1 MISTRZOSTWA GRUP AKROBACYJNYCH

Zhengzhou, Chiny, 29.04 - 1.05.2017

Po raz pierwszy udało się pod auspicjami FAI zorganizować rywalizację grup akrobacyjnych. Poczatkowo reklamowane jako Mistrzostwa Świata. Na przełomie 2016/2017 zmieniono nazewnictwo na Mistrzostwa Grup Akrobacyjnych, (bez określania mistrzostwa świata/kontynentu) W marcu 2017 zmieniono status imprezy na Formation Aerobatic Challenge 2017.

Nie jest to pierwsza próba rywalizacji grup akrobacyjnych, tym razem zawody zostały wsparte przez komisje akrobacyjną CIVA (organ FAI) Z ramienia FAI przydzielono jurorów i całą komisje sędziowską. Być może pierwsze zmagania przyczynią się do rozegrania w przyszłości Mistrzostw Świata.

Do mistrzostw zgłoszono 12 zespołów w składzie od dwóch do sześciu samolotów;

Yakovlevs ( 6 samolotów) Wielka Brytania

Jedyna z grup w skladzie sześciu maszyn, zdjęcie za zgodą grupy

Raptors (4 samoloty) RPA

Hawks (4 samoloty) Rumunia

Pionier Team (4 samoloty) Włochy

The Blades (4 samoloty) Wielka Brytania

Global Stars (4 samoloty) Wielka Brytania

Team Extreme (4 samoloty) Zjednoczone Emiraty

ANBO (3 samoloty) Litwa

Captens (2 samoloty) Francja

Red Baron (2 samoloty) Austria

The First Flight (2 samoloty) Rosja

Doubleas Aerobatic Team (2 samoloty) Estonia

Logo zawodów

Rozegrane konkurencje

Każdy z zespołów wykonuje po dwie wiązanki konkursowe dziennie.

Rozgrywane będą konkurencje "Classic" w której piloci grupy będą starali się wykonać jak najlepiej własne wiązanki oraz konkurencje "signature" w których grupy będą musiały wykonać wiązanki "obowiązkowe"

Międzynarodowe zawody zostały rozegrane pod okiem jurorów z CIVA komisji akrobacyjnej przy FAI jak i przedstawicieli ASFC (Chińska Federacja Sportów Lotniczych) Kolejne wiązanki były oceniane lecz po obradach komisji sędziowskiej zostały utajnione i imprezę rozegrano jako "Pokazy Lotnicze" Pakiet doświadczeń ma zaprocentować przy organizacji kolejnych zawodów