9 Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych - FAI WORLD SAIPLANE GRAND PRIX

Cardanya, HISZPANIA, 1 - 8.06.2019

Rozegrano osiem eliminacji na trzech kontynentach, finał rozegrany był czerwcu 2019 roku w Hiszpanii

Rozegrane konkurencje

1) 2.06 konkurencja wielobok 258,28 km wygrał; Tilo HOLIGHAUS Niemcy, 137,3 km/h

2) 3.06 konkurencja wielobok 188,22 km, wygrał; Sebastian KAWA Polska, 85.6 km/h

3) 4.06 konkurencja wielobok 244.64 km, wygrał; Tilo HOLIGHAUS Niemcy, 121,5 km/h

4) 5.06 konkurencja nierozegrana

5) 6.06 konkurencja wielobok 223.99 km, wygrał Sebastian KAWA, Polska 148.4 km/h

6) 7.06 konkurencja wielobok 222.5 km, wygrał Tilo HOLIGHAUS Niemcy 126,5 km/h

7) 8.06 konkurencja wielobok 261,92 km, Wygrał Giles NAVAS, Francja 124,6 km/h

Jako uzupełnienie kilka zdań o wyścigach napisanych przez bezpośredniego uczestnika Adama CZELADZKIEGO

Te zawody bardziej przypominają sprint na setke a normalne to wyścig kolarski

Staje na przeciwko siebie kilku atletow i kto kogo pierwszy "znokautuje"

Obecne reguły nie oddają ducha GP bo transmisja nie odzwierciedla wyników na mecie ze względu na olbrzymią ilość kar... szczególnie na linii startu.

Reguły musza mieć trzy zmiany

Pierwsza zmiana rodzaju startu tak żeby nie trzeba obserwować przyrządów tylko kolegów. Obecnie trzeba dopilnować trzy parametry: czas, wysokość i prędkość co w praktyce jest bardzo trudne i niebezpieczne. Są dwa pomysły. 1 zrobić dwie linie startu. Pierwsza linia czasu a druga w malej odległości linia energii. Lub lecieć prostopadle do kierunku odejścia i po ustabilizowaniu parametrów wykonać zwrot o 90st przecinając linie startu.

Druga zmiana powinna dotyczyć mety. Meta powinna być nisko tuż przed lotniskiem, żeby nie było interpretacji wysokości (i kar)

Trzecia zmiana powinna dotyczyć nakładania kar w trakcie lotu. Czyli np pilot który otrzymał karę np 30 sekund musiałby przebywać ten czas na jednym z punktów zwrotnych. Zmiany te spowodowałyby że kolejność na mecie odzwierciedlałaby wynik sportowy

Zawody te są przeważnie organizowane w górach co sugeruje preferencje dla tych którzy znają teren i śmiertelne niebezpieczeństwo dla pozostałych. Dla tego jeśli nie zna sie terenu nie można zawodów traktować inaczej niz. turystyczne