19 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Rieti, Włochy, 28.07 - 12.08.1985 r.

W mistrzostwach wystartowało 99 pilotów z 26 państw. Szósta konkurencja okazała się rekordowa, w klasie otwartej wyznaczono wielokąt 750,9 km był najdłuższą wyznaczoną konkurencją z dotychczas rozegranych Mistrzostwach Świata. Podczas tej konkurencji Janusz Centka rozbił się w górach, skrzydła odpadły jeszcze w powietrzu i po zderzeniu z ziemią kadłub rozłamał się. Na szczęscie pilot wyszedł bez szwanku, po utracie szybowca w kolejnych konkurencjach już nie uczestniczył

Rozegrane konkurencje

Klasa otwarta

1) 29.07 - wielokąt 574,5 km, wygrał; F BLATTER, Szwajcaria, 1000 pkt.
2) 30.07 - wielokąt 473,2 km, wygrał Klaus HOLIGHAUS, Niemcy, 1000 pkt.
3) 31.08 - przelot docelowo powrotny 209,1 km, wygrał F. BLATTER, Szwajcaria, 605 pkt.
4) 1.08 - trójkąt 457 km, wygrał; F BLATTER, Szwajcaria, 1000 pkt.
5) 2.08 - wielokąt 474 km, wygrał Bruna GANTENBRINK, Niemcy, 1000 pkt.
6) 3.08 - wielokąt 750,9 km, wygrał; Ingo RENNER, Australia, 1000 pkt.
7) 4.08 - wielokąt 658,9 km, wygrał Klaus HOLIGHAUS, Niemcy, 1000 pkt

8) 8.08 - konkurencja, wygrał; F BLATTER, Szwajcaria, 1000 pkt.
9) 9.08 - trójkąt 351,8 km, wygrał; Ingo RENNER, Australia, 1000 pkt.
10) 10.08 - wielokąt 519,2 km, wygrał; Ingo RENNER, Australia, 1000 pkt.
11) 11.08 - wielokąt 392,2 km, wygrał Klaus HOLIGHAUS, Niemcy, 1000 pkt

Klasa 15 metrowa

1) 29.07 - trójkąt 488,4 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 1000 pkt.
2) 30.07 - wielokąt 401,3 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 1000 pkt.
3) 31.08 - przelot docelowo powrotny 237,6 km, wygrał; K. MUSTERS, Holandia, 956 pkt.
4) 1.08 - trójkąt 349,6 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 1000 pkt.
5) 2.08 - wielokąt 469,9 km, wygrał; L. GOUDRIAAN, RPA, 1000 pkt.
6) 3.08 - wielokąt 576,3 km, wygrał; L. GOUDRIAAN, RPA, 1000 pkt.
7) 4.08 - wielokąt 284,6 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 940 pkt.
8) 7.08 - przelot docelowo powrotny 381,3 km, wygrał; D. JACOBS, USA, 833 pkt.
9) 8.08 - trójkąt 421,8 km, wygrał; De ORLEANS, Hiuszpania, 1000 pkt.
10) 9.08 - trójkąt 394,5 km, wygrał; G. GERBAUD, Francja, 1000 pkt.
11) 10.08 - trójkąt 483,3 km, wygrał; G. KARLSSON, Szwecja, 1000 pkt.
12) 11.08 - trójkąt 341,9 km, wygrał; G. GERBAUD, Francja, 1000 pkt.

Klasa standard

1) 29.07 - wielokąt 317,7 km, wygrał; M. OPITZ, USA, 1000 pkt
2) 30.07 - wielokąt 451,3 km, wygrał; S. LEUTENEGGER, Szwajcaria, 1000 pkt.
3) 31.07 - przelot docelowo powrotny 211,1 km, wygrał; S. LEUTENEGGER, Szwajcaria, 806 pkt.
4) 1.08 - trójkąt 440,8 km, wygrał; L BRIGLIADORI, Włochy, 1000 pkt.
5) 2.08 - trójkąt 312,9 km, wygrał; A. DAVIS, Wielka Brytania, 1000 pkt.
6) 3.08 - trójkąt 430,9 km, wygrał; H. BACK, Niemcy, 1000 pkt.
7) 4.08 - wielokąt 308,2 km, wygrał; M. KJALLSTROM, 1000 pkt.
8) 8.08 - wielokąt 505,1 km, wygrał; R. NURMINEN, Szwecja, 1000 pkt.
9) 9.08 - wielokąt 290,4 km, wygrał; E. MOZER, USA, 1000 pkt.
10) 10.08 - trójkąt 436 km, wygrał; J. ANDERSEN, Dania, 1000 pkt.
11) 11.08 - trójkąt 276,7 km, wygrał; M. KJALSTROM, 983 pkt.

Wyniki końcowe - klasa standard - 37 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Leonardo BRIGLIADORIWłochyDiscus9697.0000
2Peter LACKNERRFNDiscus9509.0000
3Eric MOZERUSADiscus9391.0000
4Holger BACKRFNLS-49889.0000
5Mike OPITZUSADiscus9340.0000
6Magnus KJALLSTROMSzwecjaDiscus B9331.0000
7Mario GAVAZZIWłochyDiscus9303.0000
8I. SIMENCJugosławiaDG-3009170.0000
9Markku KUITTINENSzwecjaDiscus9145.0000
10Gilles S. NAVASFrancjaPegase BC9004.0000
26Stanisław CENTKAPolskaBravo8120.0000
28Franciszek KĘPKAPolskaBravo7868.0000
37Janusz CENTKAPolskaBravo3189.0000

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 45 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Douglas JACOBSUSALs-610901.0000
2Simo KUUSISTOFinlandiaLs-610237.0000
3Laursen Jan GOUDRIAANRPAASW 20BL10114.0000
4Kees MUSTERSHolandiaVentus10074.0000
5Granville DUNBARRPA/FAIVentus A9846.0000
6Reinhard HAGGENMÜLLERAustriaLs-69825.0000
7Ake Bengt PETTERSSONSzwecjaLS 69814.0000
8Martyun WELLSWielka BrytaniaLS 69772.0000
9Gunnar KARLSONSzwecjaVentus9736.0000
10Alvaro de ORLEANSHiszpaniaASW 209691.0000
39Stanisław WUJCZAKPolskaKrokus5830.0000

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 17 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Ingo RENNERAuatraliaNimbus 39933.0000
2Frederico BLOTTERSzwajcariaNimbus 39506.0000
3Bruno GANTENBRINKRFNNimbus 39234.0000
4Raymond LYNSKEYNowa ZelandiaNimbus 39151.0000
5Paul BOURGARDBelgiaNimbus 39014.0000
6Paul BOURGARDBelgiaNimbus 39014.0000
7Ray GIMMEYUSANimbus 38948.0000
8Y. DUGERDILSzwajcariaNimbus 38155.0000
9Mike GILESAustraliaASW 228003.0000
10Gerrit KURSTJENSNowa ZelandiaNimbus 37983.0000