12 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - Marfa

Udostępnij:

FacebookTwitter

Marfa, USA, 20.06-04.07.1970

 

 

Pierwsze mistrzostwa zorganizowane w Ameryce Północnej. Rywalizowało 79 zawodników z 25 państw. Po raz pierwszy w mistrzostwach świata wprowadzono obowiązkową dokumentację fotograficzną. Dokumentowane są; start, punkty zwrotne i meta lub miejsce przymusowego lądowania

Z Polski przylecieli;
kierownik Tadeusz Reiniak,
trener Józef Dankowski,
delegat na kongres OSTIV Wiesław Stafiej,
szef techniczny Janusz Becker.

trzech zawodników

 

Na zakończenie mistrzostw wykorzystując dobre warunki atmosferyczne panujące w rejonie lotniska ustanowiono dwa rekordy świata na trasie trójkącie 100 km;

Klaus Holighaus, RFN, 4 lipca, szybowcem ASW-17 przeleciał trasę z prędkością 150,44 km/h

Walter Neubert, RFN, 5 lipca, szybowcem Kestrel pokonał trasę z prędkością 155,06 km/h

 

Rozegrane konkurencje

 

1) 22.06 przelot po wyznaczonej trasie, zwycięzcy;

 

klasa otwarta E. Makula, Polska, 507 km,
klasa standard J. Wróblewski, Polska, 491 km

 

2) 23.06

 

klasa standard przelot docelowo powrotny 250 km, wygrał; H. Reichman, RFN, 104,3 km/h,
klasa otwarta przelot docelowo powrotny 263 km, wygrał; M. Witanen, Finlandia, 79,1 km/h

 

3) 24.06 trójkąt 355 km, zwycięzcy;

 

klasa standard G. Waibel, RFN, 96,9 km/h,
klasa otwarta G. Moffat, USA, 106,4 km/h

 

4) 25.06 trójkąt 355 km, zwycięzcy;

 

klasa standard H. Reichmann, RFN, 118,6 km/h,
klasa otwarta G. Moffat, USA, 127,8 km/h

 

5) 26.06

 

klasa standard przelot docelowo powrotny 262 km, zwyciężył; H. Reichman, RFN, 113,9 km/h,
klasa otwarta przelot docelowo powrotny 391 km, zwyciężył; G. Moffat, USA, 102,6 km/h

 

6) 27.06 przelot odległościowy w wyznaczonym rejonie, zwycięzcy;

 

klasa standard H. Reichman, RFN, 743,5 km,
klasa otwarta W. Neubert, RFN, 804,5 km (najdłuższy przelot uzyskany w dotychczasowej historii mistrzostw świata, poprawiony w Bennala podczas 20 mistrzostw)

 

7) 1.07 przelot docelowo powrotny 263 km, zwycięzcy;

 

klasa standard D. Reparon, Holandia, 94,8 km/h,
klasa otwarta W. Neubert, RFN, 102,2 km/h

 

8) 2.07

 

klasa standard trójkąt 466 km, wygrał; H. Reichmann, RFN,
klasa otwarta trójkąt 527,5 km wygrał; G. Moffat, USA ,104,5 km/h

 

9) 3.07

 

klasa standard trójkąt 384 km, wygrał; J. Johannessen, Norwegia, 92,4 km/h,
klasa otwarta trójkąt 450 km wygrał; G. Moffat, USA, 107,8 km

 

 

Po raz pierwszy udało się rozegrać dziewięć konkurencji

Wyniki końcowe - klasa standard - 40 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
3 Franciszek Kępka Polska Cobra 15 8084
9 Gyoergy Petroczy Węgry SH-1 7729
2 Jan Wróblewski Polska Cobra 15 8228
7 Andrew J. Smith USA LS-1 7808
1 Helmut Reichman RFN LS-1 8663
4 Wolfram Mix Kanada Cirrus Std 7934
5 Allan Cameron Nowa Zelandia Libelle Std. 7912
6 G. Waibel RFN ASW 15 7815
8 Tor Johannessen Norwegia Cirrus Std. 7768
10 D. Peparon Holandia ASW 15 7700

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 39 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
3 Michel Mercier Francja ASW 12 7811
2 Hans Werner Grosse RFN ASW 12 8036
5 Edward Makula Polska Cobra 17 7687
8 Camille Labar Francja ASW 12 7612
4 George Burton Wielka Brytania Kestrel 19 7746
9 Wally Scott USA ASW 12 7352
1 George Moffat jr. USA Nimbus 8323
6 Walter Neubert RFN Kestrel 7682
7 J. Delafield Wielka Brytania ASW 12 7672
10 Matias Vittanen Finlandia Phoebus C 7332