18 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - Hobbs

Udostępnij:

FacebookTwitter

Hobbs, USA, 26.06-11.07.1983

 

 

W mistrzostwach wystartowało 109 zawodników. Były to mistrzostwa rekordowe pod każdym względem, wystartowała rekordowa liczba pilotów, rozegrano rekordową liczbę 12 konkurencji. Kolejną innowacją było dopuszczenie by zawodnicy odlatywali na trasę z dowolnej wysokości, w wyniku uzyskiwano rezultaty lepsze od rekordów świata. Niestety wyniki nie mogły być oficjalnie rejestrowane w tabelach. Najlepsi piloci odlatywali na trasę z wysokości przeszło 5000 m. Ekipa Polska pod kierownictwem Tadeusza Rejniaka, szefem technicznym był Józef Góźdź, kapitanem sportowym Edward Makula. Nowość Polscy piloci latali na wypożyczonych szybowcach.

 

Kierownikiem ekipy był Tadeusz Rejniak i swoje spostrzeżenia opisał w książce „Medale na chmurach”

 

Rozegrane konkurencje

 

1) 27.06;

 

klasa otwarta – POST 460,1 km wygrał; I. Renner, Australia, 118,8 km/h,
klasa 15 metrowa – trójkąt 433,2 km, Musters, Holandia 384,4 km
klasa standard – trójkąt 352,9 km wygrał; J. Frosstein, Finlandia, 103,5 km/h

 

2) 28.06

 

klasa otwarta – trójkąt 438,7 km wygrał; I. Renner, Australia, 142,8 km/h,
klasa 15 metrowa – trójkąt 375,7 km wygrał; R. Gimmey, USA, 125,2 km/h,
klasa standard – trójkąt 349,9 km wygrał; J. Buchanan, Australia, 114,3 km/h

 

3) 29.06

 

klasa otwarta – 475,0 km wygrał; I. Renner, Australia, 98,3 km/h,
klasa 15 metrowa – trójkąt 409,3 km wygrał; T. Timmerman, Nowa Zelandia, 164,7 km/h
klasa standard – trójkąt 337,4 km wygrał; A. Davis, USA, 139,3 km/h

 

4) 30.06

 

klasa otwarta – 522,8 km wygrał; G. Lee, Wielka Brytania, 178,1 km/h,
klasa 15 metrowa – trójkąt 476,5 km/h wygrał; K. Musters, Holandia, 162,4 km/h,
klasa standard – trójkąt 458,4 km wygrał; M. Kuittinen, Finlandia, 149,5 km/h

 

5) 2.07

 

klasa otwarta – trójkąt 570,9 km wygrał; Moffat, 171,4 km/h,
klasa 15 metrowa – trójkąt 551,6 km wygrał; J. Widmer, Brazylia, 128,9 km/h,
klasa standard – trójkąt 514 km wygrał; G. Dunbar, 146,3 km/h

 

6) 3.07

 

klasa otwarta – 485,6 km wygrał; B. Gantenbrink, 156,3 km/h,
klasa 15 metrowa – 457,9 km, wygrał; Shroeder Francja 147.9 km/h
klasa standard – 438,9 km wygrał; M. Kuittinen, Finlandia, 138,4 km/h

 

7) 4.07

 

klasa otwarta – 276,5 km, wygrał; Renner Australia 124.3 km/h

klasa 15 metrowa – 276,5, km wygrał; Schulthess Szwajcaria, 108.1 km/h

klasa standard – 371 km, wygrał; Teunisse, Holandia, 104.1  km/h

 

8) 6.07

 

klasa otwarta: 593.2 km, wygrał;  i Renner  Australia 136.9 km/h

klasa 15 metrowa: 557.3 km, wygrał; Wells Wielka Brytania 122.1 km.h

klasa standard; 518,1 km, wygrał; Andersen Dania 121.6 km/h

 

9) 7.07

 

klasa otwarta, 623.7 km, wygrał; Renner Australia, 137,2 km/h

klasa 15 metrowa,  574.4 km, wygrał; Peter, Niemcy 132,5 km/h

klasa standard, 521.4 km, wygrał; Buchanan, Australia, 129.9 km/h

 

10)  8.07

 

klasa otwarta, 617.4 km, wygrał; Gantenbrnk Niemcy, 144,9  km/h

klasa 15 metrowa, 573.2 km, wygrał; Holighaus, Niemcy, 138.9 km/h

klasa standard,  539. 1, km, wygrał; Bellz USA, 124.6 km/h

 

11)  9.07

 

klasa otwarta, 656.5 km, wygrał; Renner Australia 152.5 km/h

klasa 15 metrowa,  608.6 km, wygrał; Striedleck USA, 143.3 km/h

klasa standard. 559.4 km, wygrał; Ounbar RPA, 133.7  km/h

 

12)  10.07

 

klasa otwarta, 656.8 km,  wygrał; Gantenbrlnk Niemcy, 139,4 km/h

klasa 15 metrowa, 579.9 km, wygrał;  Brockhoff, Austria, 129.8 km/h

klasa standard, 526.1 km, wygrał; Stoutfs, Belgia, 119.0 km/h

Wyniki końcowe - klasa standard - 42 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
8 Hans Glöckl RFN LS-4 10427
10 Curt Olle Ottosson Szwecja LS-4A 10342
7 Baer Selen Holandia DG 300 10432
1 Stig Oye Dania LS-4 10780
4 Jan Walter Andersen Dania LS-4 10661
35 Henryk Toboła Polska Jantar Std. 8099
6 Henri Stouffs Belgia LS-4A 10448
2 Tom Beltz USA LS-4A 10771
3 John E. Buchanan Australia LS-4 10714
5 Eric Mozer USA LS-4A 10499
9 Magnus Kjallstrom Szwecja LS-4 10346

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 48 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
4 Daniel M. Pare Holandia Ventus B 10606
8 Klaus Holighaus RFN Ventus A 10397
19 Janusz Centka Polska Zuni 2 9850
9 Alfreed Schulthess Szwajcaria Ventus B 10311
6 Simo Kuusisto Finlandia ASW 20 10541
5 Holger Back RFN Ventus A 10597
32 Henryk Poźniak Polska Zuni 2 8746
36 Stanisław Kluk Polska Zuni 2 7793
2 Karl Heinz Striedeck USA ASW 20B 11145
1 Kees Musters Holandia Ventus A 11259
3 Laursen Jan Goudriaan RPA ASW 20 10709
7 Ove Sorensen Dania Ventus B 10408
10 Ray Gimmey USA ASW 20B 10278

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 19 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
2 Bruno Gantenbrink RFN Nimbus 3 11295
6 Gerard Lherm Francja Nimbus 3 10512
5 Äke Bengt Pettersson Szwecja Nimbus 3 10515
3 Francois-Louis Henry Francja Nimbus 3 10955
4 George Moffat jr. USA Nimbus 3 10587
1 Ingo Renner Australia Nimbus 3 11784
9 Bernard Fitchett Wielka Brytania Nimbus 3 9801
10 George Lee Wielka Brytania Nimbus 3 9719.
7 Richard Butler USA ASW 22X 10450
8 Alvaro de Orleans Hiszpania ASW 22 9829