5 Szybowcowe Mistrzostwa Europy

Data publikacji: 20.04.2021

Udostępnij:

FacebookTwitter

Leszno, Polska, 26.05-10.06.1990

 

W mistrzostwach wystartowało 84 pilotów z 17 państw

 

Przed mistrzostwami kadrowicze stawili się wcześniej i korzystając z dobrej pogody intensywnie latali treningowo, 26 maja wyznaczono do pokonania trasę wieloboku 1006 km i pokonało ją trzech zawodników; Janusz Centka (wynik certyfikowano za co otrzymał złotą odznaka z liczbą 1000 o numerze 155) Stanisław Zientek (złota odznaka z liczbą 1000 o numerze 156)  oraz Janusz Trzeciak. Były to pierwsze wyznaczone i pokonane przeloty tysiąckilometrowe w Polsce. W dniu otwarcia mistrzostw aeroklub zorganizował niewielkie pokazy lotnicze. Można było obejrzeć na ziemi i w powietrzu; miedzy innymi siódmy prototyp Orlika, Wilgę w nowej wersji czyli PZL 105 Flaming, Pokaz dynamiczny na Zlinie 50. Choć dla wielu zawodników zza żelaznej kurtyny hitem był poczwórny hol wykonany przez samolot Jak 12

 

Rozegrane konkurencje

 

Klasa standard

 

1)  27.05 konkurencja to trójkąt 346,8 km wygrali ex aequo Janusz Trzeciak i Franciszek Kępka Polska po 1000 pkt

2) konkurencja 241,9 km wygrał Kolarić Jugosławia

3) konkurencja 359,8 km wygrał Kępka Polska 129,8 km/h

4) konkurencja 248,1 km Watt Wielka Brytania 102.6 km/h

5) Konkurencja 394,5 km wygrali ex aequo; Poźniak i Trzeciak Polska

6) konkurencja 369,8 km Anderrson Szwecja 89 km/h

 

 

Klasa 15 metrowa

 

1) 27.05 konkurencja to trójkąt 431,8 km wygrał;  Gilbert Gerbaud Francja 1000 pkt.

2) konkurencja 502,8 km wygrał; Silwanowicz ZSRR

3) konkurencja 381,7 km wygrał; Eriksson Szwecja 124,7 km/h

4) konkurencja 278,1 km wygrali ex aequo; Anderssen Dania, Schramme RFN 96,9 km/h

5) konkurencja 386,1 km wygrał Cerny Czechosłowacja

6) konkurencja 402,5 km wygrał; Looisen Holandia 93,3 km/h

 

klasa otwarta

 

1)  27.05 konkurencja to trójkąt 421,9 km wygrali ex aequo Lopitaux i Lherm Francja

2) konkurencja 341,1 km wygrał; Bally Wielka Brytania

3) konkurencja 413,6 km wygrali ex aequo; Lopiteaux Francja, Lherm Francja po 131,3 km/h

4) konkurencja 311,3 km wyorał; Holighaus RFN 121,3 km/h

5) konkurencja 503,1 km wygrał; Laur  RFN

6) konkurencja 448,7 km wygrali ex aequo; Lopiteaux  Francja i Lherm Francja po 104,9 km/h

7) konkurencja 199,9 km wygrali ex aequo; Laur RFN i Eisele RFN

 

Wyniki końcowe - klasa standard - 39 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
2 Franciszek Kępka Polska ASW 24 5407
5 Mariusz Poźniak Polska Discus B 5159
10 David Watt Wielka Brytania ASW 24 4989
1 Janusz Trzeciak Polska ASW 24 5451
4 Jacques Aboulin Francja ASW 24 5224
3 Henryk Lencker RFN ASW 24 5229
6 Igor Kolaric Jugosławia DG 300 5122
7 Tomasz Rubaj Polska SZD 55 5038
9 Goran Andersson Szwecja Discus B 5002
8 Boštjan Pristavec Jugosławia DG 300 5023

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 31 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
8 Reinhard Schramme RFN Ventus C 4941
11 Stanisław Zientek Polska DG 600 4845
9 Waldemar Jaworski Polska DG 600 4880
1 Gabriel Chenevoy Francja LS 6B 5623
5 Patrick Stouffs Belgia LS 6 5084
7 Pavel Cerny Czechosłowacja Ventus B 4962
2 Gilbert Gerbaud Francja LS 6B 5383
3 Alexander Silvanovich ZSRR LS 6 5175
4 Laino Rainer Szwecja LS 6 5142
6 Jari Julin Szwajcaria LS 6B 5048
10 Herman Haier RFN ASW 20C 4887

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 14 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
2 Klaus Holighaus RFN Nimbus 4 6272
10 Janusz Centka Polska ASH 25 5265
3 Gerard Lherm Francja ASW 22BS 6266
6 Paul Bourgard Belgia Nimbus 3 5682
4 Jean Claude Lopiteaux Francja ASW 22B 6232
9 Roberto Monti Włochy ASH 25 5436
1 Eberhard Laur RFN Nimbus 3T 6427
5 Walter Eisele RFN ASW 22BS 5926
7 John Bally Wielka Brytania Nimbus 3 5594
8 Eric Napoleon Francja ASH 25 5502

Co udało mi się wyłapać na zdjęciu szkoda że tak słabej jakości