28 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - Leszno

Udostępnij:

FacebookTwitter

Leszno, Polska, 26.07-10.08.2003

 

 

W mistrzostwach wystartowało 128 zawodników z 31 państw. Po raz pierwszy zawody rozegrano w czterech klasach. Do programu dołączono klasę 18 metrową. Mogą startować tu dowolne szybowce jedynym ograniczeniem jest rozpiętość skrzydeł do 18 metrów. Mistrzostwa pod znakiem doskonałej organizacji i kilku rekordów

Po raz pierwszy zawodnicy zmagają się w czterech klasach szybowców

Wystartowało rekordowo 128 zawodników

Wykonano przeszło 1500 lotów

Zwycięzcy w każdej z klas uzyskali przeszło 10 000 pkt

W klasie otwartej latały dwa największe szybowce zawodnicze na świecie (Szybowiec ETA rozpiętość 30,9 m/ 101 stóp)

 

Rozegrane konkurencje

 

1) konkurencja – niedziela 27.07

 

klasa standard trasa 286,1 km – wygrał; Tomas Rendla, Czechy, 117,5 km/h
klasa 15 metrowa – trasa 285,0 km – wygrał; Gyorgy Gulyas, Węgry, 120,3 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 297,6 km – wygrał; Ralf Fischer, Niemcy 124,4 km/h
klasa otwarta – trasa 295,4 km – wygrał; Jan W Andersen, Dania, 122,5 km/h

 

2) konkurencja, wtorek 29.07

 

klasa standard – wielobok 129,4/249,9 km – wygrał; Lindley Stormats, Szwecja, 211,9 km, 77,0 km/h
klasa 15 metrowa – wielobok 140,6/326,5 km – wygrał; Hannu Nurmiranta, Finlandia 230,8 km, 80.9 km/h
klasa 18 metrowa – wielobok 165,4/297,9 km – wygrał; Stephen Jones, Wielka Brytania 223,3 km, 88,3 km/h
klasa otwarta – wielobok 128,8/335,8 km – wygrał; Goudrian Laurens, RPA 268,6 km, 100,9 km/h

 

3) konkurencja, środa 30.07

 

klasa standard – trasa 432,6 km – wygrał; Laurent Abulin, Francja 106,1 km/h
klasa 15 metrowa – trasa 449,5 km – wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia 109,9 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 419,8 km – wygrał; Stephen Jones, Wielka Brytania 110,7 km/h
klasa otwarta – trasa 501,5 km – wygrał; Holger Karow, Niemcy 122,3 km/h

 

4) konkurencja, piątek 1.08

 

klasa standard – trasa 284,6/614,7 km – wygrał; Hubert Weiss, Niemcy 507,8 km, 123,2 km/h
klasa 15 metrowa – obszarówka 347,4/714,4 km – wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia 516,4 km, 118,2 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 537,2 km – wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria 109,9 km/h
klasa otwarta – trasa 607,9 km – wygrał; Gerard Lherm, Francja 120,1 km/h

 

5) konkurencja, sobota 2.08

 

klasa standard – obszarówka 295,7/727,9 km – wygrał; Tomasz Rubaj, Polska, 183,8 km
klasa 15 metrowa – obszarówka 310,0/559,3 km – wygrał; John Coutts, Nowa Zelandia, 134,2 km
klasa 18 metrowa – trasa 428,3 km – wygrał; Vytautas Sobeckis, Litwa 203,1 km
klasa otwarta – trasa 454,8 km – wygrał; Janusz Centka, Polska 280,2 km

 

6) konkurencja, niedziela 3.08

 

klasa standard – obszarówka 205,7/450,6 km – wygrał; Olivier Darroze, Francja, 333,6 km, 96,9 km/h
klasa 15 metrowa – obszarówka 206,5/436,0 km – wygrał; ex aequo Karl Striedeck, USA (375,4 km,111,9 km/h) i Werner Meuser, Niemcy, (373,1 km, 111,9 km/h)
klasa 18 metrowa – obszarówka 176,1/476,4 km – wygrał; Ronald Termaat, Holandia, 386,1 km, 114,4 km/h
klasa otwarta – obszarówka 202,3/484,6 km – wygrał; Holger Karow, Niemcy, 420,3 km, 124,3 km/h

 

7) konkurencja, poniedziałek 4.08

 

klasa standard – trasa 482,4 km – wygrał; Olivier Darrroze, Francja, 103,9 km/h
klasa 15 metrowa – trasa 489,3 km – wygrał; David Watt, Wielka Brytania, 99,0 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 535,4 km – wygrał; Ralf Fischer, Niemcy, 101,5 km/h
klasa otwarta – trasa 618,8 km – wygrał; Janusz Centka, Polska, 96,4 km/h

 

8) konkurencja, wtorek 5.08

 

klasa standard – obszarówka 283,0/585,2 km – wygrał; Mario Kiessling, Niemcy, 512,5 km, 115,0 km/h
klasa 15 metrowa – obszarówka 260,7/648,0 km – wygrał; Abdreas Allespach, Szwajcaria, 550,4 km, 121,1 km/h
klasa 18 metrowa -obszarówka 283,3/659,1 km – wygrał; Petr Krejcirik, Czechy, 532,8 km, 118,8 km/h
klasa otwarta – trasa 495,5 km – wygrał; Holger Karow, Niemcy, 123,8 km/h

 

9) konkurencja, środa 6.08

 

klasa standard – trasa 505,0 km – wygrał; Andrew Davis, Wielka Brytania, 118,8 km/h
klasa 15 metrowa – trasa 526,5 km – wygrał John Coutts, Nowa Zelandia, 130,8 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 610,5 km – wygrał; Philipe Jones, Wielka Brytania, 124,1 km/h
klasa otwarta – trasa 725,6 km – wygrał; Laurens Goudriaan, RPA, 119,7 km/h

 

10) konkurencja, czwartek 7.08

 

klasa standard – obszarówka 367,0/874,0 km – wygrał; Peter Szabo, Węgry, 488,3 km 97,7 km/h
klasa 15 metrowa – obszarówka 449,7/870,4 km – wygrał; Steven Raimond, Holandia, 478,3 km 94,6 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 560,5 km – wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 93,4 km/h
klasa otwarta – obszarówka 462,5/781,9 km – wygrał; Janusz Centka, Polska, 626,9 km 113,9 kmh

 

11) konkurencja, piątek 8.08

 

klasa standard – obszarówka 282,0/631,1 km – wygrał; Peter Hartmann, Austria, 470,3 km, 117,6 km/h
klasa 15 metrowa – obszarówka 317,1/674,6 km – wygrał; Andreas Allenspach, Szwajcaria, 510,3 km, 127,2 km/h
klasa 18 metrowa – obszarówka 314,2/629,0 km – wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 508,9 km, 126,7 km/h
klasa otwarta – obszarówka 364,9/729,9 km – wygrał; Stafano Ghiorzo, Włochy, 556,4 km, 123,1 km/h

 

12) konkurencja, sobota 9.08

 

klasa standard – trasa 431,6 km – wygrał; Kimmo Pulkki, Finlandia, 128,2 km/h
klasa 15 metrowa – trasa 456,3 km – wygrał; Andreas Allenspach, Szwajcaria, 120 km/h
klasa 18 metrowa – trasa 472,6 km – wygrał; Henrik Breidahl, Dania, 121,1 km/h
klasa otwarta trasa 522,8 km – wygrał; Janusz Centka, Polska, 136,2 km

 

 

Komplet wyników pod linkiem

 

W jeden weekend spędziłem kilka godzin na lotnisku w efekcie kilka zdjęć

 

Wyniki końcowe - klasa standard - 44 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
11 Mariusz Poźniak Polska LS 8 9586
10 Tomasz Rubaj Polska LS 8 9619
8 Peter Hartmann Austria LS 8 9656
3 Laurent Aboulin Francja Discus 2a 10014
4 Tomas Suchanek Czechy LS 8B 9842
6 Mario Kiessling Niemcy Discus 2a 9757
1 Andrew John Davis Wielka Brytania Discus 2a 10421
2 Olivier Darroze Francja Discus 2a 10057
9 Tom Beltz USA ASW 28 9649
5 Makoto Ichikawa Japonia LS 8 9769
7 Ben Flewett Nowa Zelandia Discus 2 9687

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 41 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
9 Jan S. Pedersen Dania ASW 27B 9753
4 David Watt Wielka Brytania Ventus 2b 9940
3 György Gulyas Węgry Ventus 2a 10044
5 Michael Grund Niemcy Ventus 2b 9825
13 Zbigniew Nieradka Polska ASW 27 9561
23 Dariusz Zawirski Polska Ventus 2 8997
7 Börje Eriksson Szwecja Ventus 2a 9812
1 John R. P. Coutts Nowa Zelandia ASW 27B 10347
10 Luciano Avanzini Włochy Ventus 2ax 9655
8 Werner Meuser Niemcy Ventus 2ax 9778
2 Andreas Allenspach Szwajcaria ASW 27 10199
6 Adriaan Jonker RPA ASW 27 9825

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 23 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
10 Stanisław Wujczak Polska LS 6/18 9588
5 Riccardo Brigliadori Włochy LAK 17 9818
7 Ronald Termaat Holandia Ventus 9740
1 Wolfgang Janowitsch Austria Ventus 2cx 10594
9 Petr Krejcirik Czechy Ventus 9625
2 Stephen Jones Wielka Brytania Ventus 2cxt 10135
8 Henrik A. Breidahl Dania LAK 17 9655
3 Philip Jones Wielka Brytania Ventus 2cxt 9978
4 Francois-Louis Henry Francja Ventus 2 9873
6 Gabriel Rossier Szwajcaria DG 800 9794

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 20 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
2 Janusz Centka Polska ETA 10891
3 Gerard Lherm Francja Nimbus 4T 10775
7 Jan Walter Andersen Dania Nimbus 4T 9966
8 Stefano Ghiorzo Włochy ETA 9899
1 Holger Karow Niemcy Nimbus 4T 11323
4 Peter Harvey Wielka Brytania Nimbus 4T 10653
6 Josef Kožar Słowacja Nimbus 4DM 9976
9 Laursen Jan Goudriaan RPA ASW 22 9794
6 Josef Kožar Czechosłowacja Nimbus 4DM 9976
5 Ronald S. Tabery USA Nimbus 4T 10365
10 Oscar Goudriaan RPA ASW 22 9607

Wyniki końcowe - drużynowo - nieoficjalnie

MiejsceKrajWynik
3 Niemcy b. d.
5 Wielka Brytania b. d.
2 Francja b. d.
6 Polska b. d.
8 Dania b. d.
9 Szwajcaria b. d.
7 USA b. d.
1 Nowa Zelandia b. d.
4 Japonia b. d.
10 RPA b. d.