32 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - Uvalde

Udostępnij:

FacebookTwitter

Uvalde, USA, 28.07-19.08.2012

 

 

Pierwszą część mistrzostw zorganizowano w Uvalde w USA, Wystartowało 98 zawodników z 24 państw w klasach 15 metrowej, 18 metrowej i otwartej.

Dobre warunki atmosferyczne sprzyjały lataniu dlatego rozegrano rekordową liczbę 13 konkurencji, przy okazji wykonano wiele dłuższych przelotów, spora większość konkurencji to przeloty ponad 500 km. Łącznie podczas dni treningowych oraz mistrzostw zawodnicy przelecieli ponad 800 000 km

17 sierpnia podczas rozgrywania konkurencji w klasie 15 metrowej miał miejsce wypadek. Szybowce dwóch zawodników zderzyły się podczas krążenia. Peter Hartman z Austrii w swoim szybowcu utracił ster kierunku, podczas niekontrolowanego opadanie opuścił kabinę i na spadochronie szczeliwie wylądował. Pilot drugiego szybowca Louis Bouderlique z Francji na uszkodzonym szybowcu doleciał do lotniska. Para zawodników z Niemiec (Susanne Schoedel i David Bauder) przerwała rozgrywanie konkurencji by eskortować uszkodzony szybowiec i w razie potrzeby wezwać pomoc. Po południu tą konkurencję w klasie 15 metrowej uznano za nie rozegraną.

 

Rozegrane konkurencje

 

klasa 15 metrowa

 

1) 5.08. wielobok 576,0 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 138,2 km/h
2) 6.08. wielobok 548,9 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 146,4 km/h
3) 7.08. wielobok 644,0 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 147,1 km/h
4) 8.08. konkurencja obszarowa – 442,2 – 699,4 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 596,7 km, 144,0 km/h
5) 9.08. konkurencja obszarowa – 308,9 – 531,6 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 456,8 km, 149,3 km/h
6) 10.08. wielobok 618,0 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 133,4 km/h
7) 11.08. konkurencja obszarowa 387,6 – 587,5 km, wygrał; Matthias Sturm, Niemcy, 502,5 km, 150,9 km/h
8) 13.08. konkurencja obszarowa 225,6 – 384,7 km, wygrał; Litt Baudouin, Belgia, 310,5 km, 138,0 km
9) 14.08. wielobok 598,1 km, wygrał; Ed Johnston, Wielka Brytania, 143,2 km/h
10) 15.08. konkurencja obszarowa 373.2 – 578.3 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 444,7 km, 133,9 km/h
11) 16.08.konkurencja obszarowa 401.4 – 633.3 km, wygrał; Radek Krejcirik, Czechy, 491,3 km, 130,7 km/h
12) 18.08. konkurencja obszarowa 252.9 – 461.0 km, wygrał; Sebastian Kawa, Polska, 369,3 km, 149,0 km/h

 

klasa 18 metrowa

 

1) 5.08. wielobok 533,1 km, wygrał; Wolfgang Janowitsch, Austria, 136,9 km/h
2) 6.08. wielobok 579,2 km, wygrał; Zbigniew Nieradka, Polska, 147,5 km/h
3) 7.08. wielobok 612,5 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska, 151,8 km/h
4) 8.08. konkurencja obszarowa 467,0 – 749,5 km, wygrał; Mike Young, Wielka Brytania. 674,8 km, 149,9 km/h
5) 9.08. konkurencja obszarowa 285,7 – 530,4 km, wygrał; Tom Claffey, Austria. 453,8 km, 154,8 km/h
6) 10.08. wielobok 692,1 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska. 140,2 km/h
7) 11.08. konkurencja obszarowa 394,0 – 636,1 km, wygrał; Dimitr Tymoszenko, Rosja. 502,4 km, 154,6 km/h
8) 13.08. konkurencja obszarowa 286,4 – 464,0 km, wygrał; Peter Tichy, Czechy. 396,8 km, 151,3 km/h
9) 14.08. wielobok 581,7 km, wygrał; Jerzy Szempliński, Kanada. 153,5 km/h
10) 15.08. konkurencja obszarowa 366,3 – 631,8 km, wygrał; David Jansen, Australia. 502,3 km, 141,2 km/h
11) 16.08. konkurencja obszarowa 352.3 – 611.0 km, wygrał; Russel Cheetham, Wielka Brytania. 515,2 km, 145,3 km/h
12) 17.08. wielobok 652,9 km, wygrał; Łukasz Wójcik, Polska. 652,9 km, 157,8 km/h
13) 18.08. konkurencja obszarowa 236.6 – 423.2 km, wygrał; Jerzy Szempliński, Kanada. 354,2 km, 150,2 km/h

 

klasa otwarta

 

1) 5.08. wielobok 628,4 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 139,1 km/h
2) 6.08. wielobok 626,0 km, wygrał; Peter Harvey, Wielka Brytania, 147,4 km/h
3) 7.08. wielobok 714,8 km, wygrał; Dick Butler, USA, 154,2 km/h
4) 8.08. konkurencja obszarowa 554,5 – 804,3 km, wygrał; Peter Harvey, Wielka Brytania, 700,4 km, 152,3 km/h
5) 9.08. konkurencja obszarowa 318,1 – 591,9 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 492,0 km, 159,2 km/h
6) 10.08. wielobok 710,4 km, wygrał; Oscar Goudriaan RPA, 135,3 km/h
7) 11.08. konkurencja obszarowa 372,1 – 618,7 km, wygrał; Peter Harvey, Wielka Brytania, 533,4 km, 161,0 km/h
8) 13.08. konkurencja obszarowa 298,7 – 447,3 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 408,6 km, 155,1 km/h
9) 14.08. wielobok 633,3 km, wygrał; Michael Sommer, Niemcy, 157,0 km/h
10) 15.08. konkurencja obszarowa 368,7 – 605,9 km, wygrał; Oscar Goudrian, RPA, 485,1 km, 134,5 km/h
11) 16.08.konkurencja obszarowa 419.3 – 744.1 km, wygrał; Oscar Goudrian, RPA, 573,2 km, 142,5 km/h
12) 17.08. wielobok 685,0 km, wygrał; Dick Butler, USA, 157,5 km/h
13) 18.08. konkurencja obszarowa 229.9 – 396.0 km, wygrał; Laurent Aboulin, Francja, 344,9 km, 146,6 km/h

 

Wyniki końcowe - klasa 15 metrowa - 37 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
7 Tomasz Rubaj Polska Diana 2 10077
1 Sebastian Kawa Polska Diana 2 11062
8 Christophe Ruch Francja Ventus 2ax 10076
10 Mark Leeuwenburgh Holandia Ventus 2ax 9892
6 Ed Johnston Wielka Brytania ASG 29 10225
5 Michael Rass Austria ASG 29 10242
3 Radek Krejcirik Czechy Ventus 2ax 10526
2 Matthias Sturm Niemcy ASW 27 10628
9 David Bauder Niemcy Ventus 2ax 10036
4 Steven Raimond Holandia ASW 27 10291

Wyniki końcowe - klasa 18 metrowa - 35 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
7 Ronald Termaat Holandia JS 1B 11503
4 Russell A. Cheetham Wielka Brytania JS 1B 11739
1 Zbigniew Nieradka Polska ASG 29/18 12170
11 Christoph Matkowski Polska ASG 29/18 11340
9 Dmitriy Timoshenko Rosja ASG 29/18 11404
2 Łukasz Wójcik Polska ASG 29/18 11840
3 Mike Young Wielka Brytania ASG 29/18 11774
8 Jerzy Szempliński Kanada ASG 29/18 11404
10 Thomas Claffey Australia ASG 29/18 11347
6 Uys Jonker RPA JS 1B 11543
5 Michael Streit Niemcy ASG 29/18 11687

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 26 zawodników

Miejsce Zawodnik Kraj Maszyna Wynik
1 Laurent Aboulin Francja Quintus M 12084
5 Peter Harvey Wielka Brytania Antares 23 11759
4 Tassilo Bode Niemcy Quintus M 11774
8 Francois Cornelius Jeremiasse Holandia Quintus M 11270
2 Michael Sommer Niemcy EB 29 11977
19 Wiktor Koźlik Polska Nimbus 4T 10275
7 Richard Butler USA Concordia 11316
9 Laursen Jan Goudriaan RPA JS 1C/21 11263
10 Ronald S. Tabery USA ASW 22BLE 11166
3 Oscar Goudriaan RPA JS 1C/21 11835
6 Bruce Taylor Australia JS 1C/21 11470

Drużynowo - nieoficjalnie

Miejsce Kraj Wynik
3 Niemcy 11694.6104
8 Finlandia 11088.2803
2 Wielka Brytania 11757.5
5 Francja 11586.2500
1 Polska 11842.6104
9 Czechy 11054.1797
7 Holandia 11204.7002
4 RPA 11672.9102
6 Australia 11320.8799
10 Argentyna 10950.2695