2 IGRZYSKA LOTNICZE

Andaluzja, Hiszpania, 23.06 - 1.07.2001 r.

Drugie Igrzyska zorganizowane w Hiszpanii skupiły ponad 1600 zawodników z 47 państw. Formuła zmagań analogiczna do wcześniejszej edycji, Część konkurencji połączono z mistrzostwami Świata/Europy

Akrobacja, w trakcie Igrzysk rozegrano;

- 21 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w Burgos (59 zawodników z 13 państw)

- 9 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w Palma del Rio (55 zawodników z 11 państw)

Balony, w tym

- 10 Mistrzostwa Świata Balonów Gazowych w Sewilli (8 załóg z 6 państw)

- Balony Cieplne (98 zawodników z 31 państw)

Lotnie, w tym;

- 13 Mistrzostwa Świata Lotni Class 1 w Algodonales (147 zawodników z 31 państw)

- 6 Mistrzostwa Świata Lotni Class 2 w Algodonales (30 zawodników z 9 państw)

Mikroloty podczas Igrzysk rozegrano Mistrzostwa Świata Mikrolotów; rywalizowało 131 zawodników z 21 państw

- Mikroloty, rywalizowano w Beas de Segura w klasach jednomiejscowejm dwumiejscowei i drużynowo wraz z motolotniami

- Motolotnie, rywalizowano w Beas de Segura w klasach jednomiejscowej, dwumiejscowej i drużynowo wraz z mikrolotami

- Motoparolotnie, rywalizowano w Beas de Segura indywidualnie i druzynowo

Paralotnie

- Paralotniowe Mistrzostwa Świata w Sierra Nevada, Wystartowało 172 zawodników z 36 państw

Spadochrony, rywalizowało 629 zawodników, w tym;

- Canopy formation (9 Mistrzostwa Świata w formacjach canopy)

- Freestyle kobiet i mężczyzn (3 Mistrrzostwa Świata Freestyle i Skysurfing)

- Skysurf kobiet i mężczyzn

- Freefly (1 Mistrzostwa Świata Erttflying)

- Zespoły 4 osobowe (14 Mistrzostwa Świata w Formacjach)

- Zespoły 8 osobowe

Sport Samolotowy, w tym rozegrano;

- 12 Rajdowo Nawigacyjne Mistrzostwa Świata w Kordobie rywalizowało 60 załóg

- 10 Mistrzostwa Europy w Lataniu Precyzyjnym w Kordobie rywalizowało 47 pilotów

Szybowce, rywalizowało 61 zawodników w klasach;

- 1 Mistrzostwa Świata Szybowców w klasie 18 metrowej w Lillo

- 3 Mistrzostwa Świata Szybowców w klasie Światowej w Lillo

Logo Igrzysk

Klasyfikacja medalowa 2 Igrzysk

Rank Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1 Rosja 11 05 06 22
2 Francja 06 11 10 27
3 USA 05 05 03 13
4 Polska 04 04 02 10
5 Włochy 04 03 01 08
6 Hiszpania 03 03 03 09
7 Austria 02 03 02 07
8 Słowenia 02 03 01 06
9 Niemcy 02 02 03 07
10 Czechy 02 02 01 05
11 Wielka Brytania 02 01 -- 03
12 Dania 02 -- -- 02
13 Szwajcaria 01 01 02 04
14 Chiny 01 01 -- 02
15 Japonia 01 -- 04 05
16 Węgry 01 -- 01 02
17 Białoruś -- 01 01 02
17 Kanada -- 01 01 02
17 Norwegia -- 01 01 02
20 Brazylia -- 01 -- 01
20 Holandia -- 01 -- 01
22 RPA -- -- 02 02
23 Szwecja -- -- 01 01
23 Ukraina -- -- 01 01

Poniewaz niektóre konkurencje spadochronowe w Polsce są dużo mniej popularne nie powstały nawet polskie odpowiedniki nazewnictwa.

Wyniki w tabelach

Akrobacja samolotowa - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Mikhail MAMISTOVRosjaSu 3111059.1600
2Robert B. ARMSTRONGUSACAP 23110883.9200
3Eddy DUSSAUFrancjaCAP 23210815.9700
4Oleg SHPOLIANSKIRosjaSu 31 M410771.7400
5Jean Michel DELORMEFrancjaCAP 23210714.1600
6Dawid MARTINUSACAP 23210636.0000
7Alexander KROTOVRosjaSu 31 M410607.4600
8Nicolas IVANOFFFrancjaCAP 23210600.3500
9Sergey RAKHMANINRosjaSu 31 M410570.5800
10Alejandro MACLEANHiszpaniaSu 3110006.2000
34Robert KOWALIKPolskaExtra 300 S5352.3900
37Ireneusz JESIONEKPolskaExtra 300 S4879.8600

Akrobacja szybowcowa - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Alexandre PANFEROVRosjab. d.10097.7364
2Jerzy MAKULAPolskaSolo Fox9965.8723
3Adam MICHAŁOWSKIPolskab. d.9766.8723
4Ferenc TOTHWęgryb. d.9739.3497
5Małgorzata MARGAŃSKAPolskab. d.9646.4661
6Valentin BARABANOVRosjab. d.9641.4615
7Lucjan FIZIAPolskab. d.9640.2307
8Georgy KAMINSKIYRosjab. d.9596.0179
9Detlef EILERSNiemcyb. d.9553.1865
10Daniel SERRESFrancjab. d.9519.1864
20Krzysztof BRZĄKALIKPolskab. d.7010.6085
31Stanisław MAKULAPolskab. d.6821.0864

Balony Cieplne

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Masahiko FUJITAJaponiab. d.14732.0000
2Joseph maria LLADOHiszpaniab. d.13379.0000
3Mamoru ENDOJaponiab. d.13098.0000
4David BAREFORDWielka Brytaniab. d.12992.0000
5Olivier BLEIKERTZNiemcyb. d.12930.0000
6Uwe SCHNEIDERNiemcyb. d.12776.0000
7Joe HEARSTILLUSAb. d.12775.0000
8Javier TARNOHiszpaniab. d.12704.0000
9Johnny PETREHNUSAb. d.12639.0000
10Peter HAUSMANNiemcyb. d.12382.0000
39Bogdan PRAWICKIPolskab. d.10664.0000
57Witold FILUSPolskab. d.9701.0000
70Jerzy CZERNIAWSKIPolskab. d.8457.0000

Balony gazowe

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1WEISGARBERAstrid GERHARDNiemcyb. d.6096.0000
2Rien JURGRon van HOUTENHolandiab. d.5407.0000
3HALEHEORSDRENDUSAb. d.5150.0000
4Thomas FINKSCHMÖHLNiemcyb. d.4551.0000
5Christian STOLLFRÖLINSzwajcariab. d.4104.0000
6Enzo CISAROGiovanni AIMOWłochyb. d.2388.0000
7Walter BEERMANNCZYCHNiemcyb. d.2088.0000
8Stefan MAKNEDariusz ZARZYCKIPolskab. d.1788.0000

Latanie Rajdowo Nawigacyjne - Indywidualnie

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Janusz DAROCHAZbigniew CHRZĄSZCZPolskab. d.218.0000
2Wacław WIECZOREKKrzysztof WIECZOREKPolskab. d.363.0000
3Joel TREMBLETJose BERTANIERFrancjab. d.428.0000
4Nigel HOPKINSDale de KLERKRPAb. d.495.0000
5Marek KACHANIAKAndrzej FIGIELPolskab. d.614.0000
6František CIHLAŘMiloš FIALACzechyb. d.655.0000
7Natalie STRUBEPatrick SICARDFrancjab. d.670.0000
8Hubert HUBERAustriab. d.932.0000
9Ryszard MICHALSKIAndrzej FIGIELPolskab. d.1141.0000
10Paul SZEMEITATSiegfried SCHREIBMAYRAustriab. d.1184.0000
50Jerzy MARKIEWICZWojciech GUCAPolskab. d.5102.0000

Lotnie Class 1 - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Manfred RUHMERAustriaIcaro5191.0000
2Gerolf HEINRICHSAustriaMoyes4932.0000
3Robert REISINGERAustriaIcaro4779.0000
4Rohan HOLTKAMPAustraliaAirborne4490.0000
5Bob BAIERNiemcyMoyes4388.0000
6Luiz NIEMEYERBrazyliaIcaro4185.0000
7Antoine BOISSELIERFrancjaMoyes4157.0000
8Attila BERTOKWęgryMoyes4136.0000
9Guido GEHRMANNNiemcyLa Mouette4128.0000
10Paris WILLIAMSUSAIcaro4096.0000
108Zbigniew HANDEREKPolskaLa Mouette1597.0000
121Jan ŻAKPolskaAeros1250.0000
127Jacek PAWLUSPolskaAeros890.0000
127Roman ROCŁAWSKIPolskaLa Mouette799.0000

Lotnie Class 2 - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Alessandro PLONER,WłochyAir Atos5240.0000
2Cristian CIECHWłochyAir Atos4984.0000
3Manfred TRIMMELAustriaAir Atos4464.0000
4Diego BUSSINGERSzwajcariaAir Atos4199.0000
5Naoki ITAGAKIJaponiaAir Atos4184.0000
6David CHAUMETFrancjaLa Mouette4174.0000
7Johan POSCHAustriaAir Atos4086.0000
8Ralf MIEDERHOFFNiemcyAir Atos3842.0000
9Michael HUPPERTSzwajcariaAir Atos3723.0000
10Anton RAUMAUFAustriaAir Atos3608.0000

Mikroloty dwumiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Pholippe ZENThomas KNOWLESFrancjab. d.6643.0000
2Petr BEZDEKPetr VLASCzechyb. d.5447.0000
3Yuri YAKOVLEVIgor PUGACHUkrainab. d.5304.0000
4Pavel KAPUSNIKPetr KAPUSNIKCzechyb. d.5281.0000
5Paul DEWHURSTDavn DEWHURSTWielka Brytaniab. d.5138.0000
6Heinz KORELLAJan ALTENKIRCHNiemcyb. d.4885.0000
7Pedro NOGUEROLES VINESJulio REVERTHiszpaniab. d.4659.0000
8Laurent PLASSARTYves BEAUXFrancjab. d.4146.0000
9Yuri BUSHUEVViktor KHRIBKOVRosjab. d.3395.0000
10Paulo LEMOSFernando RODRIGUESPortugaliab. d.2850.0000

Mikroloty jednomiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Antonio MARCHESIHiszpaniab. d.5915.0000
2Francisco DÍAZ GARRIDOHiszpaniab. d.5895.0000
3Denis CHEVILLETFrancjab. d.5792.0000
4Wolfram WALTERNiemcyb, d.5098.0000
5Nigel BEALEWielka Brytaniab. d.4682.0000
6Fernando DEL RÍOHiszpaniab. d.4059.0000
7Jack MCCORNACKUSAb. d.1546.0000
8Arthur LOMBASUSAb. d.654.0000
9John JACOBSUSAb. d.b.d
9Thomas HILLUSAb. d.b.d

Mistrzostwa Szybowców klasy 18 metrowej - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Stephen JONESWielka BrytaniaVentus 25831.0000
2Leonardo BRIGLIADORIWłochyASH 265570.0000
3Werner DANZSzwajcariaDG 800S5422.0000
4Stefano GHIORZOWłochyVentus 2/185394.0000
5Claus TRIEBELNiemcyDG 800/185368.0000
6Ronald TERMAATHolandiaDG 800/185354.0000
7David WATTWielka BrytaniaVentus 25335.0000
8Vytautas SOBECKISLitwaLAK 17/185323.0000
9Esko LEHTONENFinlandiaVentus 2/185273.0000
10Stanisław WUJCZAKPolskaLS 6/185265.0000
19Janusz CENTKAPolskaLS 6/184966.0000

Mistrzostwa Szybowców klasy Światowej - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Olivier DARROZEFrancjaPW 55524.0000
2Sebastian DEBREUILFrancjaPW 55500.0000
3Sebastian KAWAPolskaPW 55468.0000
4Zbigniew NIERADKAPolskaPW 55455.0000
5Sarah STEINBERGWielka BrytaniaPW 55406.0000
6Claudio BLOIS DUARTEBrazyliaPW 55142.0000
7Axel REICHNiemcyPW 55140.0000
8Thomas WARTHANiemcyPW 55087.0000
9Alexandrer SILVANOVICHRosjaPW 55073.0000
10Patrick TUCKEYUSAPW 55033.0000

Motolotnie dwumiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Samir ELARICathy AMALRICFrancjab. d.5747.0000
2Simon BAKERAnita HOLMESWielka Brytaniab. d.5267.0000
3Tomaz GAJSERJoze GAJSERSłoweniab. d.4973.0000
4Pierre FAUCHERVincent MESTRIEFrancjab. d.4850.0000
5Keith INGHAMSteve ROSSERWielka Brytaniab. d.4712.0000
6Didier CROZETManuel DEUNEULINFrancjab. d.4556.0000
7Alexander BORODINAlexei KAZAKOVRosjab. d.4556.0000
8Sylvain SOYERJulien PHAMFrancjab. d.4366.0000
9Tomasz KRÓLIKOWSKIJoanna KRÓLIKOWSKAPolskab. d.4316.0000
10Antonio GARCÍAManuel TORNÉHiszpaniab. d.4304.0000
15Karol KUBITJanusz SZYSZKAPolskab. d.4081.0000
18Krzysztof JURKIEWICZPrzemysław JURKIEWICZPolskab. d.3906.0000

Motolotnie jednomiejscowe - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Endre THUROCZYWęgryb. d.5850.0000
2Aloizy DERNBACHPolskab. d.5650.0000
3Manuel REY CORDEIROHiszpaniab. d.5419.0000
4Antonio CALATRAVA TORRESHiszpaniab. d.5115.0000
5Eduardo SÁNCHEZ MARTINHiszpaniab. d.5110.0000
6Richard RAWESWielka Brytaniab. d.4842.0000
7Joaquin ORTS PAREDESHiszpaniab. d.4834.0000
8David HADLEYWielka Brytaniab. d.4676.0000
9Patrick NICHOLLSWielka Brytaniab. d.4615.0000
10Viktor WYKLICKYNiemcyb. d.4565.0000
12Henryk ORWATPolskab. d.4421.0000
26Jerzy GRABOWSKIPolskab. d.850.0000

Motoparalotnie - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Ramon MORILLASHiszpaniab. d.4252.0000
2Cesar MALDONADOHiszpaniab. d.4222.0000
3Nino MUELASHiszpaniab. d.3891.0000
4Francesco ESCOLARHiszpaniab. d.3657.0000
5Pavel BREZINACzechyb. d.3471.0000
6Thomas KELLERNiemcyb. d.3418.0000
7Frank RADIMCzechyb. d.3375.0000
8Igor POTAPKINEHiszpaniab. d.3358.0000
9Arnon LUFIIzraelb. d.3321.0000
10Francesco RENEDOHiszpaniab. d.3255.0000
13Krzysztof KACZYŃSKIPolskab. d.3094.0000
18Ryszard ZYGADŁOPolskab. d.2592.0000
46Leszek MANKOWSKIPolskab. d.1381.0000

Paralotnie - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Luca DONINIWłochyGradient5927.0000
2Christian TEMEGGEREAustriaGin Glider5915.0000
3Oliwer RÖSSELNiemcyUP Gambit5702.0000
4Steve COXSzwajcariaAdvance5531.0000
5Arnold MARCO-ANTOINEFrancjaGin Glider5461.0000
6Jean Marc CARONFrancjaGin Gliders5403.0000
7Seyong JUNGKoreaGin Glider5325.0000
8Petrer BRINKEBYSzwecjaUP Gambit5282.0000
9Achim JOOS,NiemcyGin Glider5273.0000
10Angus TAPPERNowa ZelandiaGradient5260.0000
70Marcin TOBISZEWSKIPolskaGradient3494.0000
87Roman WITKOWSKIPolskaNova2904.0000
93Wojciech MALISZEWSKIPolskaDudek2832.0000
96Krzysztof ZIÓŁKOWSKIPolskaNova2776.0000

Paralotnie kobiet - indywidualnie

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Louise CRANDALDaniaGin Glider4405.0000
2Nicole NUSSBAUMSzwajcariaAdvance3443.0000
3Myuki TANAKAJaponiaGin Glider3178.0000
4Petra KRAUSOVACzechyMAC - Magus3143.0000
5Caroline BRILLEFrancjaApco2882.0000
6Sandie COCHEPAINFrancjaGin Glider2871.0000
7Noriko MIZUNUMAJaponiaGin Glider2871.0000
8Gabi BEIHAMMERAustriaGin Glider2781.0000
9Anette GARDHAGENSzwecjaApco2460.0000
10Andrea JOUBERTRPAWindtech2451.0000

Akrobacja samolotowa - drużynowo

miejscekrajwynik
1Rosja32541.2600
2Francja32130.4700
3USA31475.1300
4Hiszpania28575.1800
5Szwajcaria28181.1700
6Ukraina27265.0700
7Wielka Brytania26488.8500
8Włochy22703.1700
9Litwa22319.0700

Akrobacja szybowcowa - drużynowo

miejscekrajwynik
1Polska29379.2100
2Rosja29335.2200
3Czechy28157.8800
4Niemcy25919.0500
5Węgry25757.6500
6Szwajcaria22963.8500
7Francja22787.7700
8Włochy20163.8200
9Holandia19636.3600
10USA19389.0800

Formation Skydyving - 4 way mężczyzn - 34 zespoły

miejscekrajwynik
1USA214.0000
2Francja212.0000
3Norwegia206.0000
4Wielka Brytania199.0000
5Szwajcaria161.0000
6Włochy159.0000
7Niemcy132.0000
8Belgia129.0000
9Rosja129.0000
10Japonia126.0000

Formation Skydywing - 4 way - kobiet

miejscekrajwynik
1USA147.0000
2Norwegia144.0000
3Szwecja143.0000
4Wielka Brytania141.0000
5Rosja115.0000
6RPA113.0000
7Włochy87.0000
8Niemcy75.0000
9Hiszpania53.0000
10Austria46.0000

Freeflying - startowały 22 zespoły

miejscekrajwynik
1USA61.5000
2USA60.7000
3Francja58.6000
4Włochy53.3000
5Norwegia51.9000
6Austria50.6000
7Australia50.0000
8Finlandia49.3000
9Szwecja26.0000
10Brazylia25.8000

Freestyle - kobiet - 18 ekip

miejscekrajwynik
1Włochy62.8000
2Francja62.7000
3Japonia61.0000
4Włochy56.4000
5USA53.4000
6Francja47.5000
7RPA45.4000
8Finlandia43.4000
9Finlandia24.8000
10Niemcy24.5000

Freestyle - mężczyzn - 13 ekip

miejscekrajwynik
1Dania64.9000
2USA62.2000
3Francja61.6000
4Izrael59.2000
5Francja46.7000
6Holandia45.7000
7Szwecja42.5000
8Szwecja42.3000
9Szwecja21.4000
10Brazylia18.9000

Latanie rajdowo nawigacyjne - drużynowo

miejscekrajwynik
1Polska581.0000
2Francja1098.0000
3Czechy1946.0000
4RPA2003.0000
5Austria2116.0000
6Hiszpana3046.0000
7Wielka Brytania4307.0000
8Słowenia4671.0000
9Rosja4694.0000
10Włochy4754.0000

Lotnie Class 1 - drużynowo

miejscekrajwynik
1Austria19421.0000
2Brazylia16998.0000
3Francja16563.0000
4Wielka Brytania16025.0000
5Niemcy15119.0000
6Australia14846.0000
7Szwajcaria14739.0000
8USA13958.0000
9Hiszpania13348.0000
10Ukraina11827.0000
24Polska4536.0000

Lotnie Class 2 - drużynowo

miejscekrajwynik
1Włochy10401.0000
2Austria9239.0000
3Szwajcaria8946.0000
4Japonia8202.0000
5Niemcy7919.0000
6Francja6999.0000
7Hiszpania6375.0000
8USA6198.0000
9Wielka Brytania4999.0000

Mikroloty - drużynowo

miejscekrajwynik
1Wielka Brytania19880.0000
2Francja17628.0000
3Hiszpania17038.0000
4Polska8818.0000
5Czechy7147.0000
6Niemcy6013.0000
7Węgry4200.0000
8Rosja4185.0000
9Słowenia2216.0000
10USA1752.0000

Motoparalotnie - drużynowo

miejscekrajwynik
1Hiszpania13739.0000
2Czechy10377.0000
3Rosja9885.0000
4Jaoponia9735.0000
5Francja9391.0000
6Wielka Brytania7676.0000
7Włochy7323.0000
8Polska7067.0000
8Niemcy6221.0000
10Ukraina4926.0000

Paralotnie - drużynowo

miejscekrajwynik
1Szwajcaria17286.0000
2Niemcy17170.0000
3Włochy16848.0000
4Austria16738.0000
5Francja16733.0000
6Japonia15280.0000
7Wielka Brytania15138.0000
8Dania14817.0000
9Korea14617.0000
10Hiszpania14454.0000
21Polska10596.0000

Skysurfing - kobiet

miejscekrajwynik
1USA59.7000
2Niemcy42.9000
3Japonia40.1000
4Rosja35.0000
5Australia29.6000
6Niemcy29.6000
7Izraelb.d

Skysurfing - mężczyzn - 16 ekip

miejscekrajwynik
1Francja58.9000
2Rosja58.0000
3Niemcy51.2000
4RPA47.4000
5USA43.3000
6Austria43.1000
7Brazylia41.3000
8Portugaia38.5000
9Australia19.7000
10Wielka Brytania18.9000

Spadochrony - canopy 4 way sequential

miejscekrajwynik
1USA71.0000
2Francja71.0000
3Kanada64.0000
4Rosja50.0000
5Niemcy49.0000
6Holandia28.0000
7Czechy20.0000
8Wielka Brytania17.0000
9Belgia14.0000

Spadochrony - canopy 4 way rotation

miejscekrajwynik
1Rosja143.0000
2Francja132.0000
3USA117.0000
4Holandia107.0000
5Szwecja104.0000
6Australia102.0000
7Kanada78.0000
8Wielka Brytania45.0000
9Belgia44.0000
10Czechy33.0000

Spadochrony - canopy 8 way speed

miejscekrajwynik
1Francja207.6200
2USA247.3300
3Rosja277.1100
4Niemcy332.0900
5Belgia538.1700
6Czechy672.4700

Spadochrony Skydywing - 8 way mężczyzn - 1 ekip

miejscekrajwynik
1Rosja193.0000
2USA192.0000
3Francja179.0000
4Australia130.0000
5Holandia126.0000
6Niemcy117.0000
7Wielka Brytania98.0000
8Hiszpania96.0000
9Brazylia67.0000
10Kanada52.0000