8 Szybowcowe Mistrzostwa Świata - kolonia

Udostępnij:

FacebookTwitter

Kolonia, RFN, 4-18.06.1960

 

 

W zawodach wystartowało 55 zawodników  z 24 państw. Do holowania szybowców używano samoloty Do-27.

Adam WITEK wygrał cztery z sześciu konkurencji słabszy start w piątej konkurencji sprawił że w klasyfikacji łącznej wywalczył „tylko” brąz

 

Ciekawostka; zwycięzca w klasie Otwartej Rodolfo Hossinger posiadał paszport Szwedzki i Argentyński. W mistrzostwach startował jako Argentyńczyk

 

Odszukany niemy film kręcony podczas mistrzostw

 

 

 

Rozegrane konkurencje

 

1) 4.06 przelot docelowo powrotny 172,2 km, zwycięzcy;

 

klasa otwarta – Makula, Polska i Popiel, Polska po 75,05 km/h, 1000 pkt.
klasa standard Fritz, Austria 73,4 km/h, 1000 pkt.

 

2) 5.06 trójkąt 102 km;

 

wszyscy piloci lądują na pierwszym boku trójkąta konkurencje uznano za nie rozegraną

 

2) 6.06 przelot docelowy po kursie 31°, zwycięzcy;

 

klasa otwarta – Makula, Polska 380,79 km, 1000 pkt.
klasa standard – Witek, Polska 380,79 km, 1000 pkt.

 

3) 8.06 przelot otwarty, zwycięzcy;

 

klasa otwarta – 8 pilotów uzyskało wynik 491,4 km, po 1000 pkt.
klasa standard – 9 pilotów uzyskało wynik 491,4 km, po 1000 pkt.

 

4) 11.06 przelot po wyznaczonej trasie;

 

Z powodu złych warunków atmosferycznych wszyscy lądują blisko startu i konkurencje uznano za nie rozegraną

 

4) 14.06 przelot docelowy 161,9 km, zwycięzcy;

 

klasa otwarta – Jerzy POPIEL, Polska 126,4 km/h, 1000 pkt.
klasa standard – Adam WITEK, Polska, 128,7 km/h, 1000 pkt.

 

5) 15.06 trójkąt 317,5 km, konkurencja zamieniona na przelot po wyznaczonej trasie, zwycięzcy;

 

klasa otwarta Goodhard, Wielka Brytania, 317,5 km, 1000 pkt.
klasa standard Huth, RFN, 317,5 km, 1000 pkt.

 

6) 16.06 trójkąt 201,2 km, zwycięzcy;

 

klasa otwarta Muller, Szwajcaria, 192,3 km,
klasa standard Witek, Polska, 201,2 km

 

7) 17.06 dwukrotny oblot trójkąta 108,1 km;

 

z powodu złej pogody konkurencję uznano za nie rozegraną

Wyniki końcowe - Klasa standard - 35 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
3 Adam Witek Polska Foka 5201.8999
5 Luiz V. Juez Hiszpania Ka - 6 4843.7002
1 Heinrich Huth RFN Ka-6BR 5619.1001
2 George Münch Brazylia Ka-6BR 5237.7998
4 Nielsen S. Sejstrup Dania Ka-6BR 5001.7998
6 Villem Tutenhofd Holandia Ka-6 4474.2002
7 Hans Resch Austria Austria Std 3998.1001
8 Giancarlo Silva Włochy M-100S 3989.3000
9 Johann Fritz Austria Austria Std 3907.6001
10 James E. Harrold Rodezja Ka-6 3869.8999

Wyniki końcowe - klasa otwarta - 20 zawodników

MiejsceZawodnikKrajMaszynaWynik
3 Jerzy Popiel Polska Zefir 2 5020.7002
2 Edward Makula Polska Zefir 2 5079.1001
4 Hilary Charles Nicholas Goodhart Wielka Brytania OLYMPIA 419 4856.5000
9 Ernst Gunter Haase RFN PHÖNIX 4001.8999
1 Rolf (Rodolfo) Hossinger Argentyna SKYLARK III 5102.8999
5 Sven I. Jonsson Szwecja ZUGVOGEL IV 4443.6001
6 Jose Orntner Argentyna SKYLARK III 4399.3999
7 Harald W Jensen Dania Ka-6 4141.3999
8 Bernhard Müller Szwajcaria WEIHE 4016.3999
10 Michel Marchand Francja BREGUET 901 3774.7000