33 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Leszno, Polska, 21.07 - 10.08.2014 r.

Drugą część mistrzostw rozgrywano w Lesznie w klasach; otwartej, 15 metrowej i 18 metrowej. W Lesznie wystartowało 127 zawodników z 31 państw a łącznie w 33 Mistrzostwach Świata wystartowało 223 pilotów z 33 państw

Były to czwarte mistrzostwa świata zorganizowane w Lesznie

Rozegrane konkurencje

1 konkurencja 27.07.

- klasa 15 metrowa, konkurencja obszarowa 214,6 - 380,3 km, 2,30 godz, wygrał; Leigh WELLS, WIELKA BRYTANIA, 131,0 km/h, 335,5 km, 824 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja obszarowa 223,1 - 401,6 km, 2,30 godz, wygrał; Karol STARYSZAK, POLSKA, 138,8 km/h,, 352,1 km, 815 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja obszarowa 281,0 - 478,8 km, 2,45 godz, wygrał; Ronald TERMAAT, HOLANDIA, 139,5 km/h, 389,5 km/h, 917 pkt.

2 konkurencja 28.07.

- klasa 15 metrowa, konkurencja obszarowa 310,4 - 577,2 km, 3,15 godz, wygrał; Sebastian KAWA, POLSKA, 132,5 km/h, 442,9 km, 1000 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja obszarowa 308,2 - 491,9 km, 3,00 godz, wygrali; Karol Staryszak, 139,2 km/h, 420,2 km i Łukasz Wójcik 139,2 kn/h, 420,5 km obaj Polska po 1000 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja obszarowa 415,0 - 613,3 km, 3,15 godz, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 139,9 km/h, 485,0 km

3 konkurencja 29.07.

- klasa 15 metrowa, konkurencja obszarowa 191.2 km - 379.3 km, 2,15 godz, wygrał; Christophe Ruch, Francja, 108,8,km/h, 247,2 km, 708 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja obszarowa 208.4 km - 321.6 km, 2,00 godz, wygrał; Thomas Claffey, Australia, 117,7 km/h, 257,0 km, 673 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja obszarowa 202.7 km - 369.7 km, 2,00 godz, wygrał; Andrew Davis, Wielka Brytania, 116,7 km/h, 263,5 km, 703 pkt.

4 konkurencja 30.07.

- klasa 15 metrowa, konkurencja obszarowa 177,1 - 321,7 km, 2,00 godz, wygrał; Radek Krejcirik, Czechy, 118,4 km/h, 261,0 km, 682 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja obszarowa 190,4 - 337,4 km 2,00 godz, wygrał; Louis Bouderlique, Francja, 125,6 km/h, 268,2 km, 654 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja obszarowa 199,7 - 386,2 km, 2.00 godz, wygrał; Andrew Davis, Wielka Brytania, 130,5 km/h, 263,9 km, 609 pkt.

5 konkurencja 2.08.

- klasa 15 metrowa, konkurencja obszarowa 133,2 - 236,1 km, 1,30 godz, Wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 95,6 km/h, 165,9 km, 494 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja obszarowa 173,5 - 266,0 km, 1,30 godz, wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia, 109,0 km/h 184,2 km, 476 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja obszarowa 201,5 - 313,2 km, 1,30 godz, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 115,8 km/h, 212,9 km, 535 pkt.

6 konkurencja 3.08.

- klasa 15 metrowa, konkurencja wielobok 335,9 km, wygrała; Anne Ducarouge, Francja, 251,9 km, 1000 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja wielobok 331,8 km, wygrał; Johm Coutts, Nowa Zelandia, 288,8 km, 1000 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja wielobok 367,3 km, wygrał; Daniel Rossier, Szwajcaria, 307,8 km, 1000 pkt.

7 konkurencja 6.08.

- klasa 15 metrowa, konkurencja wielobok 295,7 km, wygrał; Gonzalo Riera, Argentyna 85,7 km/h, 1000 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja wielobok 313,1 km, wygrał; Andreas Kessler, Rumunia 90,4 km/h, 1000 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja wielobok 334,3 km, wygrał; Andrew Davis, Wielka Brytania 82,6 km/h, 1000 pkt.

8 konkurencja 7.08.

- klasa 15 metrowa, konkurencja wielobok 313,5 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 129,1 km/h, 771 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja wielobok 324,6 km, wygrał; Peter Eriksen, Dania, 137,9 km/h, 741 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja wielobok 329,4 km, wygrał; Killian Walbrou, Francja, 136,9 km/h, 762 pkt.

9 konkurencja 8.08.

- klasa 15 metrowa, konkurencja wielobok 361,3 km, wygrał; David Mockler, USA, 116,2 km/h, 1000 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja wielobok 350,0 km, wygrał; Russell Cheetham, Wielka Brytania, 124,0 km/h, 929 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja wielobok 398,9 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 127,4 km/h, 1000 pkt.

10 konkurencja

- klasa 15 metrowa, konkurencja wielobok 253,8 km, wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 96,1 km/h, 856 pkt.
- klasa 18 metrowa, konkurencja wielobok 245,3 km, wygrał; Uys Jonker, RPA, 112,7 km/h, 670 pkt.
- klasa otwarta, konkurencja wielobok 262,1 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 126,0 km/h, 632 pkt.

Ciekawostka

Za ukończenie konkurencji z największą prędkością Laurent Aboulin Francja, otrzymuje Puchar Kronfelda

Logo imprezy powstałe przed mistrzostwami

Logo używane w dniach zawodów

Zdjęcia z imprezy autor Marcin May

Karol Staryszak przed startem

Jacek Flis start do konkurencji

Concordia szybowiec zawodniczy na pierwszych zawodach w Polsce

Najszybszy pilot Laurent Aboulin z Francji.

Mistrzowie klasy 15m - od lewej: Wolfgang Janowitsch (Austria), Sebastian Kawa (Polska), Jean-Denis Barrois (Francja).

Mistrzowie klasy 18m - od lewej: John Coutts (Nowa Zelandia), Karol Staryszak (Polska), Łukasz Wójcik (Polska).

Mistrzowie klasy otwartej - od lewej: Andrew Davis (Wielka Brytania), Michael Sommer (Niemcy), Killian Walbrou (Francja).

Holownicy 33. Szybowcowych Mistrzostw Świata.

Film nakręcony podczas mistrzostw na potrzeby Aeroklubu Polski

Film cześc druga

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 46 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaDiana 27708.0000
2Wolfgang JANOWITSCHAustriaVentus 2a7373.0000
3Jean Denis BARROISFrancjaASW 27B7320.0000
4Gintautas ZUBELitwaVentus 2ax7202.0000
5Stefano GHIORZOWłochyDiana 27165.0000
6Makoto ICHIKAWAJaponiaVentus 2a7142.0000
7Christophe RUCHFrancjaVentus 2ax7116.0000
8Andreas LUTZAustriaVentus 2a7024.0000
9Francois Cornelius JEREMIASSEHolandiaVentus 2ax7017.0000
10Steven RAIMONDHolandiaASW 277004.0000
13Łukasz GRABOWSKIPolskaDiana 26931.0000
20Jacek FLISPolskaDiana 26628.0000

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 46 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Karol STARYSZAKPolskaASG 297247.0000
2John R. P. COUTTSNowa ZelandiaLS 1b7239.0000
3Łukasz WÓJCIKPolskaJS 1C7164.0000
4Russell A. CHEETHAMWielka BrytaniaJS 1C7155.0000
5Peter HARTMANNAustriaASG 29E7111.0000
6Uys JONKERRPAJS 1C7110.0000
7Peter ERIKSENDaniaASG 29E7071.0000
8Adriaan JONKERRPAJS 1B7046.0000
9Petr TICHYCzechyASG 297013.0000
10Yves JEANMOTTEBelgiaASG 296941.0000

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 35 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Michael SOMMERNiemcyEB 297505.0000
2Andrev John DAVISWielka BrytaniaJS 1C7452.0000
3Killian WALBROUFrancjaJS 1C7333.0000
4Uli SCHWENKNiemcyEB 297300.0000
5Laurent ABOULINFrancjaQuintus M7245.0000
6Peter HARVEYWielka BrytaniaJS 1C7120.0000
7Sylvain GERBAUDFrancjaQuintus M7008.0000
8Laursen Jan GOUDRIAANRPAJS 1C6907.0000
9Ronald TERMAATHolandiaJS 1C6836.0000
10Jan Walter ANDERSENDaniaEB 296818.0000
13Witold CZARNIKPolskaNimbus 4M6289.0000
22Janusz CENTKAPolskaQuintus M6059.0000

Klasyfikacja drużynowa - Nieoficjalna

miejscekrajwynik
1Wielka Brytania869.0000
2Niemcy852.0000
3Francja850.0000
4Polska839.0000
5Słowenia824.0000
5Austria824.0000
7Holandia820.0000
7Japonia820.0000
9RPA809.0000
10Dania805.0000