32 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Uvalde, USA, 28.07 - 19.08.2012 r.

Pierwszą część mistrzostw zorganizowano w Uvalde w USA, Wystartowało 98 zawodników z 24 panstw w klasach 15 metrowej, 18 metrowej i otwartej.

Dobre warunki atmosferyczne sprzyjały lataniu dlatego rozegrano rekordową loiczbę 13 konkurencji, przy okazji wykonano wiele dłuższych przelotów, spora większość konkurencji to przeloty ponad 500 km. Łącznie podczas dni treningowych oraz mistrzostw zawodnicy przelecieli ponad 800 000 km

17 sierpnia podczas rozgrywania konkurencji w klasie 15 metrowej miał miejsce wypadek. Szybowce dwóch zawodników zderzyły się podczas krążenia. Peter Hartman z Austrii w swoim szybowcu utracił ster kierunku, podczas niekontrolowanego opadanie opuścił kabinę i na spadochronie szczeliwie wylądował. Pilot drugiego szybowca Louis Bouderlique z Francji na uszkodzonym szybowcu doleciał do lotniska. Para zawodników z niemiec (Susanne Schoedel i David Bauder) przerwała rozgrywanie konkurencji by eskortować uszkodzony szybowiec i w razie potrzeby wezwać pomoc. Po południu tą konkurencję w klasie 15 metrowej uznano za nie rozegraną.

Rozegrane konkurencje

klasa 15 metrowa

1) 5.08. wielobok 576,0 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 138,2 km/h
2) 6.08. wielobok 548,9 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 146,4 km/h
3) 7.08. wielobok 644,0 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 147,1 km/h
4) 8.08. konkurencja obszarowa - 442,2 - 699,4 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 596,7 km, 144,0 km/h
5) 9.08. konkurencja obszarowa - 308,9 - 531,6 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 456,8 km, 149,3 km/h
6) 10.08. wielobok 618,0 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 133,4 km/h
7) 11.08. konkurencja obszarowa 387,6 - 587,5 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 502,5 km, 150,9 km/h
8) 13.08. konkurencja obszarowa 225,6 - 384,7 km, wygrał; Litt Baudouin, Belgia, 310,5 km, 138,0 km
9) 14.08. wielobok 598,1 km, wygrał; Ed Johnston, Wielka Brytania, 143,2 km/h
10) 15.08. konkurencja obszarowa 373.2 - 578.3 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 444,7 km, 133,9 km/h
11) 16.08.konkurencja obszarowa 401.4 - 633.3 km, wygrał; Radek Krejcirik, Czechy, 491,3 km, 130,7 km/h
12) 18.08. konkurencja obszarowa 252.9 - 461.0 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 369,3 km, 149,0 km/h

klasa 18 metrowa

1) 5.08. wielobok 533,1 km, wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 136,9 km/h
2) 6.08. wielobok 579,2 km, wygrał; Zbigniew Nieradka, Polska, 147,5 km/h
3) 7.08. wielobok 612,5 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska, 151,8 km/h
4) 8.08. konkurencja obszarowa 467,0 - 749,5 km, wygrał; Mike Young, Wielka Brytania. 674,8 km, 149,9 km/h
5) 9.08. konkurencja obszarowa 285,7 - 530,4 km, wygrał; Tom Claffey, Austria. 453,8 km, 154,8 km/h
6) 10.08. wielobok 692,1 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska. 140,2 km/h
7) 11.08. konkurencja obszarowa 394,0 - 636,1 km, wygrał; Dimitr Tymoszenko, Rosja. 502,4 km, 154,6 km/h
8) 13.08. konkurencja obszarowa 286,4 - 464,0 km, wygrał; Peter Tichy, Czechy. 396,8 km, 151,3 km/h
9) 14.08. wielobok 581,7 km, wygrał; Jerzy Szempliński, Kanada. 153,5 km/h
10) 15.08. konkurencja obszarowa 366,3 - 631,8 km, wygrał; David Jansen, Australia. 502,3 km, 141,2 km/h
11) 16.08. konkurencja obszarowa 352.3 - 611.0 km, wygrał; Russel Cheetham, Wielka Brytania. 515,2 km, 145,3 km/h
12) 17.08. wielobok 652,9 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska. 652,9 km, 157,8 km/h
13) 18.08. konkurencja obszarowa 236.6 - 423.2 km, wygrał; Jerzy Szempliński, Kanada. 354,2 km, 150,2 km/h

klasa otwarta

1) 5.08. wielobok 628,4 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 139,1 km/h
2) 6.08. wielobok 626,0 km, wygrał; Peter Harvey, Wielka Brytania, 147,4 km/h
3) 7.08. wielobok 714,8 km, wygrał; Dick Butler, USA, 154,2 km/h
4) 8.08. konkurencja obszarowa 554,5 - 804,3 km, wygrał; Peter Harvey, Wielka Brytania, 700,4 km, 152,3 km/h
5) 9.08. konkurencja obszarowa 318,1 - 591,9 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 492,0 km, 159,2 km/h
6) 10.08. wielobok 710,4 km, wygrał; Oscar Goudriaan RPA, 135,3 km/h
7) 11.08. konkurencja obszarowa 372,1 - 618,7 km, wygrał; Peter Harvey, Wielka Brytania, 533,4 km, 161,0 km/h
8) 13.08. konkurencja obszarowa 298,7 - 447,3 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 408,6 km, 155,1 km/h
9) 14.08. wielobok 633,3 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 157,0 km/h
10) 15.08. konkurencja obszarowa 368,7 - 605,9 km, wygrał; Oscar Goudrian, RPA, 485,1 km, 134,5 km/h
11) 16.08.konkurencja obszarowa 419.3 - 744.1 km, wygrał; Oscar Goudrian, RPA, 573,2 km, 142,5 km/h
12) 17.08. wielobok 685,0 km, wygrał; Dick Butler, USA, 157,5 km/h
13) 18.08. konkurencja obszarowa 229.9 - 396.0 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 344,9 km, 146,6 km/h

Logo zawodów

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 37 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Sebastian KAWAPolskaDiana 211062.0000
2Matthias STURMNiemcyASW 2710628.0000
3Radek KREJCIRIKCzechyVentus 2ax10526.0000
4Steven RAIMONDHolandiaASW 2710291.0000
5Michael RASSAustriaASG 2910242.0000
6Ed JOHNSTONWielka BrytaniaASG 2910225.0000
7Tomasz RUBAJPolskaDiana 210077.0000
8Christophe RUCHFrancjaVentus 2ax10076.0000
9David BAUDERNiemcyVentus 2ax10036.0000
10Mark LEEUWENBURGHHolandiaVentus 2ax9892.0000

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 35 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Zbigniew NIERADKAPolskaASG 29/1812170.0000
2Łukasz WÓJCIKPolskaASG 29/1811840.0000
3Mike YOUNGWielka BrytaniaASG 29/1811774.0000
4Russell A. CHEETHAMWielka BrytaniaJS 1B11739.0000
5Michael STREITNiemcyASG 29/1811687.0000
6Uys JONKERRPAJS 1B11543.0000
7Ronald TERMAATHolandiaJS 1B11503.0000
8Jerzy SZEMPLIŃSKIKanadaASG 29/1811404.0000
9Dmitriy TIMOSHENKORosjaASG 29/1811404.0000
10Tom CLAFFEYAustraliaASG 29/1811347.0000
11Christoph MATKOWSKIPolskaASG 29/1811340.0000

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 26 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Laurent ABOULINFrancjaQuintus M12084.0000
2Michael SOMMERNiemcyEB 2911977.0000
3Oscar GOUDRIAANRPAJS 1C/2111835.0000
4Tassilo BODENiemcyQuintus M11774.0000
5Peter HARVEYWielka BrytaniaAntares 2311759.0000
6Bruce TAYLORAustraliaJS 1C/2111470.0000
7Richard BUTLERUSAConcordia11316.0000
8Francois Cornelius JEREMIASSEHolandiaQuintus M11270.0000
9Laursen Jan GOUDRIAANRPAJS 1C/2111263.0000
10Ronald S. TABERYUSAASW 22BLE11166.0000
19Wiktor KOŹLIKPolskaNimbus 4T10275.0000

Drużynowo

miejscekrajwynik
1Polska11842.6104
2Wielka Brytania11757.5000
3Niemcy11694.6104
4RPA11672.9102
5Francja11586.2500
6Australia11320.8799
7Holandia11204.7002
8Finlandia11088.2803
9Czechy11054.1797
10Argentyna10950.2695