15 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - Räyskälä

Udostępnij:

FacebookTwitter

Räyskälä, Finlandia, 13-27.06.1976

 

 

W zawodach wystartowało 85 zawodników z 26 państw.
Z Polski dotarli; kierownik ekipy Tadeusz Reiniak, trener Józef Dankowski, szef techniczny Janusz Becker oraz czterech zawodników

 

Rozegrane konkurencje

 

1) 16.06

 

klasa otwarta – trójkąt 199,1 km, wygrał; MAZALERAT, Holandia, 64,2 km/h,
klasa standard, trójkąt 120,9 km, zwycięzca; M. Kuittinen, Finlandia,

 

2) 17.06

 

klasa otwarta – przelot docelowo powrotny 181 km, zwycięzca; G. Lee, Wielka Brytania, 97,1 km/h,
klasa standard – przelot docelowo powrotny 152 km zwycięża; I. Renner, Australia, 98,1 km/h,

 

3) 22.06

 

klasa otwarta – skaczący kot*, wygrał; B. Fitchet, Wielka Brytania, 408 km,
klasa standard – skaczący kot – uznana za nie rozegraną

 

4) 23.06

 

klasa otwarta – trójkąt 526 km, wygrał ; G. Lee, Wielka Brytania, 112,0 km/h,
klasa standard – skaczący kot, wygrał; G. Burton, Wielka Brytania, 731 km,

 

5) 24.06

 

klasa otwarta – trójkąt 481 km, wygrał; M. Jinks, Australia, 459 km
klasa standard – trójkąt 393,1 km, wygrał; G. Karlsson, Szwecja, 297 km,

 

6) 25.06

 

klasa otwarta – trójkąt 349 km, wygrał; G. Lee, Wielka Brytania, 100,3 km/h,
klasa standard – trójkąt 300 km, wygrał; G. Burton, Wielka Brytania, 94,6 km/h,

 

7) 26.06

 

klasa otwarta – trójkąt 235 km, wygrał; F. Matousek, Czechosłowacja, 219 km,
klasa standard – przelot docelowo powrotny 203,6 km – konkurencja uznana za nie rozegraną

 

* konkurencja skaczący kot (późniejszy POST od Pilot Selected Course Speed Task) polega na wykonaniu najdłuższego przelotu między wybranymi punktami zwrotnymi w określonym miejscu i czasie

 

Film z mistrzostw z zasobów youtube

Wyniki końcowe - klasa standard - 46 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
7 Leonardo „Leo” Brigliadori Włochy Cirrus Std. 3642
18 Franciszek Kępka Polska Jantar Std 3271
6 Gyoergy Petroczy Węgry Jantar Std 3697
9 Stig Oye Dania Cirrus Std 3634
4 Henryk Poźniak Polska Jantar Std 3802
3 George Burton Wielka Brytania PIK 20B 3924
10 Henri Stouffs Belgia LS-1F 3503
8 Helmut Reichman RFN LS-1F 3640
1 Ingo Renner Australia PIK 20B 4056
2 Gunnar Karlson Szwecja PIK 20B 4048
5 Tom Beltz USA PIK 20B 3735

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 39 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
4 Klaus Holighaus RFN Nimbus 2 4471
10 Frantiśek Matouśek Czechosłowacja Nimbus 2 4193
9 Göran Ax Szwecja ASW 17 4209
3 Henryk Muszczyński Polska Jantar 2 4491
2 Julian Ziobro Polska Jantar 2 4535
7 Richard H. Johnson USA Jantar 2 4269
6 Bert Zegels Belgia ASW 17 4357
1 George Lee Wielka Brytania ASW 17 4594
5 Richard Butler USA Glasflügel 604 4445
8 H. Frencher Szwajcaria Nimbus 2 4233