13 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - Vršac

Udostępnij:

FacebookTwitter

Vršac, Jugosławia, 09-23.07.1972

 

 

Wystartowało 89 pilotów z 28 państw, mistrzostwa okazały się wyjątkowo trudne, wyznaczano konkurencje na granicy możliwości przelotu. Odnotowano wiele lądowań w terenie a w związku z tym nie uniknięto wypadków;

Węgier Lajos Varkezi zginął po wlocie w chmurę burzową,

Wolfram Mix z Kanady podczas przygodnego lądowania zaczepił skrzydłem o przejeżdżającą ciężarówkę, odniósł ciężkie obrażenia i zmarł po dwóch dniach w szpitalu.

Piloci Ake Peterson i David Innes zderzają się podczas krążenia w kominie, obaj wyskoczyli na spadochronach, David Innes złamał nogę przy lądowaniu

Andrew Smith w czasie przygodnego lądowania rozbił kompletnie szybowiec.

 

W składzie ekipy Polskiej znaleźli się kierownik Tadeusz Rejniak, trener Józef Dankowski, szef techniczny Janusz Becker oraz czterech zawodników. Trzech Polskich szybowników wywalczyło pozycje medalowe

 

Rozegrane konkurencje

 

1) 10.07 trójkąt 359 km, zwycięzcy;

 

klasa otwarta G. Ax, Szwecja, 98,94 km/h, 1000 pkt
klasa standard G. Moffat, USA, 87,79 km/h, 1000 pkt.

 

2) 11.07 przelot docelowy, zwycięzcy;

 

klasa otwarta R. Johnson, USA, 396 km, 1000 pkt.
klasa standard J. Kuzniecow, i RUDENSKYI obaj ZSRR uzyskali po 358 km i po 1000 pkt.

 

3) 16.07 trójkąt 350 km, zwycięzcy;

 

Klasa Otwarta Tony Tabart, Australia, 63,5 km/h, 1000 pkt.
klasa standard Toni Ruch, Szwajcaria, 314 km, 1000 pkt.

 

4) 17.07, zwycięzcy

 

klasa otwarta trójkąt 309 km – wygrał; N. Goodhard, Wielka Brytania, 64,55 km/h, 1000 pkt.
klasa standard – trójkąt 213,8 km wygrał; H. Nietlispach, Szwajcaria 67,17 km/h, 1000 pkt.

 

5) 20.07; zwycięzcy

 

klasa otwarta – trójkąt 309 km wygrał; M. Vittanen, Finlandia, 80,69 km/h, 1000 pkt
klasa standard – trójkąt 198 km, 20 % zawodników nie przeleciało wymaganych 100 km w związku z czym w klasie standard konkurencja nie rozegrana

 

6) 21.07 zwycięzcy

 

klasa otwarta – przelot docelowo powrotny 372 km, wygrał; Vittanen, Finlandia, 65,10 km/h, 640 pkt.
klasa standard – trójkąt 252 km, wygrał; J. Wróblewski, Polska, 71,60 km/h, 1000 pkt.

 

7) 22.07 trójkąt 238 km, zwycięzcy;

 

klasa otwarta N. Goodhard, Wielka Brytania, 182 km, 1000 pkt.
klasa standard J. Pierre Cartry, Francja, 187 km, 1000 pkt.

 

Wyniki końcowe - klasa standard - 51 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
3 Franciszek Kępka Polska Orion 5107
1 Jan Wróblewski Polska Orion 5529
2 Evgeniy Rudenskiy ZSRR ASW 15 5219
8 Yuriy Kuznecov ZSRR ASW 15 4687
10 David Webb Kanada Cirrus Std. 4478
5 Jean Pierre Carty Francja Libelle 5094
4 Dick Tenling Holandia IS-1 5094
6 Ingo Renner Australia Cirrus Std 4787
7 Francois Ragot Francja LS-1 4734
9 Ben Green USA Cirrus Std. 4590

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 38 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
7 Klaus Holighaus RFN Nimbus II 5219
1 Göran Ax Szwecja Nimbus 2 5816
8 Henryk Muszczyński Polska Jantar 5153
3 Stanisław Kluk Polska Jantar 5760
5 Richard H. Johnson USA ASW 17 5451
6 George Burton Wielka Brytania Kestrel 19 5284
9 Alf Schubert Austria Kestrel 604 5130
10 Walter Neubert RFN Kestrel 604 5077
2 Matias Vittanen Finlandia ASW 17 5779
4 Mick Goodhard Wielka Brytania Kestrel 19 5609