaniaLS 68570
4Reinchald HAGGENMÖLLERAustriaLS 68533
5Herman HAJEKRFNASW 20C8357
6Gilbert GERBAUDFrancjaLS 68349
7Simo KUUSISTOFinlandiaVentus C8158
8Werner BAUMANNSzwajcariaLS 68082
9Pavel CERNYCzechosłowacjaVentus B7949
10Stefano GHIORZOWłochyLS 67915
12Janusz CENTKAPolskaDG 6007789
24Stanisław ZIENTEKPolskaDG 6006502

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 25 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Jean Claude LOPITEAUXFrancjaASW 229148
2Ingo RENNERAustraliaNimbus 39123
3Reinhard SCHREMMERFNNimbus 38795
4Gerard LHERMFrancjaASW 22B8719
5Raymond LYNSKEYNowa ZelandiaASH 258499
6Walter EISELERFNASH 258423
7Mike GILESAustraliaNimbus 3T8323
8Eberhard LAURRFNNimbus 3T8229
9Ray GIMMEYUSANimbus 37825
10Laursen Jan GOUDRIAANIE/RPAASH 25E7773