13 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Vršac, Jugosławia, 9 - 23.07.1972 r.

Wystartowało 89 pilotów z 28 państw, mistrzostwa okazały się wyjątkowo trudne, wyznaczano konkurencje na granicy możliwości przelotu. Odnotowano wiele lądowań w terenie a w związku z tym nie uniknięto wypadków;
- Węgier Lajos Varkezi zginął po wlocie w chmurę burzową,
- Wolfram Mix z Kanady podczas przygodnego lądowania zaczepił skrzydłem o przejeżdżającą ciężarówkę, odniósł ciężkie obrażenia i zmarł po dwóch dniach w szpitalu.
- Piloci Ake Peterson i David Innes zderzają się podczas krążenia w kominie, obaj wyskoczyli na spadochronach, D Innes złamał nogę przy ladowaniu
- Andrew Smith w czasie przygodnego lądowania rozbił kompletnie szybowiec.

W składzie ekipy Polskiej znaleźli się kierownik Tadeusz Rejniak, trener Józef Dankowski, szef techniczny Janusz Becker oraz czterech zawodników

Rozegrane konkurencje

1) 10.07 trójkąt 359 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta G. Ax, Szwecja, 98,94 km/h, 1000 pkt
- klasa standard G. Moffat, USA, 87,79 km/h, 1000 pkt.


2) 11.07 przelot docelowy, zwycięzcy;


- klasa otwarta R. Johnson, USA, 396 km, 1000 pkt.
- klasa standard J. Kuzniecow, i RUDENSKYI obaj ZSRR po 358 km, po 1000 pkt.


3) 16.07 trójkąt 350 km, zwycięzcy;


- Klasa Otwarta Tony Tabart, Australia, 63,5 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard Toni Ruch, Szwajcaria, 314 km, 1000 pkt.


4) 17.07, zwycięzcy


- klasa otwarta trójkąt 309 km - wygrał; N. Goodhard, Wielka Brytania, 64,55 km/h, 1000 pkt.
- klasa standard - trójkąt 213,8 km wygrał; H. Nietlispach, Szwajcaria 67,17 km/h, 1000 pkt.


5) 20.07;


- klasa otwarta - trójkąt 309 km wygrał; M. Vittanen, Finlandia, 80,69 km/h, 1000 pkt
- klasa standard - trójkąt 198 km, 20 % zawodników nie przeleciało wymaganych 100 km w związku z czym w klasie standard konkurencja nie rozegrana


6) 21.07


- klasa otwarta - przelot docelowo powrotny 372 km, wygrał; Vittanen, Finlandia, 65,10 km/h, 640 pkt.
- klasa standard - trójkąt 252 km, wygrał; J. Wróblewski, Polska, 71,60 km/h, 1000 pkt.


7) 22.07 trójkąt 238 km, zwycięzcy;


- klasa otwarta N. Goodhard, Wielka Brytania, 182 km, 1000 pkt.
- klasa standard J. Pierre Cartry, Francja, 187 km, 1000 pkt.


logo zawodów

Logo zawodów

Mistrz świata w klasie otwartej Goran AX (fotografia z internetu)

Wyniki końcowe - klasa standard - 51 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Jan WRÓBLEWSKIPolskaOrion5529.0000
2Evgeniy RUDENSKIYZSRRASW 155219.0000
3Franciszek KĘPKAPolskaOrion5107.0000
4Dick TENLINGHolandiaIS-15094.0000
5Jean Pierre CARTYFrancjaLibelle5094.0000
6Ingo RENNERAustraliaCirrus Std.4787.0000
7Francois RAGOTFrancjaLS-14734.0000
8Yuriy KUZNECOVZSRRASW 154687.0000
9Ben GREENUSACirrus Std.4590.0000
10David WEBBKanadaCirrus Std.4478.0000

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 38 zawodników

miejscezawodnikkrajmaszynawynik
1Göran AxSzwecjaNimbus 25816.0000
2Matias VITTANENFinlandiaASW 175779.0000
3Stanisław KLUKPolskaJantar5760.0000
4Mick GOODHARDWielka BrytaniaKestrel 195609.0000
5Richard JOHNSONUSAASW 175451.0000
6George BURTONWielka BrytaniaKestrel 195284.0000
7Klaus HOLIGHAUSRFNNimbus II5219.0000
8Henryk MUSZCZYŃSKIPolskaJantar5153.0000
9Alf SCHUBERTAustriaKestrel 6045130.0000
10Walter NEUBERTRFNKestrel 6045077.0000