23 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA PAŃSTW SOCJALISTYCZNYCH

Leszno, Polska, 21.07 - 3.08.1989 r.

W 1989 roku rozpadł się blok państw socjalistycznych, Przygotowane ze sporym wyprzedzeniem zawody rozegrano jako ostatnie, zupełnie przypadkowo pierwsze i oststanie zawody rozegrano w Lesznie. Tym razem w zawodach wystartowało 36 zawodników z 5 państw.

29 lipca podczas piątej konkurencji wyznaczono trasę trójkąta 501 km, konkurencje wygrała Hana Zejdova z Czechosłowacji a Bożena Demczenko-Grzelak i Anna Chrząszcz uzyskały prędkość 104,02 km/h ustanawiając rekord Polski obowiązujący do dziś (1.01.2015)

Rozegrane konkurencje

klasa standard

1) 21.07 - wielobok 332 km, wygrał; Centka, Polska 107,4 km/h
2) 22.07 - trójkąt 508 km, wygrał; Centka, Polska 111,89 km/h
3) 23.07 - trójkąt 442 km, wygrał; Centka, Polska 97,79 km/h
4) 25.07 - trójkąt 436 km, wygrał; Cerny, Czechosłowacja 118,71 km/h
5) 27.07 - wielobok 670 km, wygrał; Dedera, Czechosłowacja 121,95 km/h
6) 30.07 - trójkąt 356 km, wygrał; Centka, Polska 98,89 km/h
7) 31.07 - trójkąt 287 km, wygrał; Rachwał, Polska 104,55 km/h

klasa otwarta

1) 21.07 - wygrał; Kępka, Polska 105,64 km/h
2) 22.07 - wygrał; Rukas, ZSRR 118,8 km/h
3) 23.07 - wygrał; Dedera, Czechosłowacja 104,99 km/h
4) 25.07 - trójkąt 478 km, wygrał; Kępka, Polska 123,83 km/h
5) ???
6) 30.07 - trójkąt 412 km, wygrał; Kępka, Polska 100,22 km/h
7) 31.07 - trójkąt 355 km, wygrał; Trzeciak, Polska 100,9 km/h

kategoria kobiet

1) 21.07 - trójkąt 262 km, wygrała; Grzelak, Polska 92,27 km/h
2) 22.07 - trójkąt 508 km, wygrała; Kucerowa, Czechosłowacja 106,8 km/h
3) - trójkąt 364 km
4) - wielobok 436 km, wygrała; Zejdova, Czechoslowacja 116,47 km/h
5) - 27.07 - trójkąt 501 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 112,85 km/h
6) - wielobok 308 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 97,43 km/h
7) - trójkąt 250 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 98,86 km/h

Milos DEDERA ostatni zwyciezca w klasie otwartej

Wyniki końcowe - klasa standard - 15 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Janusz CENTKAPolskaSZD 55 Promyk6978.0000
2Stanisław ZIENTEKPolskaBrawo6835.0000
3Pavel CERNYCzechosłowacjaASW 19B6575.0000
4Mariusz RACHWAŁPolska 2b. d.6545.0000
5Paweł FRĄCKOWIAKPolskab. d.6406.0000
6Tomasz KROKPolska 2b. d.6238.0000
7Jiri STEPANEKCzechosłowacjab. d.5890.0000
8Vitas MACHULISZSRRb.d.5865.0000
9Vladymir SHEVCHENKOZSRRb. d.5479.0000
10Kurt KRIESENRDb. d.5422.0000

Myniki końcowe - klasa otwarta - 10 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Milos DEDERACzechosłowacjaVentus6861.0000
2Franciszek KĘPKAPolskaJantar 2B6796.0000
3Janusz TRZECIAKPolskaJantar 2B6786.0000
4Stanisław STACHURSKIPolska 2b. d.6465.0000
5Antonas RUKASZSRRb. d.6432.0000
6Mariusz POŹNIAKPolska 2b. d.6377.0000
7Viliam KUBOVCIKCzechosłowacjab. d. 6345.0000
8Alexandrer SILVANOVICHZSRRb. d.5795.0000
9Joachim OELSCHLAGERNRDb. d.5566.0000
10Eberhard WOETZELNRDb. d.5505.0000

Wyniki końcowe - kategoria kobiet - 11 zawodniczek

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Bożena DEMCZENKO-GRZELAKPolska 2b. d.6329.0000
2Anna CHRZĄSZCZPolskab. d.6319.0000
3Daina VILNEZSRRb. d.6228.0000
4Hana ZEJDOVACzechosłowacjab. d.6087.0000
5Lenka KUCEROVACzechosłowacjab. d.5984.0000
6Urszula BOCHEŃSKA-WOJDAPolska 2b. d.5884.0000
7Jolanta KOPICKAPolskab. d.5883.0000
8ValentynaTOPOROVAZSRRb. d.5646.0000
9Maksymiliana CZMIEL-PASZYCPolskab. d.5615.0000
10Anette ARNDTNRDb. d.4568.0000

Wyniki końcowe - druzynowo

miejscekrajwynik
1Polska38893.0000
2Polska37838.0000
3Czechosłowacja37737.0000
4ZSRR35445.0000
5NRD28915.0000
6Korea7872.0000