17 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY

Vinon sur Verdon, Francja, 8 - 21.06.2013 r.

Pierwszą część 17 Mistrzostw Europy rozegrano we Francji w Vinon sur Verdon w klasach; 15 metrowej, 18 metrowej i otwartej. Do rywalizacji stanęło 63 zawodników z 18 państw.

Miesiąc później w Ostrowie Wielkopolskim rozegrano część drugą w klasach; standard, club i dwumiejscowej. Tym razem rywalizowało 90 zawodników z 22 państw.

Łącznie w 17 Mistrzostwach Europy o medale rywalizowało 153 pilotów z 25 państw w sześciu klasach w tym czwórka poza konkursem z Argentyny, Australii, Japonii i USA

Logo pierwszej części mistrzostw

Podczas siódmej konkurencji wydarzył się nieszczęśliwy wypadek, Hiszpański pilot Aleksander Nielles Sanchez rozbił szybowiec o zbocze góry ginąc na miejscu

Rozegrane konkurencje

Klasa 15 metrowa

1) 10.06 - wielobok 260,0 km, Wygrał; Christophe Ruch, Francja, 117,3 km/h,, 632 pkt.
2) 11.06 - wielobok 289,0 km, Wygrał; Louis Bouderlique, Francja, 107,7 km/h, 788 pkt.
3) 12.06 - wielobok 339,0 km, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 124,2 km/h, 892 pkt.
4) 13.06 - wielobok 293,8 km, Wygrał; Christophe Ruch, Francja, 114,6 km/h, 826 pkt.
5) 14.06 - obszarówka 208,6/443,8 km, wygrał; Petr Tichy, Czechy, 268,4 km, 99,5 km/h, 879 pkt.
6) 15.06 - obszarówka 213,8/507,1 km, wygrali ex aequo; Christophe Ruch, Francja i Louis Bouderlique, Francja, obaj 292,7 km, 97,6 km/h, 1000 pkt.
7) 16.06 - wielobok 367,1 km, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 104,3 km/h, 1000 pkt.
8) 19.06 - wielobok 143,6/335,6 km, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 210,6 km, 105,3 km/h, 562 pkt.
9) 21.06 - wielobok 347,1 km, wygrał; Louis Bouderlique, Francja, 114,7 km/h, 1000 pkt.

klasa 18 metrowa

1) 10.06 - wielobok 389,1 km, wygrał; Russell Cheetham, Wielka Brytania, 112,2 km/h, 1000 pkt
2) 11.06 - obszarówka 197,6/481,2 km, Wygrał; Didier Hauss, Francja, 366,7 km, 122,2 km/h, 1000 pkt.
3) 12.06 - wielobok 383,2 km, Wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 136,2 km/h, 926 pkt.
4) 13.06 - wielobok 361,1 km, Wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 125,0 km/h, 955 pkt.
5) 14.06 - obszarówka 241,1/525,5 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 314,5 km, 113,4 km/h
6) 15.06 - obszarówka 223,5/529,6 km, wygrał; Jarosłav Tomana, Czechy, 335,5 km, 110,6 km/h, 875 pkt.
7) 16.06 - wielobok 396,1 km, wygrał; Didier Hauss, Francja, 112,3 km/h, 1000 pkt.
8) 20.06 - obszarówka 102,5/334,0 km, wygrał; Christophe Cousseau, Francja, 225,8 km, 113,3 km/h, 598 pkt.
9) 21.06 - wielobok 406,4 km, wygrał; Christophe Cousseau, Francja, 119,7 km/h, 1000 pkt.

klasa otwarta

1) 10.06 - obszarówka 302,1/490,7 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 370,4 km, 120,0 km/h, 1000 pkt.
2) 11.06 - wielobok 305,5 km, Wygrał; Killian Walbrou, Francja, 120,8 km/h, 812 pkt.
3) 12.06 - wielobok 398,3 km, Wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 138,4 km/h, 951 pkt.
4) 13.06 - wielobok 366,4 km, Wygrał; Ronald Termaat, Holandia, 122,9 km/h, 992 pkt.
5) 14.06 - obszarówka 293,2/623,5 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 414,6 km, 103,0 km/h, 1000 pkt.
6) 15.06 - obszarówka 217,1/539,9 km, wygrał, Michael Sommer, Niemcy, 346,0 km, 122,8 km/h, 896 pkt
7) 16.06 - wielobok 328,7 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 125,3 km/h, 849 pkt.
8) 18.06 - wielobok 205,1 km, wygrał; Erik Borgmann, Holandia, 146,3 km/h, 361 pkt.
9) 21.06 - wielobok 371,4 km, wygrał; Peter Hartmann, Niemcy, 130,5 km/h, 939 pkt.

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 19 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Louis BOUDERLIQUEFrancjaVentus 2a7499.0000
2Christophe RUCHFrancjaVentus 2ax7476.0000
3Jean Denis BARROISFrancjaASW 276944.0000
4Philip JONESWielka BrytaniaVentus 2c6384.0000
5Henrik BREIDAHLDaniaVentus 2a6311.0000
6Steffen SHWARZERNiemcyASW 275840.0000
7Martin BUETTNEYNiemcyVentus 2a5546.0000
8Petr TICHYCzechyVentus 2ax5150.0000
9Gintautas ZUBELitwaVentus 2ax5055.0000
10Francisco ORTEGAHiszpaniaASW 27B4977.0000

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 21 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaASG 297788.0000
2Christophe COUSSEAUFrancjaJS 17563.0000
3Roman MRACEKCzechyASG 29E7072.0000
4Felix LOTHNiemcyASG 297030.0000
5Didier HAUSSFrancjaVentus 27016.0000
6Uli GMELINNiemcyJS 17008.0000
7Jaroslav TOMANACzechyVentus 2cx/186644.0000
8Werner AMANNAustriaVentus 2c6162.0000
9Russell A. CHEETHAMWielka BrytaniaJS 15741.0000
10Dmitriy TIMOSHENKORosjaVentus 2c/185392.0000
16Christoph MATKOWSKIPolskaASG 29E4103.0000

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 23 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Michael SOMMERNiemcyEB 297494.0000
2Killian WALBROUFrancjaJS 1C6991.0000
3Markus FRANKNiemcyQuintus M6807.0000
4Ronald TERMAATHolandiaJS 16735.0000
5Stephen JONESWielka BrytaniaNimbus 4T6657.0000
6Bostjan PRISTAVECSłoweniaEB 286572.0000
7Daniel ROSSIERSzwajcariaASH 31Mi6551.0000
8Peter HARTMANNAustriaASH 31M6493.0000
9Stephen BECKNiemcyASW 22BLE6462.0000
10Eric BORGMANNHolandiaQuintus6455.0000