33 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Räyskälä, Finlandia, 22.06 - 06.07.2014 r.

Pierwsza część mistrzostw to rywalizacja w klasach; club, standard i dwumiejscowej 20 metrowej. po latach powróciła do programu mistrzostw klasa dwumiejscowa w to miejsce definitywnie usunieto klasę światową. W mistrzosywach wystartowało 96 szybowników z 25 państw. Dość kapryśna pogoda sprawiła iż zanotowano siedem dni z warunkami bez szans na wyłożenie konkurencji. Ciekawostka w klasie dwumiejscowej bracia Jones z Wielkiej Brytanii wygrali sześć kolejnych konkurencji, dotychczas podczas mistrzostw świata nikomu się to nie udało.

Rozegrane konkurencje

1 konkurencja 25.06.

- klasa club, konkurencja obszarowa 150,0km - 345,4km, 2,30 godz, wygrał; Zoltan HAMAR, Węgry 169,7 km, 61,6 km/h, 715 pkt.
- klasa standard, konkurencja obszarowa 179,6km - 395,5km, 2,30 godz, wygrał; Dominik JANCIK, Słowacja 231,3 km, 92,5 km/h, 800 pkt.
- dwumiejscowe, konkurencja obszarowa 191,7km - 468,1km, 2,30 godz, Wygrali; Steve JONES i Howard JONES, Wielka Brytania, 259,2 km, 74,1 km/h, 1000 pkt.

2 konkurencja 26.06.

- klasa club, konkurencja obszarowa 194,4km - 469,6 km, 3,00 godz, wygrał; Pavel LOUZECKY, Czechy, 284,2 km, 94,1 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard, konkurencja obszarowa 191,1km - 472,5km, 3,00 godz, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 266,5 km,103,5 km/h, 829 pkt.
- dwumiejscowe, konkurencja obszarowa 209,9km - 456,3km, 2,30 godz, wyglali; Steve JONES i Howard JONES, Wielka Brytania 281,9 km, 112,8 km/h, 800 pkt.

3 konkurencja 27.06.

- klasa club, konkurencja obszarowa 181,5 km - 458,9 km, 3,00 godz, wygrał; Thomas Mekle, Niemcy, 265,8 km, 88,6 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard, konkurencja obszarowa 210,4 km - 482,5 km 3,00 godz, wygrała; Janne Nord, Szwecja, 328,2 km, 109,4 km/h, 1000 pkt.
- dwumiejscowe, konkurencja obszarowa 223,7 km - 485,3 km, 3,00 godz, wygrali; Steve JONES i Howard JONES, Wielka Brytania, 299,7 km, 99,9 km/h, 1000 pkt.

4 konkurencja 28.06.

- klasa club konkurencja wielobok 323,5 km, wygrał; Rasmus Orskov, Dania, 96,4 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard, konkurencja wielobok 348,9 km, wygrał; Sebastian KAWA, Polska, 118,0 km/h, 983 pkt.
- dwumiejscowa, konkurencja wielobok 351,9 km, wygrali; Steve JONES i Howard JONES, Wielka Brytania, 122,4 km/h, 950 pkt.

5 konkurencja 3.07.

- klasa club, konkurencja wielobok 323,0 km, wygrał; Pavel Loužecky, Czechy, 62,3 km/h, 799 pkt.
- klasa standard, konkurencja wielobok 365,9 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 77,2 km/h, 774 pkt.
- dwumiejscowe, konkurencja wielobok 372,4 km, wygrali; Steve JONES i Howard JONES, Wielka Brytania, 367,6 km, 1000 pkt.

6 konkurencja 4.07.

- klasa club, konkurencja wielobok 314,5 km, wygrał; Thomas Mekle, Niemcy, 84,4 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard, konkurencja wielobok 371,6 km, wygrał; Ronny Lindell, Szwecja, 99,6 km/h, 1000 pkt.
- dwumiejscowe, konkurencja wielobok 371,2 km, wygrali; Steve JONES i Howard JONES, Wielka Brytania, 100,7 km/h, 1000 pkt.

7 konkurencja 5.07.

- klasa club, konkurencja wielobok 335,2 km, wygrał; Sean Franke, USA, 96,8 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard, konkurencja 373,1 km, wygrał; Mario Kiessling, Niemcy, 117,9 km/h, 1000 pkt.
- dwumiejscowe, konkurencja 364,9 km, wygrali; Jeremie Badaroux i Marc Seretti, Francja, 123,3 km/h, 985 pkt.

Logo zawodów

Wyniki końcowe - klasa club - 38 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Eric BERNARDFrancjaCirrus Std.6067.0000
2Killian WALBROUFrancjaHornet6050.0000
3Rasmus ØRSKOVDaniaLS 1f5954.0000
4Valentin GRITFrancjaCirrus5902.0000
5Gerard G. DALEWielka BrytaniaLibelle Std.5865.0000
6Pavel LOUŽECKYCzechyCirrus Std.5758.0000
7Thomas MEKLENiemcyLibelle Std.5726.0000
8Josef KOŽARSłowacjaLS 1f5630.0000
9Tim MILNERWielka BrytaniaCirrus Std.5610.0000
10Stefan TELKAMPHolandiaCirrus Std.5501.0000
11Łukasz BŁASZCZYKPolskaJantar Std.35487.0000
13Jakub BARSZCZPolskaBrawo5438.0000

Wyniki końcowe - klasa standard - 42 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Bert SCHMELZERBelgiaDiscus 2a5912.0000
2Sebastian KAWAPolskaDiscus5881.0000
3Jez HOODWielka BrytaniaLS 85836.0000
4Richard HOODWielka BrytaniaLS 85784.0000
5Tomasz KROKPolskaLS 85565.0000
6Janne NORDSzwecjaDiscus 2T5543.0000
7Frederic HOYEAUFrancjaDiscus 2a5539.0000
8Tijl SCHMELZERBelgiaDiscus 2a5493.0000
9Juha SORRIFinlandiaDiscus 2b5493.0000
10Denis GUERINFrancjaDiscus 2a5467.0000
19Paweł WOJCIECHOWSKIPolskaDiscus 2a5025.0000

Wyniki końcowe - klasa dwumiejscowa 20 metrowa - 16 załóg

miejscezawodnikzawodnikkrajmaszynawynik
1Stephen JONESHoward JONESWielka BrytaniaArcus T6729.0000
2Antti LEHTONikke LUUKKANENFinlandiaArcus M5858.0000
3Guido ACHLEITNERMichael RASSAustriaASG 31Mi5742.0000
4Jeremie BADAROUXMarc SERETTIFrancjaArcus S5631.0000
5Janusz CENTKAMikołaj ZDUNPolskaArcus M5447.0000
6Tommy JORGENSENSferre EPLOWDaniaArcus T5214.0000
7Andreas KESSLERRonaki REITHRumuniaArcus M5050.0000
8Michael GESELLAndreas GESELLNiemcyArcus M4583.0000
9Jon Eric LYGRENMartin BJORNEBEKKNorwegiaDuo Discus XLT4454.0000
10Aldo CERNEZZIElena FERGNANIWłochyArcus M4207.0000

Wyniki końcowe - drużynowo

miejscekrajwynik
1Wielka Brytania6494.0000
2Francja6096.0000
3Szwecja5794.0000
4Polska5791.0000
5Finlandia5672.0000
6Dania5367.0000
7Holandia5360.0000
8Brazylia5157.0000
9Niemcy5078.0000
10Litwa5066.0000