23 Szybowcowe Mistrzostwa Państw Socjalistycznych - Leszno

Udostępnij:

FacebookTwitter

Leszno, Polska, 21.07-03.08.1989

 

W 1989 roku rozpadł się blok państw socjalistycznych, Przygotowane ze sporym wyprzedzeniem zawody rozegrano jako ostatnie, zupełnie przypadkowo pierwsze i ostatnie zawody rozegrano w Polsce. Tym razem w zawodach wystartowało 36 zawodników z 5 państw.

29 lipca podczas piątej konkurencji wyznaczono trasę trójkąta 501 km, konkurencje wygrała Hana Zejdova z Czechosłowacji a Bożena Demczenko-Grzelak i Anna Chrząszcz uzyskały prędkość 104,02 km/h ustanawiając rekord Polski. Rekord przetrwał ćwierć wieku w lipcu 2015 roku Marta Najfeld poprawia rekord wynikiem 127,150 km/h

 

Rozegrane konkurencje

 

klasa standard

 

1) 21.07 – wielobok 332 km, wygrał; Centka, Polska 107,4 km/h
2) 22.07 – trójkąt 508 km, wygrał; Centka, Polska 111,89 km/h
3) 23.07 – trójkąt 442 km, wygrał; Centka, Polska 97,79 km/h
4) 25.07 – trójkąt 436 km, wygrał; Cerny, Czechosłowacja 118,71 km/h
5) 27.07 – wielobok 670 km, wygrał; Dedera, Czechosłowacja 121,95 km/h
6) 30.07 – trójkąt 356 km, wygrał; Centka, Polska 98,89 km/h
7) 31.07 – trójkąt 287 km, wygrał; Rachwał, Polska 104,55 km/h

 

klasa otwarta

 

1) 21.07 – wygrał; Kępka, Polska 105,64 km/h
2) 22.07 – wygrał; Rukas, ZSRR 118,8 km/h
3) 23.07 – wygrał; Dedera, Czechosłowacja 104,99 km/h
4) 25.07 – trójkąt 478 km, wygrał; Kępka, Polska 123,83 km/h
5) ???
6) 30.07 – trójkąt 412 km, wygrał; Kępka, Polska 100,22 km/h
7) 31.07 – trójkąt 355 km, wygrał; Trzeciak, Polska 100,9 km/h

 

kategoria kobiet

 

1) 21.07 – trójkąt 262 km, wygrała; Grzelak, Polska 92,27 km/h
2) 22.07 – trójkąt 508 km, wygrała; Kucerowa, Czechosłowacja 106,8 km/h
3) – trójkąt 364 km
4) – wielobok 436 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 116,47 km/h
5) – 27.07 – trójkąt 501 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 112,85 km/h
6) – wielobok 308 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 97,43 km/h
7) – trójkąt 250 km, wygrała; Zejdova, Czechosłowacja 98,86 km/h

 

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 10 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
2 Franciszek Kępka Polska Jantar 2B 6796
6 Mariusz Poźniak Polska b. d. 6377
3 Janusz Trzeciak Polska Jantar 2B 6786
8 Alexander Silvanovich ZSRR b. d. 5795
1 Milos Dedera Czechosłowacja Ventus 6861
5 Antonas Rukas ZSRR b. d. 6432
4 Stanisław Stachurski Polska b. d. 6465
7 Viliam Kubovcik Czechosłowacja b. d. 6345
9 Joachim Oelschlager NRD b. d. 5566
10 Eberhard Woetzel NRD b. d. 5505

Wyniki końcowe - klasa standard - 15 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
1 Janusz Centka Polska SZD-55 Promyk 6978
2 Stanisław Zientek Polska Brawo 6835
3 Pavel Cerny Czechosłowacja ASW 19B 6575
4 Mariusz Rachwał Polska b. d. 6545
7 Jiri Stepanek Czechosłowacja b. d. 5890
5 Paweł Frąckowiak Polska b. d. 6406
6 Tomasz Krok Polska b. d. 6238
9 Vladymir Shevchenko ZSRR b. d. 5479
8 Vitas Machulis ZSRR b. d. 5865
10 Kurt Kriese NRD b. d. 5422

Wyniki końcowe - klasyfikacja kobiet - 11 zawodniczek

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
6 Urszula Bocheńska Wojdat Polska b. d. 5884
7 Jolanta Kopicka Polska b. d. 5883
5 Lenka Kucerova Czechosłowacja b. d. 5984
3 Daina Vilne ZSRR b. d. 6228
8 Valentyna Toporova ZSRR b. d. 5646
4 Hana Zejdova Czechosłowacja b. d. 6087
2 Anna Chrząszcz Polska b. d. 6319
9 Maksymiliana Czmiel-Paszyc Polska b. d. 5615
1 Bożena Demczenko-Grzelak Polska b. d. 6329
10 Anette Arndt NRD b. d. 4568

Wyniki końcowe - drużynowo

Miejsce Kraj Wynik
3 Czechosłowacja 37737
1 Polska 38893
2 Polska 37838
4 ZSRR 35445
5 NRD 28915
6 KRLD 7872

.